Ανεβάζει θερμορασία

Problems
Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 12:14 pm
Επικοινωνία:

Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Χαιρετώ όλα τα παιδιά της παρέας! Θα ζητήσω τη γνώμη σας πριν απευθυνθώ στο μηχανικό μου.

Πρόσφατα (ούτε 2 βδομάδες έχει) αλλάθηκε ψυγείο (του κουτιού) και φλάτζα κεφαλής (σιλικόνης) με όλα τα παρελκόμενα (πλανιάρισμα, κλείσιμο πόρων κλπ). Μιλάω για 416 Si 4θυρο του '96. Σήμερα το απόγευμα στο "ταλαιπωριακό" (περιφερειακό) της Θεσσαλονίκης είχε μποτιλιάρισμα λόγω καραμπόλας. Σταμάτα-ξεκίνα για 3-4 χλμ σε ανηφορική διαδρομή. Στην αρχή όλα καλά (θερμοκρασία στα 2/5, γύρω στους 75-80 κελσίου λογικά), μετά αρχίζει και ανεβάζει και φτάνει κοντά στα 4/5 (110 κελσίου λογικά, θεωρώντας πως στη μέση ο δείκτης είναι στους 90).

Άνοιγμα παράθυρα, τέρμα ζεστό το καλοριφέρ και άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία...καπάκι "άνοιγμα" 1ης και 2ας όποτε είχα χώρο μπροστά για να δροσίσει. Ο δείκτης δε ξεπέρασε τα 3/4 έκτοτε αλλά το όλο γεγονός με ξένισε. Το καλοκαίρι δηλάδή με A/C και μποτιλιάρισμα τι θα γίνεται;;;;

Είναι φυσιολογικό;; Τα φώτα σας παρακαλώ!
Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 1:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από parios »

Μπόρει να γίνει αυτό άμα δεν έχει κάνει καλή εξαέρωση στο σύστημα ψήξεως πάντος!
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από R414 »

μπορει να ναι λα8ος εξαερωση σωστα η ακομα χειροτερα να μην εγινε σωστη επισκευη-δυσκολο αλλα συμβαινουν και
στις καλυτερες οικογενειες..κατι αλλο που το χα πα8ει εγω ειναι να ειναι προβληματικη η βελονα της 8ερμοκρασιας και να σ δειχνει οτι 8ελει.εμενα μεχρι που μ νεκρωσε τελειως εδειχνε οτι η8ελε σε καποιες φασεις...
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από crAss »

Πρώτα από όλα επειδή τα αυτοκίνητά μας είναι μοναδικά η καλύτερη λύση όταν βλέπουμε ότι υπάρχει θέμα είναι να...ανοίγουμε το κλιματιστικό.
Όσο και αν φαίνεται περίεργο αυτό δουλεύει γιατί ο δεύτερος ανεμιστήρας του ψυγείου είναι συνδεδεμένος αποκλειστικά με το κύκλωμα του κλιματιστικού. Έτσι το ψυγείο απάγει σημαντικά περισσότερη θερμότητα από αυτή που παράγει η λειτουργία του κλιματισμού με τελικό όφελός μας. Καλοκαίρι πια με κλιματιστικό ανοικτό δεν έχω συναντήσει ποτέ πρόβλημα. Τώρα τι να πω για τους Άγγλους που απλώς πέταγαν στα μοντέλα με κλιματισμό δεύτερο ανεμιστήρα και δεν τον ενσωμάτωναν στο κύριο σύστημα ψύξης του αυτοκινήτου δεν ξέρω.
Ακόμη και προχθές με κίνηση στην Αθήνα και ψοφόκρυο η βελόνα έπαιζε μετά τα πρώτα 10 λεπτά του μποτιλιαρίσματος και ήμουν με το καλοριφέρ ανοικτό για να μην περάσει τη μέση.
Μια ακόμη συμβουλή, άφηνε μεγαλύτερη απόσταση από το μπροστά όχημα. Ειδικά με κρύο καιρό είναι σωτήριο.
Το ψάχνω και εγώ καιρό τώρα γιατί ανεβάζει θερμοκρασία σε μποτιλιάρισμα. Όλα θεωρητικά είναι οκ (έχω ελέγξει όλα τα ρελέ) και έχω αλλάξει και τον αισθητήρα της θερμοκρασίας. Πάντως ο ανεμιστήρας μου δουλεύει στο τέρμα από πολύ νωρίς και πάλι δεν φαίνεται να είναι αποτελεσματικός (έπλυνα και με πιεστικό το ψυγείο μήπως είχε μπουκώσει με βρωμιά). Σε 5000 περίπου χιλιόμετρα που θα αλλάξω ιμάντα θα αλλάξω και την αντλία νερού, αν και δεν νομίζω να φταίει αυτή.
Life is too short not to...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από nikolas »

Ο δεύτερος ανεμιστήρας, υπάρχει για την απαγωγή της θερμότητας από το ψυγείο του a/c κυρίως και σε δεύτερο επίπεδο βοηθητικά για το κυρίως ψυγείο..Δεν ξέρω στα facelift μοντέλα, αλλά στα παλιότερα όταν ανάβουν τα βεντιλατέρ ανάβουν και τα δύο και το μέσα και το έξω ανεξάρτητα κλιματισμού..απλά όταν κάνεις χρήση του κλιματισμού δουλεύουν συνέχεια και συχνότερα στη δεύτερη σκάλα λόγω του μεγαλύτερου φορτίου.
Αυτό που κάνουμε όταν ανεβάζει θερμοκρασία και είμαστε στη μέση του πουθενά, όπως σωστά αναφέρθηκε, βάζουμε καλοριφέρ τέρμα ζεστό και τέρμα τον ανεμιστήρα ώστε να γίνεται πρόχειρα απαγωγή της θερμοκρασίας από το εσωτερικό.
Σχετικά με την ένδειξη της θερμοκρασίας, τα αυτοκίνητα μας μετά από κάποια χρόνια έχουν την τάση ο αισθητήρας του οργάνου να χάνει την ακρίβειά του και να αρχίζει τα σκαμπανεβάσματα ανάλογα με την λειτουργία των βεντιλατέρ, και να μην δείχνουν ρεαλιστικές ενδείξεις. Σ'αυτή τη περίπτωση αλλάζουμε έναν αισθητήρα οργάνου για να είμαστε σίγουροι (είναι ο αισθητήρας με το ένα καλώδιο κάτω από την καφέ φίσα της θερμοκρασίας των βεντιλατέρ) νομίζω αξίζει να το ελέγξεις αν δεν το έχεις κάνει Γιώργο (crass) εγώ σε 6 χρόνια τον έχω αλλάξει δύο φορές...
Δημήτρη, κάνε μια εξαέρωση μόνος σου (αν ψάξεις θα βρεις τον τρόπο σε ενότητες του φόρουμ) και αν το ξανακάνει, σου συνιστώ να αλλάξεις και εσύ αυτόν τον αισθητήρα..και στη συνέχεια βλέπουμε..
Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 12:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις. Να προσθέσω πως έχει δύο θέσεις για βεντιλατέρ αλλά έχει μόνο ένα (;;;!!!:;;!) το δικό μου αυτοκίνητο...η μία θέση είναι εντελώς κενή, ούτε ανεμιστήρας, ούτε καλώδια. Είναι σωστό αυτό ή όχι;

Αυτό για την απόσταση από τα προπορευόμενα αυτοκίνητα το πρόσεξα και εγώ...όταν άφηνα απόσταση και ξεκινούσα έπεφτε αισθητά...

Θα δω και για το τόπικ για την εξαέρωση και θα σας πω τα αποτελέσματα στο επόμενο...μποτιλιάρισμα.

Η επισκευή φλάτζας έγινε στον Αιβάζη και από τον πρωτομηχανικό του: τον θεωρώ εγγύηση.
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Γεια σου Δημήτρη , και γω απο Θεσσαλονίκη, Αλέξανδρος,
καλά χιλιόμετρα μετα την αλλαγή, και γω πελάτης του Χρήστου είμαι,
Πάλι καραμπόλα...στον περιφερειακό...
Καλά κάνεις και ρωτάς, καλά κανουν και σου απαντούν τα παιδιά, ολα σωστά είναι, αλλα πολυ απλά χτύπα και ενα τηλεφωνο τον Χρήστο να το δει ξανα ή ο αρχιμηχανικός του το αυτοκίνητο.
Τωρα για τους ανεμιστήρες που λες...
ναι σωστό είναι :)
και μενα το 45άρι μου μπροστα εναν έιχε , και έιχα φυσιολογικα a/c, βέβαια
Υπήρχε το μαυρο κέλυφος για εναν δευτερο όπως περιγράφεις αλλα όντως έλειπε ο ανεμιστήρας, ουτε καλωδιωση πήγαινε, δεν ξέρω το γιατι....και σε άλλο 45άρι που είδα και κείνο μόνον ένα είχε, πάντως έτσι είναι original.
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από crAss »

nikolas έγραψε:Ο δεύτερος ανεμιστήρας, υπάρχει για την απαγωγή της θερμότητας από το ψυγείο του a/c κυρίως και σε δεύτερο επίπεδο βοηθητικά για το κυρίως ψυγείο..Δεν ξέρω στα facelift μοντέλα, αλλά στα παλιότερα όταν ανάβουν τα βεντιλατέρ ανάβουν και τα δύο και το μέσα και το έξω ανεξάρτητα κλιματισμού..απλά όταν κάνεις χρήση του κλιματισμού δουλεύουν συνέχεια και συχνότερα στη δεύτερη σκάλα λόγω του μεγαλύτερου φορτίου.
Αυτό που κάνουμε όταν ανεβάζει θερμοκρασία και είμαστε στη μέση του πουθενά, όπως σωστά αναφέρθηκε, βάζουμε καλοριφέρ τέρμα ζεστό και τέρμα τον ανεμιστήρα ώστε να γίνεται πρόχειρα απαγωγή της θερμοκρασίας από το εσωτερικό.
Σχετικά με την ένδειξη της θερμοκρασίας, τα αυτοκίνητα μας μετά από κάποια χρόνια έχουν την τάση ο αισθητήρας του οργάνου να χάνει την ακρίβειά του και να αρχίζει τα σκαμπανεβάσματα ανάλογα με την λειτουργία των βεντιλατέρ, και να μην δείχνουν ρεαλιστικές ενδείξεις. Σ'αυτή τη περίπτωση αλλάζουμε έναν αισθητήρα οργάνου για να είμαστε σίγουροι (είναι ο αισθητήρας με το ένα καλώδιο κάτω από την καφέ φίσα της θερμοκρασίας των βεντιλατέρ) νομίζω αξίζει να το ελέγξεις αν δεν το έχεις κάνει Γιώργο (crass) εγώ σε 6 χρόνια τον έχω αλλάξει δύο φορές...
Δημήτρη, κάνε μια εξαέρωση μόνος σου (αν ψάξεις θα βρεις τον τρόπο σε ενότητες του φόρουμ) και αν το ξανακάνει, σου συνιστώ να αλλάξεις και εσύ αυτόν τον αισθητήρα..και στη συνέχεια βλέπουμε..
Νικόλα το όργανο δεν είναι ασταθές, ούτε κάνει σκαμπανεβάσματα (πάντα αργά και σταθερά ανεβαίνει)...τις 2 φορές που δεν το πρόλαβα να το δω ότι ανέβαινε έχασα υγρό από την εκτονωτική βαλβίδα στο παγουράκι, που σημαίνει ότι όντως είχε ανέβει η θερμοκρασία ψηλά. Το περίεργο είναι ότι ανεβάζει θερμοκρασία σε μποτιλιάρισμα ακόμη και αν ο κύριος ανεμιστήρας δουλεύει στο τέρμα. Δεν ξέρω μήπως λόγω μετατροπής, εκκεντροφόρων, χταποδιού, παράλληλου κλπ στο ρελαντί τώρα το μοτέρ παράγει σημαντικά περισσότερη θερμότητα που το μαμά ψυγείο με το μαμά ανεμιστήρα δεν μπορεί να αντεπεξέλθει.

Στην αρχή είχα σκεφτεί και το ενδεχόμενο το Dastek να δίνει χαμηλότερη θερμοκρασία στον εγκέφαλο για να πειράξει μέσω και αυτής της τιμής το μείγμα. Όμως σταμάτησα να το σκέφτομαι αυτό όταν είδα πως με τον ανεμιστήρα στο φουλ δεν απάγεται η θερμότητα.
Επίσης έχω κολάρα σιλικόνης της Samco. Δεν ξέρω αν μπορεί το διαφορετικό υλικό να επιδράσει κάπως στην κατανομή της απαγωγής θερμότητας σε διαφορετικές θέσεις στο χώρο του κινητήρα, αλλά το θεωρώ συνολικά αμελητέο.
Life is too short not to...
Δημήτρης000
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 30, 2010 12:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από Δημήτρης000 »

Σε ευχαριστώ Αλέξανδρε, χάρηκα πολύ!

Πιστεύω πως ήταν τυχαίο γεγονός (όπως και το ότι δε κρατούσα απόσταση από τα προπορευόμενα αυτοκίνητα), θα δω την ενότητα που αναφέρεται στην εξαέρωση και θα κάνω και ένα τηλ. στο Χρήστο...
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ανεβάζει θερμορασία

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Αν δεν είναι από κακή εξαέρωση, ή καποιο άλλο πρόβλημα στο σύστημα ψύξης (π.χ. θερμοστάτης, τάπα παγουριού, κτλ.), τότε σίγουρα κάτι δεν πήγε καλά στην επισκευή. Το να μην κρατάς αποστάσεις από το προπορευόμενο αυτοκίνητο δεν δικαιολογεί την αύξηση θερμοκρασίας.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες