Αντλία βενζίνης

Problems
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από slacker »

Το αυτοκίνητο δεν παίρνει μπροστά :flam:
Πριν από 2 εβδομάδες μετά από ταξίδι ακουγόταν η αντλία, οπότε κατάλαβα ότι ήταν στα τελευταία της. Μέχρι σήμερα όλα καλά. Όταν ανοίγω τον διακόπτη δεν ακούγεται καθόλου ο χαρακτηριστικός θόρυβος της αντλίας κ δεν παιρνει μπροστά. Το αυτοκίνητο δεν έχει πολλή βενζίνη, μήπως φταίει αυτό? Μήπως επειδή είναι στα τελευταία της ζορίζεται λόγω χαμηλής στάθμης? Να δοκιμάσω να βάλω καμιά 10αριά λίτρα ή δεν έχει νόημα?

Κάτι άλλο τώρα, πόσο δύσκολο είναι να την αλλάξω μόνος μου?

Μήπως υπάρχει κάποια ασφάλεια να την τσεκάρω? Κοίταξα αλλά δεν βρήκα κάτι.
Εικόνα
Rover 214 Si '98
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από antonis132 »

βαλε 10 λιτρα και μετα απο 30λεπτα κανε μια δοκιμη
Εικόνα
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Βάλε βενζίνη. Να αλλάξεις την αντλία μόνος σου δεν είναι εύκολο καθώς πρέπει να κατεβάσεις το ντεπόζιτο. Υπάρχει πιθανότητα να φταίει και ένα ρελέ που έχει (τουλάχιστον το δικό μου 416GSi '92 είχε). Εγώ είχα αλλάξει αντλία λίγο πριν το δώσω και μετά την πώληση απ' ότι μου πε ο νέος ιδιοκτήτης είχε πάλι θέμα κι έφταιγε το ρελέ τελικά.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από slacker »

Ευχαριστώ παιδιά. Αν ξέρει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το ρελέ, ας μου πει.
Εικόνα
Rover 214 Si '98
darkgsi
Support member
Δημοσιεύσεις: 180
Εγγραφή: Τετ Δεκ 08, 2010 10:32 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από darkgsi »

Σε καποια rover 91-96 μοντελο το ρελε της αντλιας βρισκεται πισω απο την κεντρικη κονσολα κατω απο το ραδιοκασετοφωνο δεν ξερω αν ισχυει και για τα νεοτερα μοντελα!!! Για να αλλαξεις αντλια (αν χρειαστει) αν πιανουν τα χερια σου δεν ειναι δυσκολο, θα χρειαστεις ομως ενα δευτερο ατομο για βοηθεια, λογο του οτι θα πρεπει να κατεβασεις ρεζερβουαρ, προσεξε μονο να ειναι αδειο οταν το κανεις, και το αμαξι θελει αρκετο σηκωμα στο πισω μερος για να κανεις ανετα δουλεια, τα κλασικα τριποδα δεν θα σε βολεψουν σε καμια περιπτωση, και κατι τελευταιο ελενχο στις συνδεσεις καλωδιων ξανα και ξανα, σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελες σπιθες μεσα στο ρεζερβουαρ :up:
Εικόνα
rover 214
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 01, 2011 9:08 pm
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από rover 214 »

Αλαγη αντλιας ειναι δυσκολη σε ρονερ μετα του 96.Εχει μια ασφαλεια στο χωρο τς μηχανησ 40α αν θειμαμε καλα.Ειναι απο την μερια του εγκεφαλου,εχει δυο η τρεισ ασφαλειες ειναι μεγαλες σαν πρασινα κουτακια.Μια απο αυτες δες εαν ειναι καμενη.
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από antonis132 »

τωρα θυμηθηκα πως στο χωρο του κινητηρα στις βασεις του καπο και διπλα απο το παγουρι αντιψυκτικου (στα σειρα 200) υπαρχει ενα κουμπι και τιθεται σε λειτουργια και παλι η αντλια βενζινης,κανε μια δοκιμη
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από nikolas »

antonis132 έγραψε:τωρα θυμηθηκα πως στο χωρο του κινητηρα στις βασεις του καπο και διπλα απο το παγουρι αντιψυκτικου (στα σειρα 200) υπαρχει ενα κουμπι και τιθεται σε λειτουργια και παλι η αντλια βενζινης,κανε μια δοκιμη
αυτό που λες είναι που απομονώνει την αντλία σε περίπτωση ατυχήματος..
alexis zr
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 23, 2011 4:25 pm
Τοποθεσία: keratsini
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από alexis zr »

το κουμπι του αδρανιασ δεν το πεταει μονο σε σικρουσι αλλα και οταν ζοριζετε ι αντλια εμενα το εκανε σιχνα το zr μου μεχρι που την αλαξα.αλλα και ενα 200 που ειχα ειθελε ραουλο και δεν επερνε παλμο ι αντλια.
slacker
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 01, 2007 6:34 am
Τοποθεσία: Ν. Ιωνία και Πάτρα
Επικοινωνία:

Re: Αντλία βενζίνης

Δημοσίευση από slacker »

Τα έχω τσεκάρει όλα. Ράουλο έχω αλλάξει πριν 2 μήνες. Δεν υπάρχει ξεχωριστό ρελέ ή αντίσταση για την αντλία. Είναι μαζί με του εγκεφάλου (στα 25/ZR υπάρχουν ξεχωριστά) Μόνο η αντλία μένει. Λογικά σημερα πάω για αλλαγή. Το άλλο που παίζει είναι το να μην παίρνει ρεύμα η αντλία λόγω κακής γείωσης κλπ. Λογικά θα το τσεκάρω στο συνεργείο πριν την αλλαγή. Απλά μου κάνει εντύπωση οτι πέθανε έτσι ξαφνικά. Θα περίμενα να κάνει κοψίματα, να δουλεύει δηλαδή η αντλία αλλά να μην κρατάει πίεση.

Πάντως ευχαριστώ για τη βοήθεια! :up:
Εικόνα
Rover 214 Si '98
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες