ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

General board
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:
Gas fc έγραψε:
Alex_Rover_45 έγραψε:ααχααααα...Κώστα....με μπλε υγρό ......κάτι μου θυμίζει μήπως είναι κάτι παρόμοιο με τον έλεγχο στεγανότητας του a/c που βάζουν ένα υγρό και μετά φωσφορίζει από την τρύπα .....κάτι παρόμοιο
Παρωμιο αυτο ειναι μωβ που λες 8)
Βγαίνει και σε πράσινο..Πάντως καμιά φορά μπορεί και το ράγισμα να μην φανεί, γιατί είναι μικρότερα και από "τρίχα".
Ναι εχει διαφορους χρωματισμους, αλλα εαν υπαρχει ρωγμη (εστω και μικρη) στην δείχνει, ενω ταυτοχρονα οπως ειπε και ο PERRY βρισκει εαν εχει στραβωσει.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από nikolas »

Το πράσινο που ανέφερα εγώ πήγαινε σ'αυτό που αναθέρθηκε για το a/c :P
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Καλως τα αναφέρουμε όλα αυτα για να μαθαίνουμε και κατι καινουργιο γιαυτο και ρώτησα, απλα επανερχόμενος στο 45άρι ρε παιδια
τι να σας πω το αμάξι δεν το σκίζω ή πολύ σπάνια, ποτε δεν το γκάζωσα κρύο, δεν υπερθερμάνθηκε ποτέ, και σενα πολύ πρώιμο στάδιο
αλλάχτηκε η φλάντζα, δεν νομιζω δηλαδή να χει ραγίσματα και στραβώματα.
Να πω οτι το ζόριζα αντε ντάξει αλλα πολύ χαλαρα το δουλευω οπότε...φυσικά ποτε δεν εισαι σίγουρος...κούφια η ώρα :D

Απότι μου ειπε ο Παργιανας οταν φαγωθει η φλαντζα αλλαζει η γεωμετρία και ετσι τρώνε δυναμη οι πύροι
και θέλουν τσεκάρισμα....αλλαγη...άλλα για να φτάσεις και σε στραβωμα κεφαλάρι ε θέλει να φάει γερό ζόρι....

Αν όμως πήγαινα και ξαφνικά μου βγαινε το σύννεφο απο πίσω οπως πολλές φορές έχει συμβει σε ιδιοκτήτες MG ή Rover εν κινήσει
και ήταν ολα βούτυρο στα κυκλώματα και θερμοκρασίες στα κόκκινα τοτε σιγουρα θα ανησυχούσα και για άλλες φθορές

Βασιζομαι στην εμπειρία του Χρήστου οπότε αν ήταν κάτι θα μου το λεγε.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από nikolas »

Μην προσπαθείς να εξηγήσεις έτσι τα πράγματα Αλέξανδρε, είναι λάθος και δε θα βγάλεις άκρη. Έχω 2 πρόχειρα παραδείγματα μελών (το ένα είμαι εγώ) που το ράγισμα προέκυψε από το πουθενά, χωρίς ζόρισμα και χωρίς υποψία φλάντζας.. Σαφώς και αν το αυτοκίνητο το δουλεύεις φλαντζαρισμένο, είναι σαν να παίζεις με τη φωτιά, όπως επίσης σαφώς και αν ανεβάσει θερμοκρασία πας άνετα για πλάνισμα γιατί πιτσικάρει η κεφαλή. Από εκεί και πέρα οριακά αντέχει μέχρι 3 πλανίσματα η κεφαλή, ενώ και σε κάθε πλάνισμα, ουσιαστικά μειώνεις τις αντοχές τις κεφαλής απλά είναι αναγκαίο κακό για να περιοριστεί το κόστος..
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Μάλιστα φίλε Νικόλας ....οπότε δεν τα εξηγώ άλλο έτσι ..το αφήνω στο ....οτι ήθελε προκύψει.
Κάπως έτσι....... :-D
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Ρώτησα τον Χρήστο και μου ειπε οτι ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΕΓΙΝΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ;) :up:
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Alex_Rover_45 έγραψε:Ρώτησα τον Χρήστο και μου ειπε οτι ΣΤΟ ΚΑΠΑΚΙ ΕΓΙΝΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ;) :up:

2 φορές έλεγχος x 120 ευρω μινιμουμ και ΦΠΑ = 240 Χ 1.19 = οσο κανει αυτο!!!! που ειναι πανω απο το ποσο
που σου ζητησε συνολικα!!!

Κατι δεν παει καλα...καταρχην αν ελεγχο εννοει με το ματι....αστο....αν εννοει κανονικα ρεκτιφιε γιατι να γινει
2 φορες???

Δεν σου τα λεει και πολυ καλα.........

Χωρις να σημαινει τιποτα πρωην μηχανικος του μου ειπε οτι στην φλαντζα το μονο που κανει ειναι ανοιγει
βαζει την φλαντζα (την παλια οχι της LR που κανει 100 μονο αυτη με τα παρελκομενα της) και κλεινει μεσα σε
λιγες ωρες χωρις να κοιταξει τιποτα.... γιαυτο και το μικρο κοστος...
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από nikolas »

Περικλή η φλάντζα της Land Rover αυτή καθ'αυτή απ'όσο θυμάμαι κάνει κάτι σκάρτα 50ευρώ..αλλά επειδή αναφέρεσαι και σε παρελκόμενα πάω πάσο για το σύνολο των 100ευρώ..
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από kostas200vi »

Για πειτε μου τελικα τι τιμη εχει η περίφημη φλατζα της Land Rover και τον κωδικο της, γιατι θα κανω μια αλλαγη συντομα και θελω να την αγορασω τωρα!
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: ΑΙΒΑΖΗΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΥΝΕΡΓΕΙΟ ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΤΗΕ BEST !!!

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Φίλε Κώστα αυτη η τιμή που σου ανέφερα πιο πάνω ...απλα ας μας πει
Ποια ειναι τα παρελκόμενα της φλαντζας ο Περικλής μιας που τα αναφέρει να τα μάθουμε

Μπορει αυτα τα παρελκομενα να κάνουν την διαφορά τιμής που αναφέρεις Περικλη

Μπορει να ναι ετσι όπως τα λες....ναμην μου τα λέει πολυ καλά αλλα λέω εγω τώρα ,δεν αποκλέιεται και ο πρώην μηχανικός του Χρήστου
να λέει διάφορες βρώμες βάζοντας σάλτσες.......στην Ελλάδα ζούμε .... ;) γιατι ο Χρήστος έχει τόση πελατεία ?

............Ετσι και αλλιώς η Θεσσαλονίκη έιναι ενα μεγάλο χωριο οπου οι κακίες τα κουτσομπολια στον επαγγελματικό χώρο δίνουν και παίρνουν σε εντονότατο βαθμό. Και οι αποδέκτες είμαστε εμείς. :D

"Τι αυτός έχει δουλειά?....ποιος ρε αυτός που αυτο και αυτόοο αντε ρεεεε"

Νοοτροπια Θεσσαλονικης :D και τροπος αντιμετώπισης συναδελφου.............


-Και ποιος το λεει οτι σώνει και καλα πρέπει να κοστιζει 120 ευρω ο έλεγχος ρεκτιφιέ? και ότι αυτός ο έλεγχος χρειάζεται πάντα.


Στο θέμα του συνεργείου πολυ συχνά ισχύει οτι αν βρει ο άλλος το κουμπί σου ....ο ευγενικός απατεώνας που σε λέει κάθε μέρα καλημέρα
και σε βλέπει το αμάξι να το λατρευεις, και να το γνωρίζεις αρχίζει και σου τα παίρνει πιο χοντρά απόσο πρέπει αυτό είναι κανόνας απαράβατος. Στο ψυρρίζει απο εδω απο εκει με σκοπο να στα ΠΑΡΕΙ πολυ ΑΠΛΑ

Το ξέρω οτι και εσυ και ο Μηχανικός δεν έχετε καλη γνώμη για τον Αιβάζη το χουμε συζητήσει και παλιά μαζι ..δεν ξέρω τους λόγους ......αλλα μην μου πεις οτι ο Παργιανας ή ο Αβραμίδης που εχετε δοκιμάσει είναι εντάξει γιατι θα ξεράσω....

Τα χουμε συζητήσει στο ΜΟΝΟ ουκ ολιγες φορές..

Τεσπα.....και στην τελικη τι να δώσεις δηλαδή .... 800 ευρω για αλλαγή φλάντζας για ναναι όλα σωστα δηλαδή έλεός....



Καλα και απροβληματιστα Χιλίομετρα να χουμε όλοι μας παιδιά! :D
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 22 επισκέπτες