Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

General board
Απάντηση

MG vs ROVER

Τα MG είναι καλύτερα
20
43%
Τα Rover είναι χειρότερα
1
2%
Τα MG είναι χειρότερα
0
Δεν υπάρχουν ψήφοι
Τα Rover είναι καλύτερα
26
55%
 
Σύνολο ψήφων: 47

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από nikolas »

kostas200vi έγραψε:
Rover 214!!! έγραψε:Τι να πω.....μπορει!!!εγω ειμαι φρεσκος....παντως με οσους εχω μιλησει και με μηχανικους το μονο που μου εχουν πει ειναι νερα/θερμοκρασια.....αυτα να προσεξω!!!
Τρία πράγματά θα προσέχεις, να έχει πάντα νερό, η θερμοκρασία να μην ανέβει ψηλά...... και τους μηχανικούς που λένε αυτές τις μαλακίες, φίλε μου το ποσό που εχω ρίξει σ' αυτό το μοτερ είναι ασύλληπτο για τα σημερινά δεδομένα και εχω άποψη για το αντικείμενο, οπότε θα σου πω ένα πράγμα....μπορεί να σου βγάλει φλατζα για ψύλλου πήδημα.
μπορεί να σου βγάλει φλάντζα ή ακόμα και ρήγμα χωρίς ούτε καν ψύλλου πήδημα.. :flam:
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από kostas200vi »

Σου έβγαλε ρήγμα στην κεφαλή ? τι να πω αυτό, κι αν είναι γκαντεμιά, ανέβασε θερμοκρασία ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από nikolas »

Όχι, αλλά ξέρω παλιό μέλος από εδώ που στα καλά καθούμενα, χωρίς κάποιο "σημάδι" κατέληξε με ρήγμα στην κεφαλή χωρίς θερμοκρασία, χωρίς τίποτα..
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Τοσο πολυ προβλημα ρε παιδια...τι να πω!!!!και γιατι δεν τα διορθωναν?
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από nikolas »

Γιατί θα ήθελε επανασχεδιασμό όλο το μοτέρ? και επειδή "άργησαν" να το εντοπίσουν και σαν πραγματικό πρόβλημα..?
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από crAss »

nikolas έγραψε:
Rover 214!!! έγραψε:Θεωρω πως δεν ισχυει παντου....αναλογως την χρηση και την συντηρηση....αμα το δουλευεις μερα νυχτα 7000rpm λογικο ειναι!!!!
Όχι, πονάνε από τη μάνα τους τα μοτέρ, και χρειάζονται ορισμένες παρεμβάσεις για να περιορίσεις τη πιθανή βλάβη..
Και επειδή έκανες παράθεση τη δημοσίευσή μου από το 2006, να σου πω ότι με την εμπειρία πάνω στο αυτοκίνητο και το μοτέρ 8+ χρόνων, ότι ναι, εμφανισιακά εξακολουθεί να με συγκινεί, αλλά από θέμα αξιοπιστίας, πλέον θα ήμουν πολύ πιο διστακτικός στο να αγοράσω kseries Rover/MG..
Να πω και εγώ ότι το αγόρασα το Νοέμβριο του 2005, άρα τώρα είναι 7 ετών το MG ZR που έχω και έχω κάνει 148.000 κμ απροβλημάτιστα. Σε σχέση με φίλους που είχαν πάρει την ίδια εποχή opel,WV, ford κλπ είχα την πιο φθηνή συντήρηση και τις λιγότερες ζημιές.
Οι ζημιές που με ταλαιπώρησαν τα 2 τελευταία χρόνια η μία οφειλόταν σε χαλασμένο ρελέ (δεν άναβε ο μπροστά ανεμιστήρας) και η δεύτερη στο Maxogen ITG που έβαλα στην εισαγωγή αντί για το μαμά φιλτροκούτι (ζεσταινόται ο εγκέφαλος όταν η θερμοκρασία περιβάλλοντος ξεπερνά τους 30-32 βαθμούς φέτος το καλοκαίρι θα παίξει θερμομόνωση και ίσως και ανεμιστήρας). Κοινώς η δεύτερη πρακτικά δεν θα είχε συμβεί αν το είχα αφήσει μαμά.
Δεν ξέρω προφανώς τι μπορεί να συμβεί τα επόμενα χρόνια. Συνολικά είμαι ΥΠΕΡ-ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο.

Πάντως πια μόνο MG μπορεί να αγοράσει κάποιος καινούργιο και χωρίς kseries...
Life is too short not to...
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από kostas200vi »

Γιώργο το ότι εσένα δεν σου έβγαλε πρόβλημα δεν αλλαζει κάτι, τα μοτερ αυτά στο σύνολο είναι προβληματικά, και πρέπει να χώσεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για να λύσεις το πρόβλημα και αυτό όχι για πάντα. :down:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Τι να πω.....μπορει!!!οσο μπορω παντως θα το προσεχω!!!!οτι γινει....
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από crAss »

kostas200vi έγραψε:Γιώργο το ότι εσένα δεν σου έβγαλε πρόβλημα δεν αλλαζει κάτι, τα μοτερ αυτά στο σύνολο είναι προβληματικά, και πρέπει να χώσεις βαθιά το χέρι στην τσέπη για να λύσεις το πρόβλημα και αυτό όχι για πάντα. :down:
Και γενικά τα τελευταία facelift (μισά 2004 μέχρι το κλείσιμο) είχαν δεχτεί αρκετές διορθώσεις σε σχέση με τα προβλήματα (άλλα μικρά και άλλα μεγάλα) που είχαν βγει από το πρώτο Bubble (1995) μέχρι τότε. Οπότε είναι σίγουρο πως πολλά μικροπροβλήματα είχαν εκλείψει. Άσε που οι καλωδιώσεις είναι BMW, η πλεξούδα VW-Audi, και πλήθος άλλων από γνωστές αξιόπιστες εταιρίες πχ. bosch abs (και με EBD παρακαλώ :P), lucas διάφορα άλλα κλπ κλπ...
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Για να λυθεί το θέμα που πορέκυψε MG vs Rover

Δημοσίευση από antonis132 »

ε, ναι απο το 2004 και επειτα φορουσαν σασμαν της gertrag με μακρυτερες σχεσεις, το ερωτημα ειναι τοποθετηθηκε σε καποια η mls η προοριζονταν μονο για τα landrover;
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 12 επισκέπτες