416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Problems
ggn
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 2:49 pm
Επικοινωνία:

416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από ggn »

Γειά σας,

Πριν 2-3 ημέρες αποφάσισα να αλλάξω μπαταρία στο αυτοκίνητό μου, μιας και τα είχε φτύσει. Για να μην τα πολυλογώ, όταν ακούμπησα τους πόλους στην καινούρια μπαταρία, άρχισε να χτυπάει η κόρνα ασταμάτητα και να δουλεύουν οι υαλοκαθαριστήρες.

Κάποιοι γνωστοί μου είπαν ότι υπάρχει ένας συνδυασμός με το κλειδί και την πόρτα του οδηγού, με το οποίο σταματάει να το κάνει αυτό. Η αντιπροσωπεία της Land Rover μου είπε να κλειδώσω μία φορα τις πόρτες και να τις ξεκλειδώσω, κάτι το οποίο δοκίμασα, αλλα δεν έπαιξε.

Μήπως ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω για το θέμα;

Ευχαριστώ Γιώργος
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από nikolas »

Έχεις immobilizer να υποθέσω..Το κοντρολάκι δεν δουλεύει? Αν όχι, τον τετραψήφιο κωδικό δεν τον έχεις που τον εισάγεις με το κλειδί?
ggn
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 2:49 pm
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από ggn »

nikolas έγραψε:Έχεις immobilizer να υποθέσω..Το κοντρολάκι δεν δουλεύει? Αν όχι, τον τετραψήφιο κωδικό δεν τον έχεις που τον εισάγεις με το κλειδί?
Δεν έχω κοντρόλ για Immobilizer, ούτε τετραψήφιο κωδικό, το αμάξι είναι μοντέλο '91-'92. Απλά το ξεκλεδώνω με το κλειδί.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από nikolas »

Το αυτοκίνητο δοκίμασες αν παίρνει μπρος? Βαράει η κόρνα και δουλεύουν οι υαλοκαθαριστήρες και δεν σταματάει??
ggn
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Αύγ 04, 2008 2:49 pm
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από ggn »

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις σου (και συγγνώμη που δεν το είπα πριν!)
nikolas έγραψε:Το αυτοκίνητο δοκίμασες αν παίρνει μπρος? Βαράει η κόρνα και δουλεύουν οι υαλοκαθαριστήρες και δεν σταματάει??
Βασικά έχω δοκιμάσει διάφορα και δεν έχουν παίξει. Μέσα σ'αυτά συμπεριλαμβάνονται τα ακόλουθα:
  • Με κλειστές όλες τις πόρτες να κλειδώσω την πόρτα του οδηγού και να την ξεκλεδώσω (κάτι που μου πρότεινε και η αντιπροσωπεία της Land Rover
  • Να Συνδέσω το θετικό πόλο της μπαταρίας, να βάλω το κλειδί στη θέση ΙΙ της μίζας, να συνδέσω τον αρνητικό και να βάλω μπροστά (κάτι που μου πρότεινε το συνεργείο που το πάω συνήθως)
  • Να κλειδώσω και να ξεκλειδώσω τις πόρτες από μέσα
  • Γενικά διάφορους συνδυασμύς όλων των παραπάνω
με το ίδιο αποτέλεσμα... τίποτα!

Κάποιοι ηλεκτρολόγοι που ρώτησα μου ανέφεραν οτι υπάρχει ένας συνδυασμός που μπορεί να κάνει κανεις με το κλειδί και την πόρτα του οδηγού (π.χ. 5 δεξιά και 1 αριστερά), αλλα με το σαματά που γίνεται απο την κόρνα, δεν νομίζω οτι μπορώ να το πολυδοκιμασώ ;) (είναι και σπίτια δίπλα!)



Τι να κάνουμε.... το συνεργείο μου έχει πει ήδη να τους το πάω και να του κάνουν ενα reset το οποίο θα κοστίσει περίπου 60€.... στο τέλος αυτο θα κάνω μάλλον, απλά μου την έχει βαρέσει που γίνεται αυτό...

Παρ'όλα τ'αύτα, αν υπάρχει καμιά ιδέα μέχρι αύριο το απόγευμα, ειναι ευπρόσδεκτη!!!

Ευχαριστώ!
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από nikolas »

Όσα σου είπαν, μου ακούγονται απόλυτα σωστά και πιστεύω πως θα έπρεπε να είχαν δουλέψει.. Το θέμα της κόρνας μπορείς να το λύσεις πολύ απλα..βγάζοντας την ασφάλεια!!! ώστε να κάνεις τις δοκιμές σου, χωρίς να ενοχλείς τους γείτονες (είχα παλιότερα κάποιο πρόβλημα με το συναγερμό και έκανα το ίδιο πράγμα μέχρι να βρεθεί λύση) αλλά αν οδηγήσεις το αυτοκίνητο, να το έχεις στο νου σου, γιατί η κόρνα πάντα μπορεί να χριεαστεί..!! Αν θες κάνε ένα τηλέφωνο στο Λούρμπα και ζήτα τον ηλεκτρολόγο στο 2102386914 να τον ρωτήσεις αν υπάρχει κάτι άλλο να δοκιμάσεις πριν πας στο συνεργείο!
Αυτό που σου είπαν με το κλειδί είναι η εισαγωγή κωδικού που έχεις για να παρακάμψεις το immobilizer, αλλά είχα την εντύπωση ότι εφόσον έχεις immobilizer πως θα είχες και κοντρολάκι κλειδώματος ξεκλειδώματος..!! μπορεί να κάνω και λάθος..
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από thanos_s »

η κορνα που βαραει δν ειναι η κανονικη κορνα του αυτοκινητου αλλα μια δευτερη που βρισκεται κατω απο τον αριστερο υαλοκαθαριστηρα στον αεραγωγο του καλοριφερ και δεν απενεργποιειται με την ασφαλεια..απλα την ξεσυνδεεις και συνεχιζεις να εχεις κανονικα κορνα στο αυτοκινητο.Ο εγγεφαλος του immobiliser εκανε reset και εχασε τον κωδικο γιαυτο δαιμονιστηκε.Στο βιβλιο σερβις η σε καποιο χαρτι πρεπει να γραφει κατι για εναν κωδικο συναγερμου.Αυτον τον κωδικο -αν τον βρεις- τον περνας με το κλειδι στην πορτα του οδηγου.
.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από nikolas »

thanos_s έγραψε:η κορνα που βαραει δν ειναι η κανονικη κορνα του αυτοκινητου αλλα μια δευτερη που βρισκεται κατω απο τον αριστερο υαλοκαθαριστηρα στον αεραγωγο του καλοριφερ και δεν απενεργποιειται με την ασφαλεια..απλα την ξεσυνδεεις και συνεχιζεις να εχεις κανονικα κορνα στο αυτοκινητο.
Μιλάς για τον ήχο που κάνει όταν πας να βάλεις μπρος και χρειάζεται να πατήσεις ξανά το κουμπί του ξεκλειδώματος (μοντέλα 1996-1997) όμοιο μ'αυτόν που κάνει όταν ξεχάσεις τα φώτα ανοιχτά!!?!?
thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 10, 2007 12:58 am
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από thanos_s »

μιλαω για το κορναρισμα που κανει οταν πχ το κλειδωσεις απο την εξωτερικη κλειδαρια της πορτας με ανοιχτο παραθυρο και πας να βαλεις το κλειδι στη μιζα η πας να ξεκλειδωσεις απο μεσα.αρχιζει και κορναρει σαν να κορναρει κανεις με την κορνα του τιμονιου αλλα δεν ειναι η ιδια κορνα,ειναι μια δευτερη "κρυμμενη" στον αεραγωγη του καλοριφερ και μπορεις να την αποσυνδεσεις ανετα και να εχεις κορνα κανονικα. ;)
.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: 416GSi - Αλλαγή μπαταρίας: Αποτυχία!

Δημοσίευση από nikolas »

Αναφέρεσαι συγκεκριμένα στο μοντέλο που λέει ο φίλος ή και στα δικά μας? Γιατί στα δικά μας δε νομίζω ότι ισχύει αυτό που λες..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης