ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ /ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ στο MGF

General board
Απάντηση
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ /ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ στο MGF

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Παιδια να σας ρωτήσω. Καταρχην για Ευθυγραμμιση μου ειπαν 40 ευρω? Καλά ειναι?

Και το άλλο που ηθελα να μάθω ειναι οτι -έχω διαβάσει -στο MGF κάθε φορά που αλλάζει το ύψος (λογω των μπουκάλων) του αυτοκινήτου θέλει ευθυγράμιση. Και αν δεν το κάνεις αρχίζουν και τρώγονται οι μεσα πλευρες των ελαστικών, κατι πολύ συννηθισμένο στα MGF....και αστα.....διπλωματικη πρεπει να γραψεις εκει μέσα..πολυπλοκευουν τα πραματα πολύ.
Τι γνώμη έχετε?
Γιατι και τον λαστιχα που τον ρώτησα δεν το ήξερε ο ανθρωπος αν ισχύει κατι τέτοιο....θα ξαναδιαβάσω λίγο τα αγγλικα sites μήπως κανω και κανα λάθος.

Προκειτα για ενα συνθετο θέμα.
Βασικά στη ανάρτηση με τις μπουκάλες δεν ειναι τόσο απλά τα πράματα και για να πετύχεις την σωστη γεωμετρία καμπερ καστερ στο αντιστοιχο ύψος που δίνεις και την ευθυγράμμιση που ερχεσαι να κανεις μετα ..........πρέπει να ξερεις τι γίνεται, θα διαβάσω λίγο τι παίζει σε αγγλικα sites -αυτο θα κανω τώρα ή γενικα να το πας σε άνθρωπο που πραγματικα ξέρει.
Θα το ξαναδιαβάσω προσεκτικά και θα επανέλθω παραθετοντας περισσοτερες πληροφοριές για όλους τους κατόχους.

Εχει τα παντα μεσα ..και νομιζω ειναι καλο να τα διαβαζουμε γιατι αν δεν τα ξερουμε εμεις δεν τα ξερουν καμμια φορα ουτε αυτοι που πάνε να το πιάσουν.

Το εργοστασιο το εχει ρυθμισμενο να ειναι υποστροφικό, οτι πρεπει για ασφάλεια και σταθερότητα.
Ορισμένοι πανε και τα πειράζουν, κανοντας το πιο παιχνιδιάρικο....πιο σπόρ (Προσωπικα δεν θα το έκανα) Οταν μπούνε polybushes θέλει παλι άλλη ρύθμιση. Εχει ψάξιμο...κακα τα ψέμματα..

Το σίγουρο ειναι ενα, οτι αν τα κάνεις σωστα - τις τιμες της Ροβερ-το αυτοκίνητο ειναι πολυ σταθερό απλα πρέπει να ξερεις τι κανεις.
Τα περισσοτερα που κυκλοφορουν και δεν τα εχουν ψαγμενοι ιδιοκτητες ή δεν τα πανε σε συνεργεια που ξερουν
ειναι στο ελεος του καθενος και γιαυτο τα κανεις μια βολτα και λες ...πωπω κανει τρελα και τετοια. Και μετα ερχεται ο καθενας με αλλα roadster και μου λεει ειναι ασταθες το mgf..και γω καποτε το ελεγα ....αλλα λάθος δεν ειναι καθόλου μα καθόλου ετσι....ειναι θεμα ρυθμισης, σωστης συντηρησης απο εξειδικευμενου σε MG ROVER μηχανικου.

Μαλλον θα το πάω στον ευθυγραμμισα που τα στέλνει ο Λούρμπας όπως μου ειπε και ο Κωστας RWD
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ /ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ στο MGF

Δημοσίευση από nikolas »

40 θεωρούνται πολλά γενικά για ευθυγράμμιση, αλλά υποθέτω ότι ο ΚώσταςRWD σου πρότεινε τον Πουπάκη. Και εγώ εκεί το πήγα και πλήρωσα 40ευρώ και ο Κώστας εκει το έφερε όταν ξέμπλεξα εγώ. Χρεώνει κάτι παραπάνω, αλλά θεωρείται απ'τους καλύτερους και πιο γνωστούς στον τομέα του..
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ /ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ στο MGF

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Αυτο διαπιστώνω με μια μικρη αναζήτηση που εκανα, λεωφορος δημοκρατιας 136, διπλα στην ατική οδο? Αυριο αν ειναι μου δινεις και κανενα τηλ.η το ψάχνουμε να κλεισω ραντεβού Οκ!! :up:
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ /ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ στο MGF

Δημοσίευση από kostas200vi »

ALEX_MGF έγραψε: Και το άλλο που ηθελα να μάθω ειναι οτι -έχω διαβάσει -στο MGF κάθε φορά που αλλάζει το ύψος (λογω των μπουκάλων) του αυτοκινήτου θέλει ευθυγράμιση. Και αν δεν το κάνεις αρχίζουν και τρώγονται οι μεσα πλευρες των ελαστικών, κατι πολύ συννηθισμένο στα MGF....και αστα.....διπλωματικη πρεπει να γραψεις εκει μέσα..πολυπλοκευουν τα πραματα πολύ.
Τι γνώμη έχετε?
Φυσικα και θελει ευθυγραμιση, αλλαζει η γεωμετρια.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 8:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Re: ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗΣ /ΕΥΘΥΓΡΑΜΜΙΣΗ στο MGF

Δημοσίευση από Gas fc »

kostas200vi έγραψε:
ALEX_MGF έγραψε: Και το άλλο που ηθελα να μάθω ειναι οτι -έχω διαβάσει -στο MGF κάθε φορά που αλλάζει το ύψος (λογω των μπουκάλων) του αυτοκινήτου θέλει ευθυγράμιση. Και αν δεν το κάνεις αρχίζουν και τρώγονται οι μεσα πλευρες των ελαστικών, κατι πολύ συννηθισμένο στα MGF....και αστα.....διπλωματικη πρεπει να γραψεις εκει μέσα..πολυπλοκευουν τα πραματα πολύ.
Τι γνώμη έχετε?
Φυσικα και θελει ευθυγραμιση, αλλαζει η γεωμετρια.
+10000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες