Τοποθέτηση air-contusion

Questions
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

ο διακόπτης αυτός είναι on/off
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από kostas200vi »

1mpampakos έγραψε:Ευχαριστώ Κώστα θα τον παραγγείλω, αλλά πιστεύω ότι και αυτός θα πρέπει να συνδεθεί με ρελέ, μήπως ξέρεις την συνδεσμολογία;
Εικόνα
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

Κώστα έχει diavia..οπότε δεν ισχύει το σχεδιάγραμμα αυτό..
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από kostas200vi »

Στη συνδεσμολογία διακόπτη - ρελέ δε νομιζω να έχει διαφορά, με επιφύλαξη, γιατί δεν τα πάω και πολύ καλά με τα ηλεκτρικά. :s
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Χθες το μεσημέρι έβαλα να δουλέψει το air – condition (απλά για να το τσεκάρω) έκπληκτος είδα ότι δεν έφερνε ψυχρό αέρα στην καμπίνα ενώ η αντλία κούμπωνε – δούλευε κανονικά, υπέθεσα λοιπόν ότι το κύκλωμα έχασε το φρέον.
Σήμερα το πρωί λοιπόν πήγα στο συνεργείο για να βρω την διαρροή και να συμπληρώσω φρέον.
Βάζοντάς το στο μηχάνημα διαπιστώσαμε ότι το κύκλωμα πράγματι είχε χάσει 200ml φρέον μετά από 8 μέρες και με λειτουργία μόλις 10 – 15 λεπτά.
Όταν ο μηχανικός έβαλε το κύκλωμα στο μηχάνημα δεν έδειχνε καμία διαρροή χωρίς ωστόσο να κοιτάξει τις ενώσεις. Το κάνει αυτόματα το μηχάνημα όταν θέτει το κύκλωμα υπό πίεση μου είπε, και θεωρεί ότι για την απώλεια του φρέον ευθύνεται η αντλία. Έτσι απλά.
Επίσης μου είπε ότι η διαρροή στην αντλία δεν φαίνεται και ότι για να την επισκευάσω θα πρέπει να την στείλουμε στο εργοστάσιο και θα στοιχίσει περίπου 200€ - 250€ (περίπου 350€ έχει καινούρια).
Ερώτηση 1η. Υπάρχει περίπτωση να έχει χαλάσει η αντλία και όταν του βάζουμε φρέον να σηκώνει ψύξει κανονικά;
Ερώτηση 2η. Αν όντως έχει χαλάσει η αντλία δεν υπάρχει τρόπος να ελεγχθεί πριν την βγάλουμε;
Ερώτηση 3η. Δεν υπάρχουν ανταλλακτικά ή κάποιος που να επισκευάζει αντλίες;

Συγνώμη για το κατεβατό αλλά με έχουν πιάσει οι διαόλοι γιατί παιδεύτηκα 2 μέρες για να το εγκαταστήσω και τώρα που έχω πρόβλημα όπως γίνεται συνήθως με τα συνεργεία δεν μου δίνουν μια σαφή απάντήση, χωρίς να το πολυκοιτάξουν φταίει αυτό και κοστίζει τόσο.
Και αν δεν είναι αυτό;

Ευχαριστώ
:flam: :flam: :flam: :flam:
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

για να πάρεις μια ένδειξη που χάνει φρέον, συνήθως βάζουν επιπλέον στο κύκλωμα μαζί με το φρέον κάτι σαν χρώμα (δεν ξέρω πως λέγεται), προκειμένου να φανεί που είναι η διαρροή..

πάντως οι αντλίες των diavia δεν είναι και ό,τι καλύτερο..πολύ πιθανόν να τα έχει παίξει..
αν το τσέκαρε ένας μηχανικός πριν την εγκατάσταση ίσως να καταλάβαινε κάτι παραπάνω..
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Το χρώμα που αναφέρεις πρέπει να είναι το φωσφόρο μου το είπε και ο μηχανικός αλλά μου είπε ότι στοιχίζει 40€ και δεν θα δείξει την διαρροή στο κομπρεσέρ και ότι θα πάνε χαμένα εφόσον στο μηχάνημα δεν έδειξε κάποια διαρροή.
Παίζει να έχει πρόβλημα η βαλβίδα εκτόνωσης;
Αν είχε πρόβλημα τι συμπτώματα θα παρουσίαζε;
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

Το πρόβλημά σου είναι συγκεκριμένο..από κάπου έχασε φρέον..μπορεί να είναι από διάφορα σημεία, μπορεί και από τη βαλβίδα εκτόνωσης..
Άβαταρ μέλους
1mpampakos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 69
Εγγραφή: Τετ Φεβ 15, 2012 8:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από 1mpampakos »

Μπορώ να πρεσάρω το κύκλωμα με αέρα έτσι ώστε να δω αν υπάρχει διαρροή ή θα προκαλέσω κάποια ζημιά;Τουλάχιστον να αποφύγω το 40άρι και να σιγουρευτώ ότι δεν υπάρχει διαρροή στο κύκλωμα. Αν αποκλείσω την διαρροή το επόμενο βήμα είναι να ψάξω για μεταχειρισμένο κομπρεσέρ.

:despair: :despair: :despair:
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τοποθέτηση air-contusion

Δημοσίευση από nikolas »

Μα και η βλάβη του κομπρεσέρ διαρροή θεωρείται..

δεν πρόκειται να καταφέρεις τίποτα με τον αέρα..το πολύ πολύ να κάνεις επιπλέον ζημιά..ήδη με την τόση εργασία που έκανες, έχεις γλυτώσει σημαντικό κόστος, δεν νομίζω ότι αξίζει να ρισκάρεις για 40 ευρώ να προκαλέσεις κάποια μεγαλύτερη βλάβη..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες