Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Problems
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από nikolas »

Τι κωδικός βλάβης είναι αυτός?
ο θερμοστάτης είναι μηχανικό εξάρτημα, όχι ηλεκτρικό/ηλεκτρονικό οπότε δεν καταγράφει κάποια βλάβη..
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Όχι βρε αυτός ήταν o κωδικός ανταλλακτικού από την βαλβίδα θερμοκρασίας...και ρωτάω μήπως το πρόβλημα που έχω παρουσιάζεται από το θερμοστάτη...

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από antonis132 »

Rover 214!!! έγραψε:Νομιζω πως ο κωδικος της βαλβιδας ηταν Fae 33595.....καποιος μου ειπε για θερμοστατη...παιζει να ναι αυτο???εχει μονο 10.000 χιλιομετρα...
αν ηταν ο θερμοστατης θα εφτανε τη θερμοκρασια στα κοκκινα
Εικόνα
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Απ: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

Όχι τέτοιο δε μου συνέβη...δε ξέρω τι άλλο να υποθέσω....εντομετσξυ o Μάστορας μου λέει δεν έχει ανάγκη....άλλος αυτός...

Στάλθηκε από το Vodafone Smart II μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
lupink
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 04, 2013 2:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από lupink »

Τα ΦΩΤΑ σας παρακαλώ!!!

Έχω και εγώ ένα MGTF 116, του 2002 και μου δημιούργησε το εξής πρόβλημα: Πριν από κάποιο καιρό μου ανέβασε θερμοκρασία (στο κόκκινο). Όταν πήγαινα με χαμηλές σχέσεις (2η, 3η κλπ) δεν ζεσταινόταν. Όταν πήγαινα με 5η και 100 χλμ ανέβαζε θερμοκρασία. Έτσι, το πήγα σε ένα μηχανικό, (με αντικείμενο τα ψυγεία) και αρχικά μου καθάρισε το ψυγείο. Το πρόβλημα συνέχισε ακριβώς το ίδιο. Κατόπιν, άλλαξα θερμοστάτη. Για δύο μήνες περίπου κανένα πρόβλημα (με τη θερμοκρασία λίγο κάτω από τη μέση). Κάποια στιγμή, βρισκόμενος σε κίνηση, (1η, 2α κλπ), μου ανέβασε θερμοκρασία (μια γραμμή πριν το κόκκινο). Σταμάτησα και αφού έπεσε λίγο η θερμοκρασία, το γύρισα σπίτι, όπου χωρίς κίνηση, η θερμοκρασία παρέμεινε σταθερή και κανονική (λίγο κάτω από τη μέση). Τρεις, τέσσερις φορές που το κίνησα, μετά το παραπάνω συμβάν και κινούμενος στην ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ, χωρίς κίνηση, η θερμοκρασία είναι κάτω και από το κανονικό, ενώ όταν σταματάω, απλά φτάνει στο κανονικό σημείο (ήτοι λίγο κάτω από τη μέση). Σε κίνηση δεν το έχω πάει ακόμη, γιατί έχω κουραστεί, αντί να κοιτάω το δρόμο, να κοιτάω τη θερμοκρασία. Κατακλείδα, αυτή τη στιγμή σε ανοιχτό δρόμο, η θερμοκρασία, ανάλογα με τις στροφές του κινητήρα ανεβοκατεβαίνει, μέσα στα νορμάλ πλαίσια, ήτοι 2η – 3η γραμμή (υψηλές στροφές πέφτει, χαμηλές στροφές ανεβαίνει μέχρι λίγο πριν τη μέση). Όλο αυτό είναι λογικό?
R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 11:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από R414 »

Εφ οσον εχεις καθαρισει το ψυγειο κανεις ενα ελεγχο σε κολαρα για διαρροες-ελεγχεις σταθμη στο δοχειο και το παρακολουθεις.
Κατι που μπορεις να κανεις και σχετικα φτηνα ειναι αισθητηρας θερμοκρασιας νερου που στελνει στη βελονα ενδειξη και μια ταπα νερου στο δοχειο διαστολης..
Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τα ιδια μου κανε εμενα πριν μου φλατζαρει εντελως..Την ωρα που κανει κουλα η θερμοκρασια ανοιξε καπο και δες αν σου ανεβοκατεβαζει νερα,αν ναι εχει καπου σκασει η φλατζα και περναει νερα
lupink
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 04, 2013 2:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από lupink »

R414 έγραψε:Εφ οσον εχεις καθαρισει το ψυγειο κανεις ενα ελεγχο σε κολαρα για διαρροες-ελεγχεις σταθμη στο δοχειο και το παρακολουθεις.
Κατι που μπορεις να κανεις και σχετικα φτηνα ειναι αισθητηρας θερμοκρασιας νερου που στελνει στη βελονα ενδειξη και μια ταπα νερου στο δοχειο διαστολης..
Δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα τα ιδια μου κανε εμενα πριν μου φλατζαρει εντελως..Την ωρα που κανει κουλα η θερμοκρασια ανοιξε καπο και δες αν σου ανεβοκατεβαζει νερα,αν ναι εχει καπου σκασει η φλατζα και περναει νερα
Ευχαριστώ. Πάντως, όσες φορές έχω ελέγξει τα λάδια είναι καθαρά. Δεν ξέρω αν αυτο δείχνει κάτι. Σε κάθε περίπτωση, το φοβάμαι ότι θα γίνει και αυτο (φλατζα).
Rover 214!!!
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 566
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 09, 2012 4:29 pm

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Rover 214!!! »

antonis132 έγραψε:
Rover 214!!! έγραψε:Νομιζω πως ο κωδικος της βαλβιδας ηταν Fae 33595.....καποιος μου ειπε για θερμοστατη...παιζει να ναι αυτο???εχει μονο 10.000 χιλιομετρα...
αν ηταν ο θερμοστατης θα εφτανε τη θερμοκρασια στα κοκκινα
Να ρωτησω επειδη επαθα φλας τωρα....παιζει να ειναι ο ρελες απο το βεντιατερ??π.χ να κολλαει.....
ROVER-Kiss my ash.......Putos!!!!!
Gas fc
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 477
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2007 9:29 pm
Τοποθεσία: Ιλιον Αττικη
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από Gas fc »

αντλια νερου πρεπει να ειναι
http://www.facebook.com/TopotheteseisPh ... Systematon" onclick="window.open(this.href);return false;
Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 569
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 11:07 am
Επικοινωνία:

Re: Περιεργο προβλημα θερμοκρασίας

Δημοσίευση από antonis132 »

Rover 214!!! έγραψε:
antonis132 έγραψε:
Rover 214!!! έγραψε:Νομιζω πως ο κωδικος της βαλβιδας ηταν Fae 33595.....καποιος μου ειπε για θερμοστατη...παιζει να ναι αυτο???εχει μονο 10.000 χιλιομετρα...
αν ηταν ο θερμοστατης θα εφτανε τη θερμοκρασια στα κοκκινα
Να ρωτησω επειδη επαθα φλας τωρα....παιζει να ειναι ο ρελες απο το βεντιατερ??π.χ να κολλαει.....
παιζει, εχει ενα κιτρινο ρελε διπλα απο την μπαταρια βρες καινουριο ολοιδιο και αντικατεστησε το
Εικόνα
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης