Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

General board
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Παίδες θα ήθελα να καθαρίσω την μηχανή του αυτοκινήτου μου.
Και ήθελα ετσι να το κουβεντιασουμε να πούμε καμμια γνώμη γενικά σαν καλοι μερακληδες που είμαστε.
Κοιτάχτε να δείτε τώρα
Σκέφτηκα να το παώ σε ενα βενζινάδικο να μου το κάνουν αλλα φοβάμαι.
Θα μου πεις μπορω να βάλω μια ζελατινα στον εγκεφαλο και σε 2-3 αλλα ευαισθητα σημεία αλλα παλι
ψιλοφοβάμαι. Εντωμεταξύ βλέπω κατι παλια λάδια πατσαλειμένα και βρώμα μαζι κολλημένα στην μηχανή και τσατίζομαι. Δεν μπορώ, την θέλω καθαρή. Ασε που αμα ζεσταθει καλά το αυτοκίνητο αρχίζει και μυρίζει εντονα λαδίλα (κατι φυσιολογικό ως ένα σημείο) και δεν ξέρω κατα πόσο όμως οφείλεται επιπλέον και στην εξωτερική βρωμια της μηχανής.
Βασικα θα πρέπει να σηκώσω απο πίσω την οροφή να βγάλω την ταπετσαρία που καλύπτει το κάλλυμα της μηχανής.
Υπάρχεί το κάλλυμα της μηχανής μετα που θέλει 10αρακι κλειδι για να βγούνε κατι βίδες και να τραβήξω το κάλλυμα με το χέρι. Μετά εχω ευκολη πρόσβαση στην μηχανή.

Εικόνα

Ερώτηση:Υπαρχει κάποιο υγρο που μπορω να το αγορασω και να το κάνω μόνος μου, που φαντάζομαι το ρίχνεις για να μουλιάσει πρώτα και μετα το ξεπλένεις ?
Παρεπιπτόντως O Θείος μου (παλια καραβάνα, οδηγός στα κτελ) μου χε κάνει μια φορα παλια σενα τζιπάκι που ειχα ενα καθαρισμα απίστευτο με πετρέλαιο.
Το μειονεκτημα βέβεια ειναι οτι έχεις ενοχλητική εντονη μυρωδια πετρελαίου για μεγάλο χρονικο διάστημα και στην καμπίνα.

Βεβαια μια φορά στη Θεσσαλονικη ειχα πάει να μου καθαρισουν την μηχανη σε car wash και μου τη εκαναν λαμπίκως.
Καλύψαμε με ζελατινα τον εγκέφαλο έριξε ενα υγρό( δεν ξερω τι) μετα με την μάνικα προσεκτικά ...και μετά τι εκανε...
αφου πλύθηκε καλα η μηχανή και εσταξε καλα, την ψέκασε με ενα σπρει και μου λέει με το που θα στεγνωσει θα γυαλίσει η μηχανη σου.Και όντως οταν μετα σήκωσα το καπο μετά απο ωρα η μηχανη ειχε όχι μόνο καθαρίσει αλλα ελαμπε σαν καινούργια. Τα πλαστικα τα μεταλλικα όλα. Εδωσα 15 ευρω πριν 2 χρονια.

Ετσι θέλω να την κάνω και αυτην τώρα. Μηπως εχετε να με συμβουλέψετε κανενα καλο car wash εδω Αθήνα στην τελική να πάω να μου το κάνουν. Γιατι στο βενζιναδικο μπορει να μη ξερουν και να βιάζονται και να γινει και καμμια ζημια.

Αυτα τα ολίγα :D Ακούω γνώμες

Υ.Γ Βρήκα και αυτο το λινκ να ξέρετε http://www.british-cars.net/mgf-technical-bbs.htm
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από kostas200vi »

Υπαρχει σπρει για τον καθαρισμο της μηχανης με βαση το πετρέλαιο( engine cleaner), ψεκαζεις το μοτερ οταν ειναι λιγο ζεστο, περιμενεις 10 λεπτα και με τα το ξεπλενεις με νερο, μετα θελει πιστολι αερα να φυγουν τα πολλα νερα και οταν στεγνωσει, περνας το αλλο σπρει (γυαλισμα κηνητηρα)παλι σε ζεστο μοτερ. Το σπρει για γυαλισμα το εχω στο καπο θα το βγαλω φωτο να το δεις.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Ανα μπραβο ρε συ Κωστα για βγάλτο να το δω. :up:
Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 5:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Πρόσεχε όμως γιατί εγώ την έχω πατήσει με ένα 106 που είχα!
Βραχυκύκλωσα τα μισά ηλεκτρικά του!

Επίσης μην το πλύνεις ζεστό, περίμενε να κρυώσει ;)
MG TF turbo...
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από kostas200vi »

Για 5 λεπτα θα ζεστανεις το μοτερ, και οταν τελειωσεις θα το αφησεις να στεγνωσει καλα πριν το βαλεις μπροστα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Μόνο αν το πας σε κάποιο εξειδικευμένο συνεργείο θα γίνει σωστή δουλειά πιστεύω. Το πετρέλαιο το χω δοκιμάσει κι εγώ στο δικό μου και σίγουρα έκανε διαφορά σε σχέση με πριν. Βασικά το πετρέλαιο είναι φοβερός διαλύτης βρωμιών, λαδιών, γράσων κτλ. Αφού να φανταστείς ότι στο στρατό πλέναμε τα άρματα αφού πρώτα τα πετρελαιόναμε. Και δε μπορείς να φανταστείς γιατί μπίχλα μιλάμε... :sick:
Την τελευταία φορά όμως που ήθελα να καθαρίσω τη μηχανή μου πήγα σ ένα πληντύριο εδώ στη γειτονια μου. Αφού καλύψαμε με σακούλες πλαστικές τη χοάνη και το ντιστριμπιτέρ το πέρασε με νερό να μαλακώσουν οι βρωμιές. Ύστερα με έναν ειδικό αφρό και μετά πάλι ξέπλυμα με το πιεστικό. Στο τέλος και ενώ ήταν υγρό το ψέκασε παντού με κάτι σαν γαλάκτωμα θα έλεγα (μου θύμισε το armorall που βάζω στο ταμπλό) και το στέγνωσε καλά με αέρα. Το αποτέλεσμα τουλάχιστον εντυπωσιακό!!! Ακόμα και τα φισάκια που φαινόντουσαν κιτρινισμένα και καμμένα και ποτέ δε φανταζόμουν ότι μπορεί να γίνουν σαν καινούρια παρά μόνο αν αλλαχτούν έλαμψαν!!! Το μοτέρ έγινε σαν καινούριο. Βέβαια κάποιες δύσκολες περιοχές δεν καθάρισαν εντελώς αλλά απ την άλλη μιλάμε για αμάξι του 92 που αμφιβάλλω αν ο πρώην ιδιοκτήτης το είχε καθαρίσει ποτέ... :flam:
Επομένως κατά τη γνώμη μου μόνο ένας επαγγελματίας θα φέρει το μοτέρ και το μηχανοστάσιο γενικότερα στο επιθυμητό επίπεδο καθαριότητας, πόσο μάλλον αν το αμάξι (όχι το δικό σου ;) ) είναι πολύ παλιό και πολύ βρώμικο. Βέβαια με ένα πιεστικό και τα κατάλληλα υλικά δεν αποκλείεται να το κάνει κανείς και μόνος του. Αλλά για 7 ευρώ που έδωσα νομίζω άξιζε τον κόπο.

Υ.Γ. Έχω την εντύπωση ότι τα καθαριστικά που χρησιμοποιούν οι επαγγελματίες είναι δύσκολο να τα βρει κανείς. :roll:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από nikolas »

Νομίζω ότι η απάντηση του Τάσου ήταν υπερπλήρης..!! Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να το πας σε κάποιο πλυντήριο-κατά προτίμηση κάποιο που συνεργάζεται με κάποιο συνεργείο και ξέρει που πονάει πιο πολύ ώστε να το προστατέψει στα "δύσκολα" σημεία..Και μόνος σου μπορείς να κάνεις κάποια πράγματα, αλλά για να επιτύχεις το επίπεδο που περιγράφηκε θέλει πολύ κόπο και ίσως να μην αξίζει σε σχέση με τα λεφτά που θα σου ζητήσουν..
Επίσης σκέψου, ότι αν δεν έχεις καθαριστικά και θες να πάρεις το κάθε ένα κοστίζει πάνω από 5-6ευρώ (βέβαια θα σου μείνουν και για άλλες χρήσεις)..Οπότε το καλύτερο κατά τη γνώμη μου να το πας για πρώτη φορά σε πλυντήριο και στο μέλλον να κάνεις συντήρηση μόνος σου!!!
Όπως σωστά είπε ο Κώστας, τα καθαριστικά είναι με βάση το πετρέλαιο, αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν πρέπει να έρχονται σε επαφή με πλαστικά και κολάρα γιατί τα ξεραίνουν..
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Ωραία ωραία έτσι θα το κάνω. Μια φορά απο επαγγελματια να φύγουν τα δυσκολα και μετά και μόνος μου.
Θα σας πω τι και πως έκανα. Ευχαριστω για τις πληρφοριες όλους σας! Αν εχετε δοκιμασει συγκεκριμενα προιόντα σπρει καθαριστικά και είσασταν ευχαριστημένοι μπορείτε να τα αναφέρετε.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από nikolas »

Της wurth είναι πολύ καλά κατά τη γνώμη μου, αλλά λίγο ακριβούτσικα και επίσης και η Sonax έχει μεγάλη ποικιλία καθαριστικών...Εγώ σκέφτομαι να τσιμπήσω καθαριστικό ζαντών, γιατί το πετρέλαιο ίσως να της θαμπώσει? δεν ξέρω..
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Ζητάω συμβουλές για τον καθαρισμό της μηχανής

Δημοσίευση από kostas200vi »

Για 7 € θα το εκανα κι εγω και νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο, δυστυχώς "εδω" ειναι λιγο διαφορετικα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 32 επισκέπτες