Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Problems
Απάντηση
zzzz
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2009 11:25 am
Τοποθεσία: 25 Cromwell street
Επικοινωνία:

Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από zzzz »

Απο χθες το πρωί το αυτοκινητο μου ανεβάζει έως και 1500 rpm στο ρελαντί και επιπλέον ακούγεται σαν ταξί.Πιο συγκεκριμένα, το είχα 3-4 μερες σε ακινησία και χθες το πρωί που αναγκάστηκα να το πάρω στη δουλειά αγκομαχούσε για να μη σβήσει και ανεβοκατέβαινε απο τις 1200 εως τις 1500 rpm.Δεν είχα την επιλογή να μην το κυκλοφορήσω και παρατήρησα οτι μόλις ζεστάθηκε έριξε σταδιακά στροφές-όταν έφτασα στη δουλειά ήταν σχεδόν φυσιολογικό.Τα ίδια και το απόγευμα στο δρόμο για το σπίτι, όχι με τόσο έντονο το δραματικό effect του ήχου ταξί όμως.να προσθέσω εδώ οτι το δικό μου 400 μπορεί να είναι πολύ οικονομικό στη βενζίνη αλλα δεν είναι καθόλου οικονομικό στα λάδια :) Η στάθμη του λαδιού που έλεγξα χθες ήταν λίγο πιο πάνω απο την ένδειξη low (το λαμπάκι δεν έχει ανάψει ποτέ) οπότε το άφησα σήμερα σε μια bp κοντά στη δουλειά για αλλαγή λαδιών.
υπάρχει περίπτωση να οφείλεται όλο αυτό σε φτωχή λίπανση?δεν έχω τη δυνατότητα για συνεργείο μέχρι το τέλος του μήνα,να ανησυχήσω???
Rover 216 Gsi '90-R.I.P
Rover 414 si '96
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από nikolas »

Άμα περιμένεις να σου ανάψει το λαμπάκι, θα είναι πολύ αργά..
zzzz
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2009 11:25 am
Τοποθεσία: 25 Cromwell street
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από zzzz »

DUHHHHH,δεν περιμενα να ανάψει το λαμπάκι!
δε με βοηθάς.... :no:
Rover 216 Gsi '90-R.I.P
Rover 414 si '96
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από K-mech »

Ο ήχος ταξί (ήχος απ τις βαλβίδες) οφείλεται στη χαμηλή στάθμη λαδιών όπως επίσης και στη κακή κατάσταση τους.
Το ανεβοκατέβασμα στο ρελαντί οφείλεται συνήθως σε κάποια διαρροή υποπίεσης. Κάποιο απ τα σωληνάκια που συνδέονται στη πολλαπλή εισαγωγής καμία φορά χάνουν και πιο σπάνια μπορεί να χάνει από τη φλάντζα της πολλαπλής εισαγωγής. Ή απλά σκαλώνει το βηματικό μοτέρ που ελέγχει το ρελαντί. viewtopic.php?f=5&t=3931" onclick="window.open(this.href);return false;
zzzz
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2009 11:25 am
Τοποθεσία: 25 Cromwell street
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από zzzz »

ευχαριστώ πολύ.περιμένω με αγωνία να δω τι αποτέλεσμα θα έχουν τα νέα λάδια.το ανεβοκατέβασμα στις στροφες του ρελαντί έχει συμβεί άλλη μια φορά πριν κάποιες εβδομάδες αλλα δεν είχαν ξεπεράσει τις 1100 και αφού δε συνεχίστηκε δεν έδωσα σημασία.εγώ δεν έχω ούτε εργαλεία,ούτε υπομονή να καθαρίσω βηματικό μοτέρ οπότε μιας και ακούγεται και κάτι περίεργο απο το σασμάν μου η επίσκεψη στο συνεργείο είναι μάλλον επιβεβλημένη.και πάλι ευχαριστώ
Rover 216 Gsi '90-R.I.P
Rover 414 si '96
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από antonis132 »

για τις στροφες ρελαντι αλλαξε την καφε βαλβιδα θερμοκρασιας, στελνει στον εγκεφαλο σημα οτι ειναι κρυος ο κινητηρας και ανεβαζει στροφες μεσω της iacv,αλλα πρωτα οπως ειπαν δοκιμασε να καθαρισεις την iacv μηπως κολλαει
για τον ηχο του κινητηρα πιθανον να οφειλεται σε χαμηλη σταθμη 'βρωμισμενο'-καμμενο λαδι που αναρροφαται δυσκολα απο το σωληνακι λαδιου προς την αντλια
αυτος ο σωληνας λαδιου εχει ενα διχτυ που φρασσεται μετα απο καποια χιλιομετρα, αν το αφαιρεσουμε ναι μεν θα εχουμε ιδανικη λιπανση για μεγαλυτερο χρονικο διαστημα(μεχρι τον επομενο καθαρισμο του) αλλα ισως να χαλασει η αντλια λαδιου μεσοπροθεσμα :s
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν θυμάμαι να έχω ξανακούσει να οφείλεται η καφέ βαλβίδα σε κάτι τέτοιο..και είμαι 90% σίγουρος ότι δεν εμπλέκεται με τη ρύθμιση των στροφών..κρατώ μια επιφύλαξη όμως..
zzzz
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 131
Εγγραφή: Τρί Δεκ 29, 2009 11:25 am
Τοποθεσία: 25 Cromwell street
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από zzzz »

Το μόνο που μπορώ να πω εγώ είναι οτι με τα νέα λάδια σταμάτησαν και οι περίεργοι ήχοι και η αστάθεια των στροφών στο ρελαντί :D
Rover 216 Gsi '90-R.I.P
Rover 414 si '96
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:Δεν θυμάμαι να έχω ξανακούσει να οφείλεται η καφέ βαλβίδα σε κάτι τέτοιο..και είμαι 90% σίγουρος ότι δεν εμπλέκεται με τη ρύθμιση των στροφών..κρατώ μια επιφύλαξη όμως..
Η IACV ανοιγοκλείνει ανάλογα με την θερμοκρασία.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υψηλές στροφές στο ρελαντί σε 414 '96

Δημοσίευση από nikolas »

Όσες φορές έχω ξεκουμπώσει την πρίζα από την καφέ βαλβίδα, για να τσεκάρω τους ανεμιστήρες, εκτός του ότι οι ανεμιστήρες παίρνανε στη δεύτερη σκάλα, δεν θυμάμαι να ανέβαζε στροφές το αυτοκίνητο..αλλά αν επιμένετε, μπορεί να θυμάμαι και λάθος..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες