Τα MG-Rover πάνε παντού!..

General board
Απάντηση
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Τα MG-Rover πάνε παντού!..

Δημοσίευση από crAss »

Επιτέλους μετά από 4 χρόνια στην κατοχή μου έκανα το πρώτο ταξίδι με το ZR εκτός Ελλάδος. Περίπου 4000 κμ μέσα σε 2 εβδομάδες. Το πρόγραμμα είχε:
Αθήνα-Ηγουμενίτσα-Βενετία-Νίκαια-Φλωρεντία-Ρώμη-Ανκόνα-Πάτρα-Αθήνα
Από τη Νίκαια έγινε μια ημερήσια εκδρομή στην Αβινιόν και 2 εξορμήσεις στο Μονακό και τη Βιλαφράνς.
Επίσης στο πήγαινε από Νίκαια-Φλωρεντία έγινε μια ωραία στάση στην Πίζας, ενώ από τη Ρώμη άλλη μια ημερήσια στη Πομπηία.
Το αυτοκίνητο δεν έκανε κιχ σε καμία περίπτωση και κάλυψε όλα τα χιλιόμετρα απροβλημάτιστα.
Η βενζίνη ακριβή κοντά στο 1.30/λίτρο και στην Ιταλία και στη Γαλλία. Στην Ιταλία έπαιζε μόνο απλή αμόλυβδη σχεδόν σε όλα τα πρατήρια, ενώ στη Γαλλία έπαιζε και σούπερ αμόλυβδη (έτσι και αλλιώς απλή βάζω, το dastek το προγραμμάτισα με απλή αμόλυβδη).
Η κατανάλωση στους αυτοκινητόδρομους με τη βελόνα κολλημένη στα 140 (132 περίπου με το gps μην φάμε και καμιά κλήση) έπαιζε από 7.1 μέχρι 7.5 l/100 km ανάλογα με τη βενζίνη και το αν ήταν ανοικτό το κλιματιστικό (η TOTAL είχε τη χειρότερη βενζίνη, ενώ με 140 τα ανοικτά παράθυρα ανεβάζουν την κατανάλωση όσο περίπου και το κλιματιστικό).
Τα διόδια ήταν πανάκριβα, αλλά άξιζαν μέχρι τελευταίο ευρώ. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε ένα τούνελ 10 κμ στην autostrada Ρώμη-Τάραντο. Επίσης τα διόδια παντού με πιστωτική κάρτα.
Για το αυτοκίνητο πριν φύγω είχα βγάλει πράσινη κάρτα (απαραίτητη) από την ασφαλιστική εταιρία και επίσης μιας και είχα ΕΛΠΑ πλήρωσα και για την διεθνή κάρτα οδικής προστασίας που ευτυχώς δεν χρειάστηκε.
Καλή συμβουλή για μέρη που παρκάρεις σε δημόσιο χώρο να έχεις το ντουλαπάκι άδειο και να το αφήνεις ανοικτό. Επίσης είναι πολύ δύσκολο να βρεις δωρεάν χώρο στάθμευσης σε μεγάλη πόλη, οπότε πληρώνεις στο ξενοδοχείο από 5 μέχρι 20 ευρώ τη βραδιά.
Τέλος οι Ιταλοί είναι πολύ μπροστά στον έλεγχο της υπερβολικής ταχύτητας μιας και με το σύστημα tudor σου ελέγχουν τη μέση ταχύτητα σε πολλά τμήματα των αυτοκινητοδρόμων αντί για τη στιγμιαία. Το όριο των 130 σε τμήματα του δρόμου ειδικά στη Ριβιέρα μετά το Σαν Ρέμο ήταν μεγάλο και αυτοκίνητα μέτρια θα μπορούσαν να φύγουν άνετα σε στροφές έξω.
Αξίζει και λέει τρελά!!!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος crAss την Κυρ Αύγ 02, 2009 3:28 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα MG πάνε παντού!..

Δημοσίευση από nikolas »

Πρέπει να ήταν μεγάλη η απόφαση να ταξιδέψεις με το αυτοκίνητο στο εξωτερικό, αν και είχες όλα τα "προληπτικά" μέτρα, ήσουν καλυμμένος και από την ασφαλιστική και από την ΕΛΠΑ σε περίπτωση προβλήματος..!! Εγώ δεν ξέρω αν θα το κανα, το σημαντικό είναι όμως ότι το κανες, το υποστήριξες και πέρασες τέλεια!! Και το MG σου σε έβγαλε ασπροπρόσωπο!!! :D
Όσο εσύ γύρναγες Ιταλία-Γαλλία, εγώ πετάχτηκα μέχρι Τρίκαλα το Σαββατοκύριακο!! Και θα σου παραθέσω και τα δικά μου δεδομένα..
Αντί για 4000km έκανα 800km..
Αντί για 7,1-7,5 l/100km κατανάλωση είχα 11l/100km περίπου και με-και χωρίς a/c.. :P
Προς Τρίκαλα έβαλα ΕΚΟ στην επιστροφή Ελίν (αλλά που να βρεις εκεί) :P
Όσο για την ταχύτητα, τόσο η μέση όσο και ι στιγμιαία μου ήταν μεγαλύτερες, ποντάροντας ότι το ελληνικό σύστημα "random camera" :-D δεν θα αποθανάτιζε τη χαρά μου.. :-D
Επίσης από παρκάρισμα δεν είχα πουθενά πρόβλημα, το ντουλαπάκι το άφηνα κλειστό, ενώ έκανα και μια μικρή στάση έξω από τη μαγευτική Λαμία για να τσιμπήσω κάτι από τα Goody's (βέβαια την ίδια ιδέα είχαν και πολλοί άλλοι πριν από μένα και χρειάστηκα πάνω από 30λεπτα για να ξεμπλέξω) :P ...

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Τα MG πάνε παντού!..

Δημοσίευση από crAss »

Βασικά η καταπόνηση του αυτοκινήτου είναι πολύ μικρή σε τέτοια ταξίδια. Όμως επειδή τα χιλιόμετρα και οι ώρες λειτουργίας είναι πολλές απλώς ελπίζεις να μην τελειώσει η λειτουργική ζωή κάποιου εξαρτήματος όσο είσαι έξω. Ότι ασφάλεια έχεις εντός Ελλάδος (μεικτή, ολικής/μερικής κλοπής κλπ) ισχύουν χωρίς πρόσθετο επασφάλιστρο σε όλες τις παλιές χώρες της Ε.Ε. Η οδική είναι απαραίτητη ώστε τουλάχιστον να μην τελειώσουν οι διακοπές άδοξα, να πάρεις ένα ενοικιαζόμενο, να συνεχίσεις και να ασχοληθείς με το αυτοκίνητό σου όταν επιστρέψεις. Επόμενο ταξίδι να είμαστε καλά Αυστρία, Ελβετία και Γερμανία.
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τα MG-Rover πάνε παντού!..

Δημοσίευση από nikolas »

Σωστά, μπορεί ανά πάσα στιγμή το πιο απλό εξάρτημα να δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα..!! Αλλά με τον σωστό προγραμματισμό όλα ξεπερνιούνται. Για πότε προβλέπεται το επόμενο ταξίδι??

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Τα MG-Rover πάνε παντού!..

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Μπράβο Crass ωραία διαδρομή επέλεξες...ωραία εμπειρια. :up:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες