Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσει?

Problems
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσει?

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Λοιπόν το θέμα έχει ως εξής...
Πριν από 2-3 μήνες ενώ όλα στο rover μου ήταν αθόρυβα και καλά ξαφνικά άρχισε σταδιακά να μου τρίζει η οροφή όταν το αμάξι δούλευε σε χαμηλές στροφές! Δηλαδή όταν είναι στις 1,500-2,000 rpm η οροφή αρχίζει και τρίζει αλλα πολύ έντονα όμως, ακούγεται σαν λαμαρίνα που έχουν ξέσφίξει η βίδες και κοντεύει να φυγή σαν να έχει χαλάρωση... Παιδιά πείτε μου τι μπορώ να κάνω γιατί είναι παρα πολύ ενοχλητικό πιστέψτε με!
Εκεί που οδηγάω όμορφα και ωραία αρχίζει να ακούγεται ένας εκκωφαντικός θόρυβος με αποτέλεσμα να μου σπάει τα νεύρα οποτε οδηγάω! Γίνετε τίποτα για να το σταματήσω??????Το έχει πάθη κανένας από εσάς? Το αμάξι μου είναι το 414 Sli 1.4 με ηλιοροφή!
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από nikolas »

Αν είσαι σίγουρος πως είναι από την οροφή, σε βλέπω να ξηλώνεις ουρανό και να σφίγγεις ότι βρεις..
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

nikolas έγραψε:Αν είσαι σίγουρος πως είναι από την οροφή, σε βλέπω να ξηλώνεις ουρανό και να σφίγγεις ότι βρεις..
ακούγεται από τι λαμαρίνα τις οροφής όχι από τον ουρανό... είμαι σίγουρος ότι είναι η οροφή γιατί και με το χέρι αν τι χτυπήσω λίγο ακούγεται ο ίδιος χαρακτηριστικός θόρυβος...
είναι εύκολο να βγάλω την οροφή και να τι σφίξω?(δεν είμαι τελείως άσχετος αλλα ρωτάω για σιγουριά)
A... και κάτι άλλο... άρχισε να τρίζει και το ταμπλό τώρα τελευταία! Με αυτό τι κάνουμε? :spao: :spao:
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Όπως σου είπε κι ο Νίκος κι αφού όπως τα λες ο θόρυβος προέρχεται σίγουρα απ' την ηλιοροφή δεν έχεις άλλη επιλογή απ' το να βγάλεις εσωτερικά τον ουρανό και να ελέγξεις προσεχτικά τι προκαλεί το θόρυβο και να σφίξεις κάθε βίδα. Ο ουρανός βγαίνει σχετικά εύκολα αν "πιάνουν" τα χέρια σου, αλλά θέλει προσοχή επειδή είναι ευαίσθητος και μπορεί εύκολα να σου τσακίσει αν δεν προσέξεις. Πρέπει να ξεκουμπώσεις όλα τα πλαστικά που καλύπτουν τις κωλόνες του αυτοκινήτου, να λύσεις τα σκίαδα και την πλαφονιέρα και να βγάλεις το εσωτερικό λάστιχο της ηλιοροφής που πιάνει πάνω στον ουρανό. Με την ευκαιρία που θα το κάνεις αυτό μπορείς να αλλάξεις και την ταπετσαρία αν δεν το χεις ήδη κάνει, αφού σε όλα τα Rover σα το δικό σου, με την πάροδο των χρόνων καίγεται η κόλλα και κρεμάει. Επίσης, μπορείς να κάνεις κι ένα καλό καθάρισμα-συντήρηση στο μηχανισμό της ηλιοροφής εσωτερικά αν δε βαριέσαι να την βγάλεις, αν κι εκεί ίσως μπλέξεις μετά με το να την επανατοποθετήσεις σωστά.
Για το ταμπλό δυστυχώς δε μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Το πιθανότερο πάντως είναι να μην τρίζει κάτι στην στήριξη του ίδιου του ταμπλό, αλλά κάτι περιφερειακό του. Εγώ θα σου πρότεινα να βγάλεις το ντουλαπάκι και την κεντρική κονσόλα που βγαίνουν πανεύκολα και να ελέγξεις πίσω από αυτά ότι βίδα υπάρχει, βύσματα, ντίζες που τυχόν ακουμπάνε καπου και δημιουργούν αυτό το θόρυβο. Άλλη λύση δεν υπάρχει, εκτός κι αν είσαι διατεθειμένος να μπεις στην ταλαιπωρία να βγάλεις το ταμπλό, κάτι που είναι αρκετά δύσκολο και επίσης είναι πολύ αμφίβολο το αν θα σταματήσουν μετά οι τριγμοί (μη σου πω ότι μπορεί και να αυξηθούν).
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

Τάσο ο θόρυβος προέρχεται από την λαμαρίνα στο επάνω μέρος όχι από την ηλιοροφή. Από το εξωτερικό του αυτοκινητου δηλαδή, η λαμαρίνα είναι που τρίζει! Όχι από μέσα ο ουρανός.
Γίνετε να την βγάλω και να σφίξω τις βίδες?
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
JohnnybOlsi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 203
Εγγραφή: Δευ Σεπ 19, 2011 1:24 pm
Τοποθεσία: Πυργος
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από JohnnybOlsi »

...και η ταπετσαρία είναι που θέλει άλλαγμα γιατί είναι σκισμένη η μιση και κρατιέται με πινέζες, το μοτέρ τις ηλιοροφής και αυτό ζορίζεται πολύ και καμια φορά δεν μπορεί να την άνοιξη και γενικά είναι πολλά πράγματα που θέλουν συντήρηση και προσοχή στο αμάξι αλλα δεν ξέρω από που να αρχίσω και από που να τελειώσω ελπίζω όμως με την δικη σας βοήθεια να βγάλω άκρη και να το μαζέψω λίγο!
Εικόνα
Sli 1.4 103 PS stock
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από nikolas »

Ευκαιρία λοιπόν..ξήλωσε τον ουρανό, και στείλτον σε έναν ταπετσέρη να περάσει νέο ύφασμα, εκτός και αν πιάνουν τα χέρια σου και το φτιάξεις μόνος σου...
Και αφού θα τον ξηλώσεις, κάνε συντήρηση στην ηλιοροφή..γρασαρίσματα, συσφίξεις, ανανέωση των πλαστικών με κατάλληλες αλοιφές κλπ..
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Η λαμαρίνα της οροφής δε μπορεί να τρίζει από μόνη της, ούτε έχει βίδες να σφίξεις, είναι κολλητή στο αμάξωμα. Όπως τα περιγράφεις το πρόβλημα είναι στην ηλιοροφή. Πιθανότατα να έχει χαλαρώσει κάποια/ες βίδα/ες και γι' αυτό αφενώς ζορίζεται η ηλιοροφή όταν ανοίγει, αφετέρου έχεις τριγμούς. Καλό θα είναι λοιπόν, να τη λύσεις όλη, να την καθαρίσεις, να βάλεις κάποιο ειδικό λιπαντικό spray επαφών (π.χ. Sonax) ή γράσο στις ράγες, και να τη τοποθετήσεις πάλι σφίγγοντας σωστά όλες τις βίδες για να μην έχεις τριγμούς και πάλι. Αυτό που πρέπει να προσέξεις (πέραν του να συναρμολογήσεις σωστά ότι θα χεις λύσει) είναι να κεντράρεις σωστά την ηλιοροφή, ώστε και να εφαρμόζει σωστά στον ουρανό και να ανοιγεί χωρίς να ζορίζεται ή να βρίσκει κάπου. Για να το πετύχεις αυτό τοποθετείς την ηλιοροφή αρχικά χωρίς να σφίξεις τις βίδες και αφού βρεις το κέντρο σφίγγεις και δοκιμάζεις να δεις αν όλα είναι οκ (να ανοίγει σωστά και να μην έχεις τριγμούς), πριν βάλεις πάλι την ταπετσαρία του ουρανού.

Όσον αφορά την αλλαγή της ταπετσαρίας, επειδή την είχα αλλάξει μόνος μου θα σου πω πως μπορείς να το κάνεις και αν νομίζεις ότι μπορείς καλώς, διαφορετικά πήγαινε την σ' ένα ταπετσέρη. Εμπρός και πίσω στο πάνελ του ουρανού έχει 2 φυλετάκια που συγκρατούν την ταπετσαρία. Αυτά πρέπει να τα βγάλεις. Μετά η παλιά ταπετσαρία βγαίνει πολύ έυκολα, αφού είναι καμμένη η κόλλα που την συγκρατεί. Με μια σκούπα καθαρίζεις καλά τα υπολέίματα της παλιάς κόλλας απ' το πάνελ (θα δεις ότι φεύγουν πολύ εύκολα σε τρίμματα). Έχοντας το πάνελ καθαρό εφαρμόζεις ένα χέρι κόλλα (δε θυμάμαι ποια είχα χρησιμοποιήσει, αλλά αν ψάξεις σίγουρα θα βρεις κάποια). Την αφήνεις να "τραβήξει" λίγο και εφαρμόζεις και δεύτερο χέρι κόλλα. Απ' όσο θυμάμαι κάθε χέρι ισοδυναμούσε με ένα κουτί του κιλού κόλλα. Στην συνέχεια απλώνεις σιγά σιγά από την μια πλευρά έως την άλλη την ταπετσαρία επάνω στο πάνελ, προσέχοντας να εφαρμόσει όσο πιο τέλεια γίνεται. Εκεί καλό είναι να έχεις κι ένα δεύτερο άτομο να σε βοηθήσει, γιατί μόνος σου το βλέπω χλωμό. Μετά πιέζεις παντού την ταπετσαρία να κολλήσει καλά δίνοντας μεγαλύτερη έμφαση στις καμπύλες και στις όποιες λεπτομέρειες, και τις άκρες. Αφου αφήσεις και στεγνώσει, μ' ένα ψαλιδάκι ή μια φαλτσέτα κόβεις προσεχτικά γύρω-γύρω την περισσευούμενη ταπετσαρία, το μεγάλο άνοιγμα στη μέση της ηλιοροφής και ότι άλλη μικρή τρυπούλα χρειάζεται. Την αφήνεις κανά 24ώρο να στεγνώσει καλά (μέσα στο σπίτι κατά προτίμηση) και έπειτα είναι έτοιμη για τοποθέτηση, αφού βάλεις πάλι και τα πλαστικά φυλετάκια μπρος-πίσω που είχες αφαιρέσει (αν θυμάμαι καλά αυτά τα πιάνεις με συραπτικό απ' την μέσα μεριά). Σε όλη τη διαδικασία πρέπει να προσέχεις πολύ που ακουμπάς και πως χειρίζεσαι το πάνελ του ουρανού, επειδή είναι πολύ ευαίσθητο και μπορεί να τσακίσει και μετά δεν διορθώνεται.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από nikolas »

Κάνε ό,τι σου είπε ο Τάσος, όσον αφορά την διαδικασία αλλαγής της ταπετσαρίας (αν το κάνεις μόνος σου) απλά θα σου τονίσω κανά δυο σημεία..

α) μην πιέσεις υπερβολικά το νέο ύφασμα, ειδικά με μεμονωμένο δάχτυλο γιατί παίζει να "ποτίσει" και να κολλήσει εκεί μέχρι πάνω (είναι σχετικά αφρώδες το ύφασμα)
β) αν δυσκολευτείς με την παλιά κόλλα, δοκίμασε λίγο τρίψιμο με γυαλόχαρτο...
γ) κόλλα θα πάρεις βενζινόκολλα..
δ) κάνε την εργασία στο σπίτι σου σε εξωτερικό χώρο, και είναι αρκετά έντονη η μυρωδιά και μπορεί να σου φτιάξει το κέφι.. :P και το στέγνωμα επίσης σε εξωτερικό χώρο ώστε να απομακρυνθούν και οι μυρωδιές το δυνατόν συντομότερα πριν τοποθετηθεί στο αυτοκίνητο..
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Τρίζει η οροφή στο rover μου! Πως να τι κάνω να σταματήσ

Δημοσίευση από andreas »

το πιο πιθανο(το εχω παθει στο nissan) ειναι να εχουν ξεκολλησει οι τραβερσες
που εχει ο ουρανος(η λαμαρινα για να το θεσω πιο απλα)
οπως αυτο

Εικόνα

μπορεις να βαλεις ενδιαμεσα παρμπριζοκολλα,αρμοκολλα και γενικα λαστιχοκολλα
που δεν στεγνωωνει εντελως,δηλαδη παραμενει μαλακη σχετικα.
εγω ετσι το εκανα και σταματησαν ολα.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες