Δονήσεις (...τα φώτα σας παρακαλώ)

Questions
Απάντηση
streetwiser
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2005 10:19 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δονήσεις (...τα φώτα σας παρακαλώ)

Δημοσίευση από streetwiser »

...δεν πρέπει να είναι προβλήματα, αλλά μια που ποτέ πριν δεν είχα οδηγήσει Rover μου κανει εντύπωση που:

1) στο λεβιέ των ταχυτήτων (περισσότερο στο ρελαντί, αλλά και σε κίνηση) μεταδίδονται οι δονήσεις (τρεμούλιασμα) της μηχανής,
2) τα ίδια και στο τιμόνι αλλά μόνο στο ρελαντί
3) η μηχανή ...ακούγεται (και μ' αρέσει :wink: )
α, ναι και 4) το χειρόφρενο δεν το νιώθω καθόλου σφιχτό (ανεβαίνει μέχρι πάνω χωρίς προοδευτική αντίσταση)

-Στο ford-focus της κοπελιάς μου που οδηγάω (πολύ) συχνά τίποτε από τα 1,2,3 δεν ισχύει.
-Ακόμα και στο παλιό μου strarletάκι το 1 (λεβιές) δεν ίσχυε.
-Το αμάξι (Streetwise) είναι ολοκαίνουργιο.
-Στην αντίστοιχη ερώτηση (για τις δονήσεις) στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της αντιπροσωπείας που το πήρα (Rollcar Θεσσαλονίκη) το παλληκάρι μου είπε πως η μηχανή στα Rover είναι τραχιά, και έτσι είν' τα Rover...

λοιπόν, ...έτσι ειν' τα Rover? :) :sreering:
Μιχάλης
Rover Streetwise 1.6 SE
http://www.streetwise.gr
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

File sthn antiproswpeia στον Φοινικα πηγες?
Πιος απο τους 2 ητανε? ο φαλακρος ή ο αλλος?
Καλα η δικαιολογια εμενα μου φαινεται απαραδεκτη
εμενα δεν κανει τιποτε απο τα 3 δεν ξερω και τα αλλα
παιδια τι εμειριες εχουνε...
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Φιλε Μιχαλη εμενα το αμαξι εχει 85000 χλμ και δεν κανει το ρεεμουλο που ανεφερες στο λεβιε,ειναι πολυ λιγο το τρεμουλο στο τιμονι (το θεωρω φυσιολογικο)και η αντισταση στο χειροφρενο ειναι προοδευτικη και δεν χρειαζεται να το παω μεχρι επανω(μου το ρυθμισαν στο συνεργειο τη τελευταια φορα που πηγα)
Οσο για το θορυβο της μηχανης ειναι κατι που οντως ισχυει και στο δικο μου rover 200 :D :D :D :D ελπιζω να βοηθησα
Άβαταρ μέλους
Agis_MG_ZR
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 345
Εγγραφή: Τρί Φεβ 15, 2005 5:40 pm
Τοποθεσία: ΝΙΚΑΙΑ--& ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Agis_MG_ZR »

:) φιλοι μου :!: η δικια μου γνωμη ειναι οτι :
1/ εαν θελουμε να συγκρινουμε δυο ή περισσοτερα αυτοκινητα πρεπει να συγκρινουμε της ιδιας εταιρειας και το ιδιο μοντελο για να δουμε και τις ομοιοτητες και τις διαφορες .:idea: στο ιδιο προβλημα και γιαυτο ειμαστε στα post
2/ :?: εαν εχει πολυ τρεμουλο απο ενα αλλο, ιδιο μοντελο , πρεπει να δεις μηπως εχει προβλημα με <βαση μηχανης >((αν και ειναι περιεργο για καιν μοντελο)) αυτο :?:
Εικόνα
streetwiser
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2005 10:19 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από streetwiser »

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά,
το αμάξι βέβαια κατά τα λοιπά πάει μια χαρά, it's fun να το οδηγάς (λόγω ύψους και μεγάλων τροχών) και είναι και πολύ νευρικό (όσο μπορώ να κρίνω βέβαια μια και είμαι και πολύ gentle μαζί του -μήνας του μέλιτος γαρ...).

Το τρεμούλιασμα πάντως στο τιμόνι (ρελαντί μόνο) είναι πολύ εμφανές ακόμα και με το μάτι.
Ο λεβιές των ταχυτήτων πέρα από τις δονήσεις φαίνεται να κάνει καλά τη δουλειά του...
Για το χειρόφρενο, πράγματι, και μένα μου φαίνεται ότι θα έπρεπε να είναι σκληρότερο (όπως γίνεται μετά από ρύθμιση στο service σε κάθε αυτοκίνητο), καθότι καινούργιο...

Τέλως πάντων, επειδή, είναι μάλλον απίθανο να πετύχω κάποιο από τα ελάχιστα streetwise που κυκλοφορούν στην πόλη (εκτός κι αν γίνει μέλος του Club :) )...

...έχει κανείς Σαλονικιός να μου προτείνει και κάποιο άλλο εξειδικευμένο/έμπειρο συνεργείο, για να πάρω μια γνώμη κι απο κεί? να μου φύγει και η ιδέα δλδ...-Δεχόμαστε και PM :wink:

Θανκς και πάλι για το ενδιαφέρον παίδες...
Μιχάλης
Rover Streetwise 1.6 SE
http://www.streetwise.gr
PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Φιλε για να πας σε αλλον θελεις φυσικα και να ειναι εξουσιοδοτημενος, οποτε υπαρχει το αλλο συνεργειο της RollCar στην Λαγκαδα απεναντι απο τις σχολες του ΟΑΕΔ, διπλα στην αντιπροσωπεια της Porsche.

Εχω ακουσει καλα λογια αλλα δεν εχω παει εγω. Αν πας ενημερωσε μας και μας.
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα
BillyK
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Τετ Ιαν 12, 2005 9:07 am
Τοποθεσία: Thessaloniki - Almyros Volou
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BillyK »

φιλε streetwiser για 2 πραγματάκια έχω άποψη και θα την πω... για το χειρόφρενο,ίσως φταίει το ότι είναι καινούριο το αυτοκίνητο και δεν έχουν πατήσει καλά τα φρένα ακόμα!! ούτως η άλλως η χρήση των πίσω φρένων είναι περιορισμένη - κ εσύ τα χειρόφρενα από τώρα;;;;; :P

για συνεργείο εγώ το πηγαίνω σε ένα συγκεκριμένο στην περιοχή του ΟΣΕ από πίσω, είναι οικογενειακός γνωστός και έχω πολύ καλές εμπειρίες, αλλά να σου πω την αλήθεια streetwise δεν έχω δει να φτιάχνει... οπότε ίσως καλύτερα στην αντιπροσωπεία που το πήρες!
Εικόνα Εικόνα
<<Ι SOLD MY SOUL FOR A NISSAN X-TRAIL>>
streetwiser
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 06, 2005 10:19 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από streetwiser »

...πράγματι Βασίλη, (μετά από έλεγχο στο διαγνωστικό κέντρο της Exprees Service) έκλεισα ήδη ραντεβού με το συνεργείο της αντιπροσωπείας (λόγω εγγύησης), μια και εντοπίστηκε μια διαφορά (2370-2070-31%) στα μπροστινά φρένα.
κατά τα άλλα μια χαρά το βρήκανε σ' αυτά που κοιτάνε (...και το χειρόφρενο, χαλαρό, χαλαρό, αλλά πιάνει).
Για τις δονήσεις δεν εκφέρανε άποψη.

Υ.Γ. για το συνεργείο που αναφέρεις να φανταστείς ότι κράτησα σημείωση (Χ"ησταύρου και Ρεγκούκου γωνία, σωστόοος; :wink: )από ένα παλαιότερο post σου, για παν ενδεχόμενο. Έχει εμπειρία φαντάζομαι από Rover...
Μιχάλης
Rover Streetwise 1.6 SE
http://www.streetwise.gr
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες