Τοποθέτηση air-contusion

Questions
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Καλησπέρα.
Πριν από λίγο καιρό αγόρασα ένα rover 200 για ανταλλακτικά το οποίο έχει air-contusion. Σκέφτομαι με την πρώτη ευκαιρία να το τοποθετήσω στο δικό μου Roverάκι 214si 97 μοντέλο. Θα ήθελα να ρωτήσω γενικά τι προβλήματα θα αντιμετωπίσω αν επιχειρήσω κάτι τέτοιο , και αν υπάρχει περίπτωση να μην βρω φρέον, γιατί κάποιος μου είπε ότι κάποιοι τύποι φρέον έχουν καταργηθεί και δεν υπάρχουν στην αγορά.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

Αν ο "δότης" είναι και αυτός μοντέλο μετά από το 1996, δεν έχεις κανένα πρόβλημα με το φρέον..

Θα χρειαστεί να κάνεις ωστόσο κάποια σχετική συντήρηση πριν το βάλεις, να αλλάξεις τσιμουχάκια/λαστιχάκια, ανάμεσα στους σωλήνες και να προσέξεις με τις ενώσεις και τις καλωδιώσεις..
Αν δεν έχεις ιδιαίτερη επαφή με μαστορέματα, πήγαινε σε κάποιον μάστορα να στο βάλει, γιατί μπορεί να μπλέξεις..
Επίσης διευκρίνισε αν είναι το γνήσιο ή το Diavia..

τέλος, το σωστό είναι air-condition
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Όπως αναφέρω και ποιο πάνω ο δότης είναι Rover 200 (νεότερο από το δικό μου).
Όσο για τα τσιμουχάκια δεν θα αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα,
με προβληματίζουν μόνο οι σωληνώσεις μέσα στο ταμπλό τις οποίες δεν τις έχω δει και δεν ξέρω τι θα αντιμετωπίσω, όλα τα υπόλοιπα απ’ότι παρατήρησα δεν με προβληματίζουν ιδιαίτερα μιας και τα καταφέρνω αρκετά καλά και με τα μηχανολογικά και με τα ηλεκτρικά (μόνο να βρεθεί ο χρόνος για να γίνουν όλα αυτά).
Τέλος το air- condition δεν είναι το αυθεντικό έχει τοποθετηθεί αργότερα και πρέπει να είναι Diavia (τουλάχιστον έτσι γράφει στο κουτί όπου είναι η ασφάλεια).
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

μέσα στο ταμπλό απ'όσο ξέρω δεν μπαινουν σωληνώσεις..σταματάνε ακριβώς στον "καθρέφτη" της μηχανής, όπου συνδέονται με την βαπορέτα..
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Δηλαδή δεν χρειάζεται ξήλωμα το ταμπλό;
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από andreas »

θα χρειαστει σιγουρα ξηλωμα στο ντουλαπακι,
γιατι θα πρεπει να αλλαξεις ολο το μεσα μερος του καλοριφερ.
μαλλον δεν το γλυτωνεις το λυσιμο.
ξεκινα λυνοντας αυτο που εχεις για ανταλλακτικα
να δεις τι χρειαζεται.
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Με την πρώτη ευκαιρία θα ξεκινήσω το ξήλωμα και θα σας ενημερώνω για το πώς πάει το όλο εγχείρημα.
red_drifter
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2006 11:04 am
Τοποθεσία: γαλάζια ακτή - λαγονήσι
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από red_drifter »

θα χρειαστείς ότι βλέπεις στον χορό ths μηχανής ...
αυτό είναι το εύκολο κομμάτι
με τα τσιμουχάκια θα έχεις πρόβλημα γιατί σtα a/c βάζουν ειδικά τσιμουχάκια πού eχουν χρώμα πράσινο k είναι για πολύ χαμηλές θερμοκρασίες . το ταμπλό θα το ξηλώσεις γιατί η βαπορέτα είναι μέσα σε μια μεγάλη μαύρη βλακεία pou den θυμάμαι πως λέγεται και θα χρειαστείς k αυτήν τη μαύρη μεγάλη βλακεία γιατί αν το αμάξι σου δεν έχει a/c δεν έχει μέσα βάσεις για τη βαπορέτα ...
γνώμη μου : εγώ έχω τοποθετήσει se rover200 k 400 tessera a/c και το τελευταίο ήταν το δικό μου πέρυσι το καλοκαίρι και πάλι έκανα μια ολόκληρη μέρα να το βάλω ....
επίσης θα έχεις θέμα στην πλεξούδα και σε πια πινάκια καταλήγει στον εγκέφαλο και το πως θα φέρεις τον διακόπτη μέσα .
αν είναι diavia θα είναι λίγο πιο εύκολο να το τοποθετήσεις από το αν είναι Rover ..
γνώμη μου vres κάποιον "αιρκοντισιονα" να στο κάνει γιατί θα μπλέκεις k αν δεν έχεις k αναβατόριο δεν θα βγάλεις ποτε άκρη γιατί την μιση δουλειά την κανεις από κάτω . telos πρέπει να ξηλώσεις k όλη τη μούρη για να περάσεις ψυγεία.......

Φιλικα Νικολας :beer:
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Τσιμουχάκια πιστεύω ότι κάπου θα βρω στα καταστήματα με ανταλλακτικά αυτοκινήτων, το ταμπλό η αλήθεια είναι ότι το φοβάμαι λίγο (όχι ότι δεν θα τα καταφέρω αλλά φοβάμαι μην δημιουργήσω διάφορα τριξίματα λόγο παλαιότητας).
Όσο για την πλεξούδα που αναφέρεις της έριξα μια ματιά και έχει τέσσερα καλώδια τα οποία θα τα βγάλω μαζί με τα πινάκια και θα τα περάσω όπως είναι στα ίδια σημεία του κουμπώματος (το έχω τσεκάρει και βγαίνουν εύκολα).
Δεν θέλω να το πάω σε μηχανικό η ηλεκτρολόγο μιας και εδώ στην επαρχία δεν υπάρχουν έμποροι τεχνικοί (αποψή μου ύστερα από προσωπικές μου εμπειρίες).
Σκέφτομαι να βάλω το αυτοκίνητο στο γκαράζ να το τακάρω και να αρχίσω τις εργασίες με την ησυχία μου (πιστεύω σε μια εβδομάδα να το τελειώσω) μιας και υπάρχει και δεύτερο αυτοκίνητο για τις καθημερινές υποχρεώσεις.
red_drifter
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2006 11:04 am
Τοποθεσία: γαλάζια ακτή - λαγονήσι
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από red_drifter »

σε βλέπω πολύ αισιόδοξο οποτε καλή επιτυχία όπου κολλήσεις εδώ είμαστε

επειδή δεν θα βρείς oring και αν βρείς θα τα ακριβοπληρώσεις μη ψάχνεσαι πολύ δες ποσα από αυτά έχουν ξεραθεί k μιλάμε με pm να s στείλω με courier malon diavia είναι βεβαια με μια φωτό θα οίνοι όλα πολύ πιο εύκολο και το ταμπλο ειναι σχετικα ευκολο απλα λινε προσεκτικα για να μν σπασεισ τιποτα

λοιπόν καλή επιτυχία
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες