δεν κραταει ρελαντι

Problems
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από nikolas »

K-mech του τα έστειλα και εγώ τα διαγράμματα σε πμ, αλλά δεν ξέρω αν τα μεταβίβασε στον ηλεκτρολόγο του ώστε να επαληθεύσει τη συνδεσμολογία ή όχι.
Εγώ του είπα ότι θα μπορούσα να βοηθήσω αλλά δεν έχω τα αντίστοιχα πινάκια που πρέπει να συνδεθούν στον εγκέφαλο και τον προέτρεψα να τον κατευθύνω
σε ηλεκτρολόγο πρώην εξουσιοδοτημένου συνεργείου που θα αναλάμβανε αυτή τη δουλειά εγγυημένα.
Τώρα αν προτιμάει να παιδεύεται με πειραματισμούς είναι δικό του θέμα. Δεν βρίσκω νόημα συνέχισης της συζήτησης εφόσον το κομμάτι της συνδεσμολογίας του εγκεφάλου δεν έχει λυθεί/επιβεβαιωθεί.
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από K-mech »

Α μάλιστα... Όπως και να χει, για εμένα η ουσία δεν είναι να απαντήσουμε μόνο στο συγκεκριμένο μέλος αλλά να μείνει η πληροφορία και για όποιον άλλο τύχει να ψάξει κάτι σχετικό. Αν και ο τίτλος του θέματος δεν είναι αρκετά ακριβής αφού μιλάμε για προβλήματα ρελαντί με το AC ενεργοποιημένο μόνο.
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

K-mech έγραψε:Για να δουλέψει το σύστημα σωστά, θα πρέπει με την ενεργοποίηση του συμπλέκτη του A/C να δίνεται η αντίστοιχη εντολή και στην ECU, έτσι ώστε αυτή να γνωρίζει ότι άναψε το A/C και να ανεβάζει έγκαιρα το ρελαντί. Αν δεν έχει γίνει η κατάλληλη συνδεσμολογία, τότε είναι λογικό αυτό που σου συμβαίνει.
Ο μηχανικός που ανέλαβε να σου βάλει το A/C θα έπρεπε, αν δε ξέρει τι χρειάζεται να γίνει για να νιώσει η ECU αυτού του αυτοκίνητου την ενεργοποίηση του A/C, να έχει τουλάχιστον ένα workshop manual. Αλλιώς με ποια λογική αναλαμβάνει μια τέτοια εργασία?
Κανονικά, απ τη στιγμή που τον πλήρωσες, εμείς εδώ δε θα έπρεπε να πούμε τίποτα… Ο μηχανικός που ανέλαβε αυτή τη δουλειά είναι υποχρεωμένος να βρει λύση.
Αλλά τέλος πάντων.

Περιγραφή λειτουργίας από το manual του κατασκευαστή.
Εικόνα

Ηλεκτρική συνδεσμολογία.
Εικόνα

Εικόνα



Αν όλα αυτά γίνουν σωστά, και εξακολουθείς να έχεις πρόβλημα, τότε το ξανασυζητάμε... Αλλιώς σε βλέπω να αλλάζεις το μισό αμάξι με "ίσως" και "μπορεί" να φταίει "αυτό" ή το "άλλο"
δεν εχει κανει καμια συνδεσμολογια στην ECU απ'οτι καταλαβα απο τα λεγομενα του απλα απο τον διακοπτη του a/c στο ρελε μετα στον κοπμπρεσορα και αυτο ειναι ολο,παντος θα του δωσω το σχεδιο και θα τα ξαναπουμε.
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
βαγγελης rover 214si μον.΄96
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από nikolas »

το a/c ΔΕΝ δουλεύει σωστά χωρίς να συνδεθεί στον εγκέφαλο..
α) δεν δίνει εντολή για προσαρμογή μείγματος και στροφών στον κινητήρα,
β) τα βεντιλατέρ πολύ πιθανόν να μην λειτουργούν όπως θα έπρεπε
γ) σε περίπτωση που ανεβάσει πίεση το κύκλωμα του a/c ένας θεός ξέρει τι θα γίνει, γιατί κανονικά δίνεται εντολή να ανέβουν στη δεύτερη σκάλα οι στροφές των ανεμιστήρων..

και μένα όταν μου είχαν τοποθετήσει το a/c το είχε συνδέσει ηλεκτρολόγος σε γενικό συνεργείο και το είχε κάνει σαν τα μούτρα του, και τελικά το είχα πάει στο Λούρμπα να αποκαταστήσουμε όλα τα ευτράπελα και ευφάνταστα που είχε κάνει ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος και επειδή και εγώ ερασιτεχνικά σκάμπαζα μερικά πράγματα με τα ηλεκτρολογικά, όταν είδα τη σωστή διάταξη των διαγραμμάτων και τι είχε κάνει ο κομπογιαννίτης το πήγα πίσω επισκευασμένο και του πήρα τα λεφτά που με είχε χρεώσει..
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

nikolas έγραψε:το a/c ΔΕΝ δουλεύει σωστά χωρίς να συνδεθεί στον εγκέφαλο..
α) δεν δίνει εντολή για προσαρμογή μείγματος και στροφών στον κινητήρα,
β) τα βεντιλατέρ πολύ πιθανόν να μην λειτουργούν όπως θα έπρεπε
γ) σε περίπτωση που ανεβάσει πίεση το κύκλωμα του a/c ένας θεός ξέρει τι θα γίνει, γιατί κανονικά δίνεται εντολή να ανέβουν στη δεύτερη σκάλα οι στροφές των ανεμιστήρων..

και μένα όταν μου είχαν τοποθετήσει το a/c το είχε συνδέσει ηλεκτρολόγος σε γενικό συνεργείο και το είχε κάνει σαν τα μούτρα του, και τελικά το είχα πάει στο Λούρμπα να αποκαταστήσουμε όλα τα ευτράπελα και ευφάνταστα που είχε κάνει ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος και επειδή και εγώ ερασιτεχνικά σκάμπαζα μερικά πράγματα με τα ηλεκτρολογικά, όταν είδα τη σωστή διάταξη των διαγραμμάτων και τι είχε κάνει ο κομπογιαννίτης το πήγα πίσω επισκευασμένο και του πήρα τα λεφτά που με είχε χρεώσει..
που ειναι αυτος ο Λούρμπα?
βαγγελης rover 214si μον.΄96
ΒΑΓΓΕΛΗΣ
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 46
Εγγραφή: Τρί Απρ 19, 2011 12:17 am
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από ΒΑΓΓΕΛΗΣ »

nikolas έγραψε:το a/c ΔΕΝ δουλεύει σωστά χωρίς να συνδεθεί στον εγκέφαλο..
α) δεν δίνει εντολή για προσαρμογή μείγματος και στροφών στον κινητήρα,
β) τα βεντιλατέρ πολύ πιθανόν να μην λειτουργούν όπως θα έπρεπε
γ) σε περίπτωση που ανεβάσει πίεση το κύκλωμα του a/c ένας θεός ξέρει τι θα γίνει, γιατί κανονικά δίνεται εντολή να ανέβουν στη δεύτερη σκάλα οι στροφές των ανεμιστήρων..

και μένα όταν μου είχαν τοποθετήσει το a/c το είχε συνδέσει ηλεκτρολόγος σε γενικό συνεργείο και το είχε κάνει σαν τα μούτρα του, και τελικά το είχα πάει στο Λούρμπα να αποκαταστήσουμε όλα τα ευτράπελα και ευφάνταστα που είχε κάνει ο προηγούμενος ηλεκτρολόγος και επειδή και εγώ ερασιτεχνικά σκάμπαζα μερικά πράγματα με τα ηλεκτρολογικά, όταν είδα τη σωστή διάταξη των διαγραμμάτων και τι είχε κάνει ο κομπογιαννίτης το πήγα πίσω επισκευασμένο και του πήρα τα λεφτά που με είχε χρεώσει..
ενταξει τον βρηκα που ειναι, Λ.Δημοκρατιας
βαγγελης rover 214si μον.΄96
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από nikolas »

δεν είναι ο Λουρμπα, είναι ο Λούρμπας (επώνυμο είναι) και είναι αυτός που βρήκες στη Λ.Δημοκρατίας απέναντι από το escape center
antreas
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 49
Εγγραφή: Δευ Ιουν 06, 2011 11:13 pm
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από antreas »

KAΛHΣΠEPA.ο πατέρας μου EXEI ENA 414si του 96 μοντέλο.TΩPA τελευταία OTAN ΠAEI NA βάλει μπροστά TO ΠPΩI(οταν ειναι κρυο)ΓIA NA ΠAEI ΣTHN δουλειά του TO ρελαντι ΣTHN APXH EINAI 750- 800 στροφές.KAI ΠPEΠEI NA πατήσεις λιγο γκάζι ΓIA NA ΠAEI KANONIKA TO ρελαντι.TI μπορεί NA EINAI αυτό ?
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από nikolas »

Μήπως κολλάει η πεταλούδα..??
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: δεν κραταει ρελαντι

Δημοσίευση από K-mech »

Φαντάζομαι εννοεί ότι πρέπει να κρατήσεις λίγο πατημένο το γκάζι για να κρατήσει ρελαντί όταν είναι κρύο. Κάποια δυσλειτουργία του stepper motor που κρατεί το ρελαντί δε θα μπορούσε να είναι αυτό?
Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης