MG-RoverClub και MG club 2 club ένα κοινό πάθος..!!

General board
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους
George19
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 4:21 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

MG-RoverClub και MG club 2 club ένα κοινό πάθος..!!

Δημοσίευση από George19 »

Παιδιά , ποιά η διαφορά μας από το mg-club? Δεν θα ήταν καλύτερο να είμαστε ένα και το αυτό???


edit by nikolas: άλλαξα τον τίτλο, ώστε πέρα τις όποιες αντιπαραθέσεις να υπάρχει δυνατότητα για γόνιμη συζήτηση..
speed is not enough..
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Το MG-Club, δημιουργήθηκε 2 χρόνια αργότερα από την έναρξη του MG-RoverClub, από μέλη που αρχικά ήταν γραμμένα και συμμετείχαν εδώ αλλά που για διάφορους λόγους που έχουν συζητηθεί και στο παρελθόν προτίμησαν να φτιάξουν ένα άλλο club, αποκλειστικά για MG. Από εκεί και πέρα άλλοι θα συμφωνήσουν ότι καλύτερα θα ήταν να είμαστε ένα από την αρχή, άλλοι πάλι προτιμούν την παρούσα κατάσταση.
Άβαταρ μέλους
George19
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 160
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 24, 2007 4:21 am
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από George19 »

αλλόκοτη κατάσταση....μια οικογένεια είμαστε....και μετά γκρηνιάζουμε ότι τα κλαμπ δεν έχουν συμμετοχές !!!! τεσπα τα λέλε την Πέμπτη...
speed is not enough..
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Ναι, η αλήθεια είναι πως όσο διασπώνται τα club (και δεν αναφέρομαι στη δική μας περίπτωση-αλλά γενικότερα όπου συμβαίνει αυτό) είναι φυσικό επόμενο να μοιράζεται ο κόσμος οπότε η οποιαδήποτε συμμετοχή να είναι πιο περιορισμένη.
Απλά στη δική μας περίπτωση, με ένα group εταιρειών που αντιμετώπισε τόσα προβλήματα, και έφτασε στο να ανασταλλεί η λειτουργία του αλλά και με περιορισμένο αριθμό πωλήσεων νέων μοντέλων όσο καιρό ακόμα δραστηριοποιούνταν η εταιρεία, ίσως να ήταν ένας λόγος παραπάνω να είμαστε ένα club ενιαίο. Όπως και να'χει τα πράγματα παραμένουν όπως είναι γνωστά και ο χρόνος θα δείξει προς τα που θα κινηθεί η εξέλιξη τους..
ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 11:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Το MG Club ειναι ουσιαστικα μια παρέα φανατικων με παρωπίδες κατόχων MGF/TF που αποσχιστηκαν απο το mgrover-club και σαν ιδεά ξεκίνησε απο την Θεσσαλονίκη και απέκτησε μετα καποια μελη απο Αθήνα και μεταξυ άλλων ειναι και κάποια ZR ας το πούμε .... πολλες φορές εκφράζοντε αρνητικα ή ειρωνικα εμμεσα ή αμεσα για τα Rover και προσπαθουν με εναν εντεχνο τρόπο να μην περάσει αυτο αλλα δυστηχως περνάει κάτι που μεχει ενοχλήσει κατα καιρούς γιαυτο και διεκοψα και επανσυνδεθηκα κατα καιρους. Θεωρω απαράδεκτο το γεγονος αυτο για χιλιους δυο λόγους που και εσεις γνωρίζετε. Ο διαχωρισμός τους απο το MGRover-Club δεν τους προσέδωσε καποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα ή αποκλειστικότητα . Ισα ισα μείναν λιγότερα μέλη...γκρινιάζοντας πολλες φορές οτι εχουν μεινει τρεις και ο κούκος.... :D Αυτη ειναι η πραγματική αλήθεια!

Και να τα πω και ενα χεράκι Δεν δεχομαι να μου κατηγορουν ενα αυτοκίνητο που δεν εχει βγαλει το παραμικρο πρόβλημα στα δυο χρονια που το εχω οταν βλέπω σε αυτους να ξοδευουν τα μαλλιοκέφαλα τους και να αχωνονται για το κάθετι. :-D

Ο καθένας κανει οτι γουσταρει και οτι αγαπαει απλα δεν ειναι ωραιο να εχεις παρωπίδες και να υποτιμας αυτο που έχει ο δίπλα σου.

Με λίγα λόγια δεν χάνετε και τίποτα παιδιά!
;)

Παραμεινετε εδω που ειστε!
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Το post αυτό ^^ θα το κάνω κορνίζα... :D
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Να'σαι καλά Αλέξανδρε, σου χω πει και στο παρελθόν, πως είσαι πάντα ευπρόσδεκτος για ό,τι θελήσεις.
Το MG-RoverClub ήταν και είναι ανοιχτό σε όλους και για όλους όσοι αγαπάνε τα MG και τα Rover μας..Το 'χουμε πει και στο παρελθόν, ότι καλώς ή κακώς οι ομοιότητες μέχρι τώρα ήταν πολύ περισσότερες από τις διαφορές. Αν ωστόσο η MG συνεχίσει πλέον υπό την κινέζικη ιδιοκτησία, καλώς ας συνεχίσει, και θα χαρούμε να δούμε νέα μοντέλα που θα την πάνε ξανά μπροστά..στη μέχρι τώρα πορεία της όμως δεν μπορεί να μη ληφθεί υπόψιν η επιρροή από τη Rover και τα αμέτρητα κοινά στοιχεία. Rover Metro / MG Metro
Rover 200/25Streetwise / MG ZR
Rover 400/45 / MG ZS
Rover 75 / MG ZT/ZT-T
Δεν ξεχνάω βέβαια τα μοναδικά μοντέλα που είχε στο παρελθόν όταν υπήρχε σαν αυτόνομη εταιρεία MGA, MGB κλπ.. αλλά τα μοντέλα που μας ένωσαν, υπήρχαν στο μυαλό μας και ψάχναμε απαντήσεις για προβλήματα και βελτιώσεις ήταν κυρίως από το 1991 εως σήμερα. Σε όλα αυτά τα χρόνια μόνο το MGF/TF και το MG SV ήταν που έδωσαν μια διαφορετική πινελιά, χωρίς όμως να είναι ικανά-κατά τη γνώμη μου-να ορίσουν την MG σαν μια εταιρεία αυτόνομη, και ικανή να σταθεί τα τελευταια χρόνια στα πόδια της χωρίς τη σύμπραξη με τη Rover..
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Αλέξανδρε αυτά που λες δεν είναι απόλυτα αλήθεια. Εγώ τουλάχιστον που γράφω και στα 2 φόρουμ και ξέρω ανθρώπους και από τα δύο club δεν βλέπω αυτό που λες. Και είμαι ένας με ZR.
Το mg-club μπορεί να δημιουργήθηκε και για τους λογους που λες, αλλά και για κάτι αντικειμενικό. Η εταιρία πια που υπάρχει είναι η Nac MG. Rover δεν υπάρχει πια. Το λογότυπο ανοίκει στην ford και δεν ξέρουμε αν υπάρχουν πραγματικά σχέδια για την αναβίωσή του.
Από πλευράς MG-club έχουν γίνει επαφές με το τμήμα δημοσίων σχέσεων της Nac MG, οι οποίες έχουν πάει πολύ καλά και προσωπική μου άποψη είναι πως δεν θα αργήσει πολύ η στιγμή που το mg-club θα αναγνωριστεί επίσημα με όλα τα πλεονεκτήματα που αυτό προσφέρει.
Όσο για τον κατήφορο της Αγγλικής βιομηχανίας αυτοκινήτων έχει τις ρίζες της στη δεκαετία του ΄70 όπου ΟΛΕΣ οι βρετανικές εταιρίες μαζικής παραγωγή ήρθαν στην ιδιοκτησια της British Layland. Από τότε άρχισε η εσωτερική φαγομάρα γιατί πχ οι μηχανικοί της rover δεν ήθελαν να συνεργαστούν με αυτούς της Triumph κλπ και με την πολιτική της Θάτσερ είδαμε που κατέληξαν όλα με τη νέα χιλιετία (όποιος θέλει να μάθει περισσότερα ας δεί το παρακάτω
http://www.youtube.com/watch?v=f4S5uTBVK6U
Για εμένα δεν υπάρχει αντιπαλότητα μεταξύ των 2 club. Και ο ουσιαστικός λόγος δημιουργίας ενός mg-club ήταν η συνέχιση μόνο μιας εκ των 2 εταιριών και των πλεονεκτημάτων που θα προέκυπταν από την επίσημη αναγνώρηση του club (κάτι που ως mg-rover δεν θα γινόταν ποτέ).
Life is too short not to...
nonskatoflore
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 794
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 06, 2005 3:45 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nonskatoflore »

Alex_Rover_45 έγραψε:Το MG Club ειναι ουσιαστικα μια παρέα φανατικων με παρωπίδες κατόχων MGF/TF που αποσχιστηκαν απο το mgrover-club και σαν ιδεά ξεκίνησε απο την Θεσσαλονίκη και απέκτησε μετα καποια μελη απο Αθήνα και μεταξυ άλλων ειναι και κάποια ZR ας το πούμε .... πολλες φορές εκφράζοντε αρνητικα ή ειρωνικα εμμεσα ή αμεσα για τα Rover και προσπαθουν με εναν εντεχνο τρόπο να μην περάσει αυτο αλλα δυστηχως περνάει κάτι που μεχει ενοχλήσει κατα καιρούς γιαυτο και διεκοψα και επανσυνδεθηκα κατα καιρους. Θεωρω απαράδεκτο το γεγονος αυτο για χιλιους δυο λόγους που και εσεις γνωρίζετε. Ο διαχωρισμός τους απο το MGRover-Club δεν τους προσέδωσε καποιο ιδιαίτερο πλεονέκτημα ή αποκλειστικότητα . Ισα ισα μείναν λιγότερα μέλη...γκρινιάζοντας πολλες φορές οτι εχουν μεινει τρεις και ο κούκος.... :D Αυτη ειναι η πραγματική αλήθεια!

Και να τα πω και ενα χεράκι Δεν δεχομαι να μου κατηγορουν ενα αυτοκίνητο που δεν εχει βγαλει το παραμικρο πρόβλημα στα δυο χρονια που το εχω οταν βλέπω σε αυτους να ξοδευουν τα μαλλιοκέφαλα τους και να αχωνονται για το κάθετι. :-D

Ο καθένας κανει οτι γουσταρει και οτι αγαπαει απλα δεν ειναι ωραιο να εχεις παρωπίδες και να υποτιμας αυτο που έχει ο δίπλα σου.

Με λίγα λόγια δεν χάνετε και τίποτα παιδιά!
;)

Παραμεινετε εδω που ειστε!

Εγώ απορώ για δύο πράματα,αφού είμαστε έτσι γιατί ερχόσουν στις συναντήσεις μας και δεύτερον γιατί πάντοτε έλεγες καλά πράγματα για το κλαμπ και ποτέ δεν είπες αυτά που λες τώρα?
Σωτήρης-MG Zr 105(και πάλι!!) ('05)
Εικόνα
Κώστας RWD
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 844
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 15, 2007 5:13 pm
Τοποθεσία: Mαρούσι
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Κώστας RWD »

Alex_Rover_45 έγραψε:Το MG Club ειναι ουσιαστικα μια παρέα φανατικων με παρωπίδες κατόχων MGF/TF
:up: :up:

Γι' αυτό ειδικά τους τα χώνω πολύ ;)
MG TF turbo...
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 41 επισκέπτες