Η Ελλάδα μας σε κατάσταση εκτάκτου ανάγκης..

Αντιμετωπίζουμε μιας νέας μορφής τρομοκρατική επίθεση?

Συμφωνώ
11
69%
Δεν συμφωνώ
5
31%
 
Σύνολο ψήφων: 16

Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Τι οργανωμένο ρε παιδιά;Να δεχτώ οτι μπήκαν 5 φωτιές ταυτόχρονα,αλλά η έκταση που έκαψαν δέν μπορεί να γίνει βάσει σχεδίου.Είναι σά να λές οτι οι φωτιές στον Υμηττό μπήκαν για να καεί ο Πειραιάς! Ή μήπως πρώτη φορά η πυροσβεστική αντιμετωπίζει 5 εστίες ταυτόχρονα;Σίγουρα εκ των υστέρων,το μέγεθος της καταστροφής μόνο με τα αποτελέσματα θερμοπυρηνικής καταστροφής μπορεί να συγκριθεί,αλλά αυτό προήλθε απο 5 κωλοφωτιές που ανάβουν κάθε χρόνο,πρώτη φορά έπιασε φωτιά στην Ηλεία;Κάθε χρόνο τόσες περίπου έπιανε αλλά πρώτη φορά αφέθηκε να κατακαίει χωρίς να αντιμετωπιστεί ουσιαστικά.Και στο Γράμμο;Και εκεί πάλι εμπρηστές βάσει σχεδίου, οκ,αλλά επι 13 μέρες ούτε ένα εναέριο μέσο;ποιός περίμεναν να τη σβήσει;οι αλβανοί που διασχίζουν τα σύνορα;έλεος
216Si
ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 3:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Γιατι καηκαν πρωτη φορα τοσοι ανθρωποι μετα απο τοσες φωτιες που εχει περασει η Ελλαδα..?
Και απαντω...Οι φωτιες ειχαν τοσο δυναμη λογω αερα και λογω πυκνης βλαστησης που δεν προλαβαιναν να κανουν τιποτα..Αυτο σε συνδυασμο με το ποσο δυσβατα ηταν τα μερη που εκαιγε η φωτια εκανε τα πραγματα ακομα πιο δυσκολα..Επισης ο δυνατος αερας κρατησε τοσο μερες με αποτελεσμα οι αναζοπυρωσεις να ειναι συνεχεις και αντε παλι απο την αρχη.. :(


Οσο για τις φωτιες δεν ηταν 5,ηταν 15 και σε καθε φωτια ειχε απο 3 εστιες και πανω... :mad:
Οποτε κατα 99.9% ηταν οργανωμενο...
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Πανελλαδικά λέγανε για γύρω στις 200φωτιές μέσα σε εκείνο το 24ωρο, χώρια που η πλειοψηφία από τις εστίες ξεπετάγονταν μετά τις 8 το βράδυ..αποκλείοντας αυτομάτως την συνδρομή των εναέριων δυνάμεων στο ξεκίνημα της φωτιάς..
Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Σανιδάς: Αγνοώ τα περί «οργανωμένου σχεδίου»

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=34857688

«Μια εβδομάδα αισθανόμαστε σαν μελλοθάνατοι»

http://www.enet.gr/online/online_text/c=112,id=87531224

Οι ντόπιοι δεν μπορούν να κατανοήσουν πώς είναι δυνατόν κάθε μέρα αργά το απόγευμα, όταν πέφτουν οι άνεμοι, η φωτιά να χάνεται και το μεσημέρι της επόμενης μέρας να ξαναζωντανεύει και να απειλεί.

Επιρρίπτουν τις ευθύνες στην ηγεσία του Πυροσβεστικού Σώματος που το κατηγορούν για αναποτελεσματικότητα και κακό συντονισμό.

Και αυτό γιατί, όπως λένε, δεν επρόκειτο για... ασύμμετρη απειλή πολλών πύρινων μετώπων, αλλά μόνο για δύο εστίες. Αυτή που ξεκίνησε από την Ανδρίτσαινα και εκείνη από την Ασέα. Θα μπορούσαν να κατασβεστούν έγκαιρα, αλλά αυτό δεν έγινε. Οι ίδιοι συμμερίζονται πάντως και κατανοούν την προσπάθεια που καταβάλλουν κάθε μέρα οι απλοί πυροσβέστες.

Ξεκινάει με 1-2 εστίες και καταλήγει να καίει νομούς...
216Si
nektarios
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2005 10:39 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nektarios »

Ούτε με μια δύο εστίες ξεκίνησε όλο το σκηνικό ούτε τυχαίο είναι. Ποιος εξηγει κάποιος το πλήθος των εστιών που "εμφανίστηκαν" το βράδυ (την ώρα που είναι σε εξέλιξη "αρκετά" ακόμα μέτωπα);

Στο φαινόμενο του θερμοκηπίου;

Πως εξηγεί κανείς τι διασπορά και την πυκνότητα των νέων εστιών σε σχέση με το χρόνο;

Στην κατανομή Maxwell-Boltzmann;

Υπάρχει μια εξήγηση για όλα αυτά. Καταπατητές οικοπέδων που θέλησαν να κάνουν οικόπεδα ταυτόχρονα όλη την Ελλάδα και μερικά άλση. Παρολίγο να οικοπεδοποιήσουν τη κεντρική πλατεία Ηλιούπολης.

Ή μήπως πως εξηγεί κανείς το γεγονός ότι "απειλήθηκαν" τρεις τουλάχιστον εγκαταστάσεις παραγωγής ρεύματος της ΔΕΗ.

Αυτές είναι ενέργειες κάποιων.... που θέλαν κάτι.... και τώρα κάποιοι... το εκμεταλεύονται για "ιδίω" όφελος. Ποιος είναι ποιος; Ποιοι πατάνε επι πτωμάτων για κάνουν τα πάντα; Βρείτε το...... (εγώ δεν μπορώ..)

Βασικός κανόνας εγκληματολογίας: Ποιος ωφελείται από το έγκλημα;

ΕΛΕΟΣ δεν τρώμε τα πάντα, κάποια "μυρίζουν" κιόλας και μας χαλάνε το στομάχι


Α και ωραίο το άρθρο της Ελευθεροτυπίας που παρατείθεται παραπάνω, αν το προσπαθήσουν λίγο ακόμα θα μας πείσουν ότι όλοι την Κυριακή ταυτόχρονα θα πιάσουμε σίγουρα το joker και θα μετονομάσουμε το club σε ferrari-Laborghini (δεν θυμάμαι πρως γράφεται κιόλας) club of greece. Έχουμε 99% πιθανότητες σύμφωνα με το άρθρο.
Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Ήθελαν να κάψουν τη ΔΕΗ στη Μεγαλόπολη και έβαλαν φωτιά στην Ανδρίτσαινα!Αυτό μας λές τώρα :shock: Και να χτίσουν βιλάρες δίπλα απο τα φουγάρα της ΔΕΗ! :shock:
216Si
nektarios
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2005 10:39 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nektarios »

zed έγραψε:Ήθελαν να κάψουν τη ΔΕΗ στη Μεγαλόπολη και έβαλαν φωτιά στην Ανδρίτσαινα!Αυτό μας λές τώρα :shock: Και να χτίσουν βιλάρες δίπλα απο τα φουγάρα της ΔΕΗ! :shock:

Αν δεν σου έδωσε να κατλάβεις με τα παραπάνω να το γράψω ξεκάθαρα:

Αυτοί που έβαλαν τις φωτιές όποιος πιστεύει ότι ήταν οικοπεδοφάγοι είναι το λιγότερο αδαής. Δεν οικοπεδοποιείται ούτε ο Πάρνωνας, ούτε ο Ταΰγετος, ούτε τα άλση. Άλλωστε υπαρχουν πιο μοντέρνοι τρόποι οικοπεδοποίησης βλέπε "χρησικτησία"

Αυτοί που έβαλαν τις φωτιές άλλα επιζητούν......

Ελπίζω να βοήθησα στον προβληματισμό το δικό σου και των υπολοίπων.
nektarios
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 20, 2005 10:39 am
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nektarios »

Αφιερωμένο σ' όλους εμάς που ψάχνουμε την αιτία των πυρκαγιών και βλέπουμε ήτε τις διακόσιες εστίες μία ή τρεις δεν έχει σημασία, ήτε γινόμαστε "πυραγοί" και πολιτικοί αναταποκριτές, και συνδράμουμε στο έργο όλων αυτών των υπανθρώπων που ήτε εκτέλεσαν το συγκεκριμένο έργο ήτε το εκμεταλεύονται.

Με τις υγίες μας:

Αναδημοσίευση από το bloka.com:


Ο αποστολέας του email είναι φίλος, εθελοντής δασοπυροσβέστης, και
το κείμενο που ακολουθεί είναι γραμμένο από έναν από τους συναδέλφους
του..

21/8/2007

"Σημειώνεται ότι δεν υπήρξαν σοβαροί τραυματισμοί λόγω της πυρκαγιάς
πλην ενός πυροσβέστη ο οποίος μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο
«Σισμανόγλειο» με αναπνευστικά προβλήματα."

Είναι πολύ παράξενο να διαβάζεις τη ζωή σου μέσα από την αποστειρωμένη
λογική της δημοσιογραφίας..

Θα ήθελα να ξεχάσω
τα 3-4 πρόβατα που δεν πρόλαβαμε να βγάλουμε από το μαντρί και τα
ακούγαμε να σκούζουν καθώς μας πλησίαζε η φωτιά, και εκείνο το σκυλάκι
που παρέμεινε σιωπηλό και δεμένο μέχρι τη στιγμή που πανικόβλητο
κατάλαβε οτι δεν υπάρχει σωτηρία.. τα αφεντικά του λείπαν διακοπές και
κανείς δεν μας ειδοποίησε για αυτό..
Θα ήθελα να ξεχάσω
τα πουλιά που δεν προλάβανε να φύγουν απο τα πεύκα καθώς γινόντουσαν
παρανάλωμα του πυρός και τα είδα στον αέρα να φτερουγίζουν για λίγο
και ύστερα να πέφτουν σαν φθινοπωρινά φύλλα..
Θα ήθελα να ξεχάσω
τα τρομαγμένα πρόσωπα των συναδέλφων μου όταν είδαμε τις 50μετρες
φλόγες να μας ζώνουν από παντού
Θα ήθελα να ξεχάσω
τις αγωνιώδεις εκκλήσεις των ιδιοκτητών όλων των σπιτιών τριγύρω μας
όταν άρχισαν να γλύφουν τα σπίτια τους οι φλόγες
Θα ήθελα να ξεχάσω
όλους αυτούς που ήρθαν με τζιπάκια κάνοντας χειρόφρενα και πατώντας
γκάζι μόνο και μόνο για να απολαύσουν το θέαμα, χωρίς να μας βοηθάνε
όταν τα ρουθούνια μας τρέχαν κατράμι και μασούσαμε στάχτη,
Θα ήθελα να τους ξεχάσω
όταν προσπαθούσαμε να φύγουμε κόβωντας μάνικες και δεν μπορούσαμε
επειδή είχαν δημιουργήσει κυκλοφοριακό κομφούζιο μπροστά μας
Θα ήθελα επίσης να ξεχάσω
όλους αυτούς που πίναν καφέ και μας ειρωνεύονταν την ώρα που δίναμε
και ίσα που κρατούσαμε την ψυχή μας
Θα ήθελα να ξεχάσω
αυτούς που τραβούσαν πανικόβλητοι τις εγκαταστάσεις μας και μας άφηναν
εκτεθειμένους στις φλόγες
Θα ήθελα να ξεχάσω
τις πανικόβλητες φωνές συναδέλφων στον ασύρματο όταν τους κύκλωνε η φωτιά
Θα ήθελα να ξεχάσω
αυτή τη λαίλαπα που δεν υπήρχε τρόπο να φρενάρεις και λαίμαργα κατάπιε
τις όμορφες περιοχές που κάποτε χαρήκαμε ώς παιδιά και τα παιδιά μας
δεν θα ξέρουν οτι υπήρχαν


Μα δεν θα ξεχάσω
εκείνους τους χειριστές των ελικοπτέρων που τελευταία στιγμή μας
δημιούργησαν δίοδο διαφυγής μέσα από τους θεόρατους τοίχους φωτιάς που
μας περιτριγύρισαν
Μα δεν θα ξεχάσω
τους συνάδελφους απο Αταλάντη που ήρθαν να μας βοηθήσουν σε μια ξένη
για αυτούς περιοχή
Μα δεν θα ξεχάσω
όλες τις κυβερνήσεις έως τώρα που επιτρέπουν σε οικοπεδοφάγους να
χτίζουν, που αντιμετωπίζουν με αναλγησία τους εμπρησμούς και
κοροιδεύουν τους Εθελοντές.
Μα δεν θα ξεχάσω
το κράτος που ούτε γάντια δεν μας έδωσε, πόσο μάλλον ενα ευχαριστώ,
για να μήν θίξει την επιτηδευμένη ανικανότητα του μπροστά στα
συμφέροντα.
Μα δεν θα ξεχάσω
οτι καταφέραμε 4 παιδιά με 1 όχημα να σταματήσουμε ενα μέτωπο 500
μέτρων, να σώσουμε 5 σπίτια και μερικά πρόβατα.. Θα βοηθήσει να
μπορέσω να κοιμηθώ όταν θα γυρίζουν οι εικόνες φρίκης στο μυαλό μου.
Μα δεν θα ξεχάσω
την όμορφη τραυματιοφορέα που μου συμπαραστάθηκε όταν δεν είχα
αναπνοή, τους έμπειρους γιατρούς που πέσαν πάνω μου και μου ξαναδώσαν
μέλλον, καθώς και το νοσηλευτικό προσωπικό που ξεχείλιζε απο ανθρωπιά
και καλοσύνη. Σας ευχαριστώ.

Και δεν θα ξεχάσω
να λέγομαι ακόμα άνθρωπος και να χρωστάω στη φύση ενα μεγάλο συγνώμη
για όλες τις καταστροφές που της έχει προξενήσει το είδος μου.
Η απορία μου είναι
οι βίλες που θα χτίσετε θα έχουν νόημα εαν δεν υπάρχει πια πράσινο γύρω σας;
Όταν ο αέρας θα μυρίζει στάχτη και θα σου καίει τους πνεύμονες;
πώς διάολο θα αναπνέετε εσείς κει πάνω και εμείς εδώ κάτω;
πώς περιμένω απο ενα κράτος με στημένες εκλογές και προκάτ κόμματα να
δημιουργήσει ενα καλύτερο μέλλον απο τις στάχτες που έχουν γεμίσει τα
πνευμόνια μου...

Λίγη στάχτη στα μαλλιά...
δολοφόνοι...
Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

nektarios έγραψε:
Αυτοί που έβαλαν τις φωτιές άλλα επιζητούν......

Ελπίζω να βοήθησα στον προβληματισμό το δικό σου και των υπολοίπων.
Τί επιζητούν φίλε μου;μίλα μας ξεκάθαρα γιατί τα αόριστα υπονοούμενα δέν βοηθούν τον προβληματισμό,μόνο με ξεκάθαρα επιχειρήματα βοηθάς το συνομιλητή σου να κατανοήσει τις απόψεις σου.Τα περί αόρατων απειλών τα έχουμε ξανακούσει και οδήγησαν τις καταστάσεις σε πιό σκοτεινά μονοπάτια. Καταλαβαίνεις τί link έδωσα;Ο εισαγγελέας θέλει απτά στοιχεία που να αποδεικνύουν οτι όλο αυτό είναι οργανωμένο,και όχι μοτέρ υαλοκαθαριστήρων ή "κουνημένα" βίντεο με εθελοντές!Τα περι ασύμετρων απειλών ξέρεις οτι το έριξαν στο τραπέζι κάτι απόστρατα κομματόσκυλα και τους έβαλε στη θέση τους ο ίδιος ο στρατός.Λυπάμαι που στη μεγαλύτερη τραγωδία που έχει ζήσει η χώρα μου και ο Ελληνισμός,επικρατούν απόψεις που εξυπηρετούν πρόσκαιρα κομματικά οφέλη ενόψει εκλογών και δημιουργούν καχυποψίες διχάζοντας το λαό μας.Αλλά είμαι σίγουρος οτι την αλήθεια που θα σε κάνει να θέλεις να φάς το πετσί σου δέν την έχεις δεί,τα είδες με τετραγωνάκια και μετά άρχισαν οι θεωρίες συνομωσίας.
216Si
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Δε θα συμφωνήσω μαζί σου φίλε zed, και εγώ πιστεύω πολύ έντονα, ότι στη προκειμένη περίπτωση τα πράγματα δεν ήταν ούτε αποτέλεσμα τύχης, ούτε αποτέλεσμα συγκυριών. Κάτι άλλο κρύβεται.. Μακάρι να ήξερα τι, να μπορούσα να το μοιραστώ με όλους σας, αλλά δε ξέρω, ούτε μπορώ να προσδιορίσω..Ξέρω όμως ότι τόσα διάσπαρτα μέτωπα φωτιάς ειδικά το βράδυ δεν είναι τυχαία..ξέρω επίσης ότι οικοπεδοφάγοι δεν θα μπορούσαν να εκμεταλλευτούν ούτε το άλσος Φιλοθέης, ούτε το Πεδίον του Άρεως, ούτε τον Υμηττό, ωστόσο και εκεί είχαμε κρούσματα..
Δεν με νοιάζει αν είναι συμμετρική ή ασύμμετρη η απειλή, δε με νοιάζει τι τίτλο θα της δώσουμε, με νοιάζει όμως να μην ξαναδώ τέτοια πράγματα και αν είναι δυνατόν να βρεθούν, να συλληφθούν και να καταδικαστούν οι ένοχοι που το οργάνωσαν..τόσο φυσικοί αυτουργοί, όσο και ηθικοί..

Στο θέμα της εφημερίδας Ελευθεροτυπίας, από το 2003 κρατώ μια ιδιαίτερα αποστασιοποιημένη θέση και αντιμετωπίζω τα δημοσιεύματα-προθέσεις της με ακόμα πιο έντονο σκεπτικισμό και αμφισβήτηση λόγω πραγμάτων που είτε έμαθα (τον καιρό που δούλευα εκεί), είτε παρακολουθούσα συστηματικά, είτε που ήμουν μπροστά όταν έγιναν και παραποιήθηκαν όταν ήρθε η ώρα του "ρεπορτάζ"...Δε μπορώ να μπω σε παραπάνω λεπτομέρειες ειδικά από εδώ, το μόνο που έχω να πω είναι ότι πολλοί από τους τιμητές της δημοσιογραφίας κρύβουν περισσότερη βρωμιά από αυτόύς που κράζουν ως δήθεν πουλημένους..
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες