aporia

kostas_pana
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 2:16 am
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από kostas_pana »

Jeanpoul έγραψε:Το συζητήσαμε αυτο αυτοι που ειμαστε υπευθυνοι εδω και τον ρωτησαμε αν ενδιαφερετε κ τον καναμε!Τωρα ρε συ τι ανακοινωση να βγάλουμε ο STICKERS moderator??? :-D :-D
Και το θεμα μετακινειτε διοτι δεν κολλαει εδω...
to dimokratiko tha einai na "eklegetai" kapoios an simfonoun oi perissoteroi!
mia psifoforia me elftheri psifo apo ola ta meli px tha itan to dimokratikotero!!! (kosta den to leo prosopika gia sena, pragmatika, alla milao genika peri dimokratias!)




p.s ego tha se psifiza pantos!!! :P
gynaikes trigiro polles...para polles....


www.greekcabrioclub.gr
red_drifter
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1065
Εγγραφή: Τετ Απρ 12, 2006 11:04 am
Τοποθεσία: γαλάζια ακτή - λαγονήσι
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από red_drifter »

:iagree:
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από nikolas »

Πάμε πάλι από την αρχή.
Διαδικασία ψηφοφορίας στην μορφή που έχει τώρα το club (όχι μόνο το δικό μας αλλά τα περισσότερα club) δεν μπορεί να υπάρξει και να είναι αντικειμενική.
1) δεν πρόκειται περι σωματείου ώστε να υπάρχει καταστατικό και να προβλέπονται διαδικασίες εκλογής,
2) δεν μπορεί να είναι σαφής ο ορισμός του εκλογικού σώματος,
3) δεν μπορεί να διαφυλαχτεί η αντικειμενικότητα των αποτελεσμάτων.

Με λίγα λόγια..Αν γινόταν ψηφοφορία, με δικαίωμα ψήφου σε όλα τα μέλη, δεν μπορεί να εγγυηθεί κανένας ότι δεν θα υπήρχε τεχνητή "εισροή" μελών προκειμένου να ψηφίσουν τον ένα ή τον άλλο υποψήφιο. Επίσης θα φαινόταν "περίεργο" να συμπεριληφθούν ψήφοι μελών που δεν έχουν συμμετάσχει ποτέ ενεργά σε καμία συζήτηση και δεν έχουν γνωρίσει προσωπικά το εκάστοτε μέλος. Από την άλλη, ο αποκλεισμός ορισμένων μελών που δεν πληρούν κάποια στοιχεία από την ψηφοφορία μπορεί να ήταν αφορμή να εγερθούν νέα ερωτήματα και παράπονα περι "δημοκρατικών διαδικασιών".

υ.γ. το έχουμε αναλύσει το ίδιο θέμα και από κοντά, πιστεύω τώρα που το εξηγώ και γραπτά να λήξει το θέμα περί του αν πρόκειται ή όχι για δημοκρατική διαδικασία ή όχι..
kostas_pana
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 929
Εγγραφή: Κυρ Απρ 02, 2006 2:16 am
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από kostas_pana »

lupamai alla paramenei akoma mi dimokratiko. :( :( :(

apla gia akoma mia fora simvivazomai (milao prosopika) me mia apofasi ton ligon!




p.s den einai to thema prosopiko kosta pros theou!!!
(to leo giati ksero posta perneis ola prosopika...)
gynaikes trigiro polles...para polles....


www.greekcabrioclub.gr
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από i-VTec »

Δεν έχει νόημα να ανοίξει τώρα τέτοια συζήτηση και να χαλαστούμε...Εγώ απλά θα πω ότι συμφωνώ με τον Ντίνο και ότι πριν γίνει κάτι τέτοιο θα έπρεπε να "ερωτηθούμε" γενικώς,όχι με την μορφή ψηφοφορίας (όπως λέει και ο Νικόλας δεν είναι εφικτό) αλλά οι πιό συχνοί θαμώνες του forum τουλάχιστον να βολιδοσκοπηθούν οι γνώμες τους...Για να δούμε αν υπάρχει γενική αποδοχή του νέου mod...Δεν ήθελα να το σχολιάσω αλλά μιας που το έκαναν και άλλοι,δεν βλάπτει ακόμα μία γνώμη πιστεύω...Ο Νικόλας είναι admin,οπότε μάλλον έχει τον πρώτο λόγο στις επιλογές του team του,αν και είχα θέσει τις υπηρεσίες μου στην διάθεσή του πάνω από ένα χρόνο τώρα...(για την θέση του mod εννοώ)

Εν πάση περιπτώσει,σιδεροκέφαλος Sticky. ;)

EDIT:Αν το συζητήσατε χτες στην συνάντηση και συμφωνήσατε όσα παιδιά ήσαστε,δεν το γνωρίζω γιατί έλειπα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από stickers!!! »

Ψηφοφορια δεν μπορουσε να γινει για τους λογους που ανεφερε ο Νικολας πιο πανω.

Θελω να υπενθυμισω οτι οταν εγινε ο red_drifter racing moderator δεν υπηρχε καμια απορια οπως τωρα...απλα ανακοινωσε ο Tigraki...!!! οτι ο red_drifter εγινε moderator...και το ανακοινωσε σε topic που το βλεπουν συγκεριμενα ατομα(admin-mod)...ουτε καν ρωτηθηκε κανενας...

Στην περιπτωση μου τουλαχιστον ανοιχτηκε ενα topic που το διαβαζουν οι admin και οι moderator
οπου δεν ηταν απλα μια αποφαση αλλα ζητηθηκε και η γνωμη των admin και των mod....

Τωρα αυτα που λεγονται περι μη δημοκρατικων διαδικαδιων....ενα club ειμαστε δεν ειμαστε κυβερνηση!!!

Και ενας MOD ειναι απλα για την καλυτερη διαχειρηση του forum!!!

Δεν νομιζω οτι υπηρχε λογος να υπαρχει αυτη η απορια αλλα οκ νομιζω οτι λυθηκε πλεον!!!!
1.800 vvc 150hp παλια.....
ALEXO4562
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1338
Εγγραφή: Τετ Σεπ 13, 2006 3:26 am
Τοποθεσία: ΓΕΡΑΚΑΣ-ΑΘΗΝΑ
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από ALEXO4562 »

Και ποιον να εκαναν ρε τα παιδια moderator... :crazy:
Τον Ντινο που θα εσβηνε ολα τα θεματα που θα ειχαν μεσα την λεξη Ολυμπιακος... :P :P

ή τον Μητσο που θα ειχε στο portal πρωτο θεμα...GTi vs TSi...σημειωσατε 1... :lol: :lol:

Εννοειται πως κανω πλακα.. ;)
Μια ζαντούλα μας λείπει...
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από i-VTec »

Δεν ξέρω πως είχε γίνει ο Νίκος racing mod...Που στην τελική δεν είναι global mod,απλά ήταν για τα racing θέματα που όπως ξέρετε εδώ στο forum είναι το 1/100 των συνολικών θεμάτων...Και αλλού δεν είχε mod rights εκτός αυτών απ'όσο θυμάμαι...Και τώρα δεν ξέρω ποιός από τους mods/admins είδε το θέμα που έγινε και συμφώνησε (εννοώ εκτός από Nikola,Jeanpoul)...

Αφού χρειαζόταν ένας mod κατά την κρίση του Nικόλα,δεν νομίζω ότι υπήρχαν πολλά άτομα κατάλληλα για την θέση αυτή,δηλαδή να μπαίνουν καθημερινά/συχνά στο forum,να είναι αντικειμενικοί στην κρίση τους (όσο γίνεται),να έχουν ψυχραιμία σε δύσκολες καταστάσεις και να νιώθουν λίγο από net και PCs...Και αφού θεώρησε ότι δεν κάνω εγώ για την θέση του mod,φυσικό κι επόμενο να βάλει τον Stickers,απλά τα πράγματα...
Εικόνα
jeanpoul
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1713
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:37 pm
Τοποθεσία: Άγιοι Ανάργυροι,Χανιά
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από jeanpoul »

Καταρχήν θα συμφωνίσω με Νικόλα κ Stickers.Ποτε στο παρελθόν ούτε οταν εγινε ο Νικολας ADMIN ουτε οταν εγινα εγω MOD ουτε Αζμαν ουτε Red drifter δεν το αναφέρατε ευτο το θέμα!Δηλαδη σας πέιραζει που δεν έγινε καποιος αλλος αλλα εγινε ο Κωστας??Αν ενδιαφερετε καποιος τοσο πολυ να γινει να του παραχωρισω την θεση μου αν νομιζετε οτι υπαρχει προβλημα διαχειρησης του φορουμ κ του κλαμπ!Εγω με το που αναφερθηκε θεμα αλλου Mod αμεσως ειπα τον Stickers για το λογω οτι ειναι απο τα ΠΡΩΤΑ ΜΕΛΗ εδω και δεν εχει δημιουργησει προβλημα.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

Re: aporia

Δημοσίευση από stickers!!! »

Επειδη το θεμα το βλεπω οτι παει σιγα σιγα να ξεφυγει καλυτερα ειναι οποιος εχει ακομα καποια απορια η να στειλει pm η καλυτερα την Τεταρτη ας κατεβει κατω στο σεφ που θα ειμαστε ολοι να του λυθει καθε απορια!!!!!
1.800 vvc 150hp παλια.....
Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης