Ταπετσαρία οροφής

Questions
detzuya
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 6:49 pm
Επικοινωνία:

Ταπετσαρία οροφής

Δημοσίευση από detzuya »

Γειά χαρά σε όλους! Ύστερα από τα ενδιαφέροντα άρθρα που διάβασα στο Forum, αποφάσισα να γίνω και εγώ μέλος και να θέσω ένα προβληματισμό μου σχετικά με το πως μπορώ να φτιάΞω την ταπετσαρία της οροφής του Rover μου. Το μοντέλο είναι 414 gsi του '94.
Γενικά ξέρω οτι για αυτές τις δουλιές η βενζινόκολα ειναι το nο 1. Έτσι έψαξα για βενζινόκολα σε σπρέι για να αποφύγω το κατέβασμα του ουρανού. Στην προσπάθεια μου να βρώ βενζινόκολα σε σπρέι, κατέληξα σε ένα μαγαζί αυτοκινήτων που επισκευάζει ταπετσαρίες και μου είπε πως να μην επιχειρίσω να βάλω βενζινόκολα γιατί είανι τοξική και θα μου κάψει το φελιζόλ που είδη έχει ο ουρανός. Θέλει,μου είπε να κατεβασω την οροφή, να την τριψω, να την περάσω ένα χέρι πολυουρεθάνη, να την ξανατρίψω και στη συνέχεια να βάλω βενζινόκολα. Βεβαια δεν παρέλλειψε να μου πει πως αναλαμβάνει να το φτιάξει ο ίδιος με 120
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

καλώς ήρθες στο club..
η τιμή που σου είπε είναι φυσιολογική..αν ωστόσο πιάνουν τα χέρια σου μπορείς να το επιχειρήσεις και μόνος σου..
λέγοντας φενιζόλ..δε ξέρω ακριβώς τι μπορεί να εννοεί..μπορεί και να το πε για να σε τρομάξει..
αν έχεις σκοπό να το κάνεις μόνος σου, να ξέρεις ότι δε θα σου στοιχήσει πάνω από 20-30ευρώ..θα πρέπει όμως να βγάλεις τον ουρανό για να δουλέψεις..
αν λοιπόν όντως το αποφασίσεις η διαδικασία έχει ως εξής..
βγάζεις τον ουρανό..τον τρίβεις-καθαρίζεις ώστε να φύγει η παλιά κόλλα..
του απλώνεις βενζινόκολλα και αφήνεις να στεγνώσει για 30λεπτά αν δε κάνω λάθος..
και έπειτα απλώνεις στο νέο ύφασμα κόλλα κομμάτι-κομμάτι και κολλάς..όχι με τη μία σε όλο το ύφασμα και κατευθείαν κόλλημα.. κομμάτι-κομμάτι..επίσης θα πρέπει να προσέξεις πόση πίεση θα ασκήσεις μην διαπεράσει η βενζινόκολλα το ύφασμα και κάνει δαχτυλιές..! αυτά..!
depedro
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Τετ Αύγ 02, 2006 1:07 am
Τοποθεσία: thessaloniki
Επικοινωνία:

665

Δημοσίευση από depedro »

panto ston mastora file kalitera gia na eisai sigouros
pedro
detzuya
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 6:49 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από detzuya »

Παίδες ευχαριστώ για την συμβουλή. nikola ξερεις αν το υλικό που είδη υπάρχει στον ουρανό θα διαβρωθει με τη βενζινοκόλα και κάποια στιγμή πέσει? Αυτός είναι ο μόνος μου ενδιασμός, ειδάλλως τα χέρια μου πιάνουν και πιστεύω θα τα καταφέρω.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

δε γνωρίζω κάτι τέτοιο..αλλά δε νομίζω να ισχύει..δε θέλω να σε πάρω βέβαια και στο λαιμό μου..πάντως και εγώ και ο silverstyler τα έχουμε φτιάξει μόνοι μας..και νομίζω και άλλα παιδιά..
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 16, 2005 12:29 am
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από aristos87 »

Στο ροβερ μου η οροφή έπεσε καπου κοντά το 2002. Την εφτιαξε ο πατέρας μου με βετζινοκολα και ειναι μια χαρά τώρα. Μη σε πάρω και στο λαιμό μου ομως.
jeanpoul
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1713
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:37 pm
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι,Χανιά
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από jeanpoul »

Μου έπεσε το καλοκαιρι εμενα και μαλιστα αρχισε να φευγει και το υφασμα απο πισω...Δεν κατεβασα ολο τον ουρανο γιατι ειναι στην αρχη ακομα το προβλημα!
Απλα ετριψα την παλια κολλα(φευγει πολυ ανετα με το χερι)και εβαλα βενζινοκολλα!Την αφησα λιγο να σταθει και μετα το κολλησα!Και ειναι μια χαρα!!!
Απλα προσεχε μιν σου φυγει κολλα πανω στο υφασμα γιατι μετα θα γινει μπαλο...
Εικόνα
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

ego tin eftiaksa monos mou to kalokairi sigkekrimeno ton augousto kai emena mou edosan sto magazi mia kolla egrafe benzinokolla eidikon prodiagrafon kai to ifasma 20 euro edosa ola mazi kai to ebala monos mou.I kolla pou mou edose emena stegnone poli grigora me apotelesma na kano oli tin orofi se treis doseis na prosexeis na min baleis poli kolla giati tha potisei to ifasma kai tha sou kanei daxtilies
Εικόνα
detzuya
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 6:49 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από detzuya »

Οκ, παίδες με πείσατε. Θα την φτιάξω και εγω μόνος μου. όταν είναι (αρχές Οκτώβρη περίπου) θα σας πω αποτελέσματα και αν μπορέσω θα βγάλω photo όλα τα στάδια ώστε βοηθηθούν και αλλοί χρήστες. Παρεπιπτόντως χθές κατασκεύασα ένα air/fuel meter και σήμερα το εγκατέστησα επιτυχώς στο rover μου. Από εκεί κατάλαβα πως μάλλον έχει πρόβλημα ο αισθητήρας λ και αυτό γιατί πρώτα το έβαλα δοκιμαστικά σε ένα Rally 106 Gti και δούλευε ρολόι.
Στο δικό μου η ένδειξη δεν παρέμενε σταθερή στο ρελαντί και στις χαμηλές στροφές. τώρα θέλω να τεστάρω και την ποιότητα της βενζίνης από διάφορα βενζινάδικα (εκεί που θεωρούσα το meter ανοησία και τζάμπα λεφτά, τελικά είναι χρήσιμος).
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

σου καίει πολύ βενζίνη? θα ήταν μια ένδειξη αυτό για το αν τα έχει φτύσει ο λ..μπορείς να το πας και στο testbook να το κοιτάξουν..από καυσαέρια πως τα πας?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες