Αντλια λαδιου

Questions
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από antonis132 »

Χρειαστηκε να αλλαξει κανεις σας αντλια λαδιου;
Δεν ξερω αλλα τις τωρα τις 3τελευταιες βδομαδες οταν το βαζω τα πρωινα μπρος ο κινητηρας χτυπαει σαν σφυρι ακομα και οταν ζεσταθει
Το αυτοκινητο ζεστο και εν κινηση για κανενα μισαωρο σταματησα εβαλα βενζινη και οταν εβαλα μπρος ο βενζινας με εκανε νοημα οτι κατι συμβαινει ανοιγω το παραθυρο του συνοδηγου να τον μιλησω και καν πριν μου πει καταλαβα περι τινος προκειται ο κινητηρας χτυπουσε στο ρελαντι σαν fiesta του 1996 εκανα τις δουλειες μου αλλα ο θορυβος δεν εξαφανιζονταν, το λαδι ειναι στο φουλ ,τα νερα οκ,και τα λαδια εχουν 4.000χλμ μεσα
Τετοιο θορυβο τον ειχα ακουσει παλια αλλα ελειπε τοτε 400γραμ λαδι τωρα;
Και κατι ακομα παρατηρησα οτι καθε φορα που αλλαζω λαδι για τα πρωτα 2.000-2.500χλμ δουλευει βελουδο ειτε κρυο ειτε ζεστο απο τα 3.000χλμ μεχρι τα 5.000χλμ που τα αλλαζω τα λαδια ο κινητηρας ακουγεται σαν αρπαγμενος
Ποτε δεν μου εχει αναψει λαμπακι χαμηλης πιεσης λαδιου, μηπως η αντλια λαδιου εχει πεσει η αποδοση της εστω και 0.5bar και ακουγεται ετσι
Σημειωση καθε φορα που αλλαζω λαδι αλλαζεται και φιλτρο λαδιου εχω δοκιμασει απο 5w/40 μεχρι 20w/50 και απο shell μεχρι και τα castrol magnatec με τον φημισμενο συνθετικο εστερα που κολλαει στα τοιχωματα καμια απολυτως διαφορα ισα ισα κοπανουσαν ακομη παραπανω με τα shell & mobil εεε καπως καλυτερα μην φανταστειτε πολλα
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από nikolas »

Βάλε ένα όργανο πίεσης λαδιού ηλεκτρονικό, ή πήγαινε σε ένα συνεργείο να στο μετρήσουν με μηχανικό όργανο..
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από kostas200vi »

Νομίζω ότι είναι θέμα λαδιού και όχι αντλίας, αλλά κανε αυτό που σου λέει ο Νικόλας για αρχή και τα ξαναλέμε.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από antonis132 »

στον κινητηρα 14k4f ποσα bar πρεπει να εχει στο ρελαντι και ποσα στις 2.500στρ. ;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από nikolas »

αν θυμάμαι καλά 1.7 bar minimum στο ρελαντί με καλά ζεσταμένα τα λάδια >60-70C..
τις 2500σ.α.λ τι τις θες? δεν μετράς καυσαέρια..
Πάντως αν χρησιμοποιήσεις ηλεκτρονικό όργανο ενδεχομένως οι ενδείξεις να είναι χαμηλότερες..
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από antonis132 »

καλα συνεχιζει μετα απο 35λεπτα κυκλοφορια στην πολη και ο κινητηρας κανει τρελο θορυβο οσο και να ανεβουνε οι στροφες με ανοιχτο παραθυρο δευτερα με 2.500στρ. και ακουγεται ανωμαλη λειτουργια σαν να ειναι στεγνα ολα τα ωστηρια απο λαδι σαν να οδηγω κανα σαραβαλακι του '70 και μολις αλλαξα λαδι 10w/40 και φιλτρο :despair:
σε συνεργειο ροβερ μου ειπε δεν εχει χαλασει ποτε αντλια λαδιου σε ροβερ
υπαρχει περιπτωση η αντλια εκει στην αναρροφηση να εχει κανενα φιλτρακι-δυχτακι που να χρειαζεται καθαρισμο λυνοντας το καρτερ;
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν είναι συνηθισμένη βλάβη αλλά έχουν αναφερθεί περιπτώσεις που χρειάστηκε αλλαγή αντλίας λαδιού..Αν δε το μετρήσεις με όργανο δεν έχει νόημα να κάνεις καμιά υπόθεση..
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από kostas200vi »

antonis132 έγραψε:καλα συνεχιζει μετα απο 35λεπτα κυκλοφορια στην πολη και ο κινητηρας κανει τρελο θορυβο οσο και να ανεβουνε οι στροφες με ανοιχτο παραθυρο δευτερα με 2.500στρ. και ακουγεται ανωμαλη λειτουργια σαν να ειναι στεγνα ολα τα ωστηρια απο λαδι σαν να οδηγω κανα σαραβαλακι του '70 και μολις αλλαξα λαδι 10w/40 και φιλτρο :despair:
σε συνεργειο ροβερ μου ειπε δεν εχει χαλασει ποτε αντλια λαδιου σε ροβερ
υπαρχει περιπτωση η αντλια εκει στην αναρροφηση να εχει κανενα φιλτρακι-δυχτακι που να χρειαζεται καθαρισμο λυνοντας το καρτερ;
Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για τι το συζητάς ακομα και δεν πας να το μετρήσουν , από τη στιγμή που υπάρχει πιθανότητα να μην λιπαίνεται σωστά το μοτερ και να γίνει ζημιά.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από nikolas »

kostas200vi έγραψε:Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για τι το συζητάς ακομα και δεν πας να το μετρήσουν , από τη στιγμή που υπάρχει πιθανότητα να μην λιπαίνεται σωστά το μοτερ και να γίνει ζημιά.
Και να πάει χαμένος ο καβάτζα κινητήρας του 91??? :crazy: :crazy:
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Αντλια λαδιου

Δημοσίευση από thanos_s »

nikolas έγραψε:
kostas200vi έγραψε:Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι για τι το συζητάς ακομα και δεν πας να το μετρήσουν , από τη στιγμή που υπάρχει πιθανότητα να μην λιπαίνεται σωστά το μοτερ και να γίνει ζημιά.
Και να πάει χαμένος ο καβάτζα κινητήρας του 91??? :crazy: :crazy:
που ειναι και πιο καλα τα υλικα? :smok:
Αφου εγω στο lotus ενος φιλου που στηνω θα χρησιμοποιησω πιστονια απο 216 του 1986 που ηταν σφυρηλατα μαμα :P
.
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες