angel eyes rover 200

Questions
mitsos f.s.c
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 31, 2009 3:49 pm
Τοποθεσία: χαλκιδα
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από mitsos f.s.c »

οποτε βρε παιδια οι νορμαλ οι λαμπες που να μην ενοχλουν τον αλλον τι νουμερα εχουν wat κτλπ?τι να προτιμαμε?
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από nikolas »

K-mech έγραψε:Η θερμοκρασία του φωτος σε kelvin απλά δείχνει την "απόχρωση". Η φωτεινή ισχύς σε lumen πάντα θα αυξάνεται ανάλογα με τη πραγματική ισχύ που καταναλώνεται όταν μιλάμε για την ιδια τεχνολογία.

Δεν ξέρω ακριβώς ποια watt στραβώνουν, αυτό που έχω δει πολλές φορές είναι ενοχλητικά ισχυρά κατάλευκα-μπλε φώτα που σε τυφλώνουν λες και είναι flash από φωτογραφική μηχανη μες το σκοτάδι. Σίγουρα 9Κ kelvin αν κρίνω από την απόχρωση, τώρα για ισχύ δε ξέρω. Σίγουρα παίζει ρολό και η ρύθμιση του ύψους των κάτοπτρων ή η χρήση της μακρύνής σκάλας που στοχεύει πιο ψηλά από τη νορμάλ. Αλλά και πάλι τα υπερβολικά ισχυρά φωτά ακόμα κι αν δε σε στοχεύουν κατάματα, προκαλούν πρόβλημα σε αυτόν που τα αντικρίζει λόγω έντονης αντίθεσης μεσ' το σκοτάδι.
έχω την εντύπωση ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, και να στο θέσω με τα δεδομένα λαμπτήρων σπιτιού χαμηλής κατανάλωσης όπου με πολύ λιγότερα watt έχουν την ίδια σχεδόν ένταση φωτός..ι
Η θερμοκρασία του φωτός δεν είναι μόνο η απόχρωση, σχετίζεται και με το πόσο φωτεινή είναι η δέσμη. Η 6000k θεωρείται πιο φωτεινή ενώ όσο μπλεδίζει 8000-10000k ή μωβίζει 12000k η ένταση του φωτός μειώνεται
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από kostas200vi »

Τελικά εάν βάλω 6000 55W είναι εντάξει η θα έχω κάποιο πρόβλημα ?
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα..
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από K-mech »

nikolas έγραψε:έχω την εντύπωση ότι δεν είναι έτσι ακριβώς τα πράγματα, και να στο θέσω με τα δεδομένα λαμπτήρων σπιτιού χαμηλής κατανάλωσης όπου με πολύ λιγότερα watt έχουν την ίδια σχεδόν ένταση φωτός..ι
Μιλάω για ίδια τεχνολογία λαμπτήρων. Δε συγκρίνω λάμπες πυράκτωσης με λάμπες Xenon.
Όπως μια λάμπα οικονομίας 20Watt αποδίδει περισσότερα lumen φωτεινής ισχύος από μια αντιστοιχών χαρακτηριστικών λάμπα οικονομίας των 11watt, το ίδιο συμβαίνει και με έναν λαμπτήρα Xenon 55watt σε σύγκριση με έναν αντιστοιχών χαρακτηριστικών λαμπτήρα Xenon 35watt (Προφανές, αλλά αυτό εννοούσα εξ αρχής)
nikolas έγραψε:Η θερμοκρασία του φωτός δεν είναι μόνο η απόχρωση, σχετίζεται και με το πόσο φωτεινή είναι η δέσμη. Η 6000k θεωρείται πιο φωτεινή ενώ όσο μπλεδίζει 8000-10000k ή μωβίζει 12000k η ένταση του φωτός μειώνεται
Αυτό που περιγραφείς έχει να κάνει με τη φασματική απόκριση των ματιών μας αλλά και την ικανότητα των γύρω υλικών (άσφαλτος-τσιμέντο-χώμα-υγρασία κλπ) να απορροφούν ακτινοβολίες συγκεκριμένου μήκους κύματος.
Και ναι ισχύει ότι η αποτελεσματικότητα του λαμπτήρα να φωτίσει το περιβάλλον μειώνεται όσο πάμε σε μικρότερα μήκη κύματος (προς το ιώδες). Έψαχνα να βρω γραφήματα φασματικής ανάλυσης λαμπών xenon διαφόρων θερμοκρασιών για να τις αντιπαραβάλω με τη φασματική απόκριση των ματιών. Βαρέθηκα στη τελική αφού δε βρήκα πολλές εύχρηστες εικόνες καθώς κυριαρχούσαν διαγράμματα ακτινοβολία μέλανος σώματος... (κλασσικό θέμα αναφοράς στη φυσική)

Έπεσα τυχαία όμως σε μια ωραία συνοπτική περιγραφή σε αυτο το site http://www.hid-conversion-kits.com/" onclick="window.open(this.href);return false;
What is the HID Color Temperature?
Color Temperature is a measurement in Degrees Kelvin that indicates the hue of a light source, in this case the HID bulb. People not familiar with lighting may believe that the higher the Kelvin the brighter the light will be, this is false. OEM car manufacturers equip their cars with 4100k to 4300k HID bulbs which produce the most daylight-like light output. Lower temperature like 3000k will produce deep gold-yellow color, suitable for fog lights. Higher color temperatures will output light with a hint of blue/purple like the 5000k - 6000k bulbs, higher rated bulbs will be bluer and eventually purple in color as you go up the scale.
Color temperature is what usually catches your eye when you spot an HID equipped car on the road. The Kelvin bulbs will appear "brighter"
to oncoming traffic, but in reality they output less visible light onto the road.

What is HID Lumen?
Lumen is a unit of measuring the light output, brightness, of a source. Traditional low-beam halogen headlight produces 1000 – 1200 lumens, while HID outfitted headlight outputs around 3200 lumens.
4100k - 4300k is the ideal HID color temperature to produce the maximum amount of light, lumens, hence the reason while all OEM manufacturers equip their vehicles with these types of bulbs.

Αυτό που αναγνωρίζει ο άνθρωπος κατ ευθείαν, ανάλογα με τη θερμοκρασία του "φωτός", είναι η απόχρωση. Από εκεί και πέρα, ανεξαρτήτως αποτελεσματικότητας στο φωτισμό του περιβάλλοντος, ο δικός μου προβληματισμός έχει να κάνει με τον ερεθισμό των ματιών αυτού που αντικρίζει τα φώτα. Εξ ου και η αναφορά μου σε υπερβολικά μπλε-ισχυρά φωτά xenon που το βράδυ σου "αλλάζουν τα φωτά".


Το αν θα έχει πρόβλημα θα το δει στη πράξη, (βασικά δε θα το δει αυτός αλλά οι απέναντι) και πιστεύω εν μέρει ότι έχει να κάνει περισσότερο με τη ρύθμιση των κατόπτρων σε σχέση με τη θέση της εστίας του λαμπτήρα μέσα σε αυτά.
Από εκεί και πέρα η ερώτηση μου είχε να κάνει περισσότερο με το κατά πόσο πάμε από τον "αρκετά καλό φωτισμό" στην υπερβολή.
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από kostas200vi »

Εικόνα
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
Εικόνα Εικόνα Εικόνα Εικόνα
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 11:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Τα 6000Κ νομίζω δείχνουν πολύ όμορφα...!! :up:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.
Άβαταρ μέλους
yo_rover
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 129
Εγγραφή: Παρ Φεβ 20, 2009 6:44 pm
Τοποθεσία: ΚΟΥΦΑΛΙΑ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από yo_rover »

5500K-6500K, ηλιοφάνεια με καθαρό ουρανό το μεσημέρι
Εικόνα
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από K-mech »

Ναι πράγματι οι 6000Κ δείχνουν πολύ ωραίες.
Άβαταρ μέλους
ma pl
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 58
Εγγραφή: Δευ Μάιος 22, 2006 9:31 am
Επικοινωνία:

Re: angel eyes rover 200

Δημοσίευση από ma pl »

http://www.bravolight.com/LED-Technical.html
Άσχετα από την πηγή το ανθρώπινο μάτι αντιλαμβάνεται λευκό φως μεταξύ 3500K ζεστό λευκό-6000K ψυχρό λευκό
Rover 414 Si 103 Hp 5D ABS Flame Red 07/1996
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης