ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ?

General board
Meg@john
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 364
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 8:24 pm
Τοποθεσία: Megara
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ?

Δημοσίευση από Meg@john »

λοιπόν κάτσε να παρω θέση στην κουβέντα μιας κ ειμαι στο Καρπενήσι κ ρίχνει χιόνι κάτι μέρες κ δουλευω σε ξενοδοχείο οπου βλέπω κ ακουω τον κόσμο τι γίνετε με αυτα..πρωτα απ'ολα γιατι θέλετε να πάρετε αλυσίδες..??για την αθηνα..?? :shock: δεύτερον εγω δεν εχω αλυσίδες ουτε κουβέρτες αυτα παιδιά ειναι καθαρά για μια ωρα ανάγκης κ για να διανύσεις κάποια χιλιόμετρα κ τέλος(δηλ εδώ σε εμάς εχει 10-15ποντους χιόνι κ στους δρόμους τπτ,επομένως δεν της βάζει κάνεις)
εγω επειδη σας βλεπω οτι θέλετε να χαλάσετε λεφτά παρτε κουβέρτες,αν κ όντως χαλάνε εύκολα(έχω δει να έρχονται με της κλωστές) αλλα αν πας καπου κ δεν μπορεις να συνεχίσεις βαζεις της κουβέρτες περνάς το δύσκολο σημείο κ μετα το βγάζεις..
τώρα αν χιονίζει συνέχεια κ δεν προλαβαίνουν τα γκρέϊντερ κ η αλατιέρες να κρατήσουν τους δρόμους ανοιχτούς πάρτε χιονολαστιχα.. :D
Εικόνα
Εικόνα

Leuteris
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ?

Δημοσίευση από Leuteris »

Παιδια στο ZR , τουλαχιστον το δικο μου (με 205/50/16) δε μπαινουν αλυσιδες...ουτε καν κουβερτες , δεν υπαρχει χωρος να περασει αναμεσα στο λαστιχο και στο ελατηριο...παντως απο εμπειρια οι κουβερτες ειναι για πολυ light καταστασεις και μαλιστα σου μενουν και ευκολα στο χερι ενω εχεις συνεχεια και το αγχος να κοιτας μηπως εχει φυγει...

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ?

Δημοσίευση από crAss »

Λευτέρη το ίδιο αυτοκίνητο έχουμε και οι κουβέρτες της autosock μπαίνουν. Προφανώς και ακουμπάνε αλλά με τα χιλιόμετρα που πας στο χιόνι δεν νομίζω να δημιουργηθεί τόσο πιο πρόωρη φθορά από αυτή την επαφή.
Life is too short not to...

Leuteris
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ?

Δημοσίευση από Leuteris »

crAss έγραψε:Λευτέρη το ίδιο αυτοκίνητο έχουμε και οι κουβέρτες της autosock μπαίνουν. Προφανώς και ακουμπάνε αλλά με τα χιλιόμετρα που πας στο χιόνι δεν νομίζω να δημιουργηθεί τόσο πιο πρόωρη φθορά από αυτή την επαφή.

Ναι αλλα ο τυπος στην autoplus μου ειπε (και συμφωνω) οτι υπαρχει κινδυνος αν ακουμπανε να τις μασησει και να εχεις αλλα...αληθεια γιατι στο αυτοκινητο μας ειναι τοσο μικρος ο χωρος και δε μπαινει αλυσιδα ? η κανονικη δε χωραει με τιποτα παντως...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΛΥΣΙΔΕΣ ΧΙΟΝΙΟΥ?

Δημοσίευση από nikolas »

Γιατί κρατήσανε πολλά ίδια πράγματα διαχρονικά, και ήθελαν να τα συνδιάσουν με αρκετά νέα..!! Τι εννοώ? κάποτε με την ίδια ανάρτηση (πιατέλο) στάνταρ εξοπλισμός ήταν η 14" ή έστω 15" ζάντα..Στη συνέχεια ήρθε η 16" και η 17"..ο χώρος παρέμεινε ο ίδιος, αλλά η ζάντα μεγάλωσε..άρα λογικό πλέον να μη μπορεί να μπει αλυσίδα..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 16 επισκέπτες