Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Problems
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από PREDATOR »

Καλησπέρα σε όλους για μια ακόμη φορά. Λίαν προσφάτως άλλαξα μπαταρία, αφού έμεινα (...). Έκτοτε παρατήρησα δύο "θέματα" στο αμάξι - ένα 45-:

ενώ κλειδώνει το αμάξι με το χειριστήριο, δεν μπαίνει αυτόματα και ο συναγερμός ως είθισται... Φοράει έναν GEMINI πιθανώς εργοστασιακό.

Δεύτερον, παρατήρησα πως δεν παίζουν τα πίσω ηχεία... Ίσως βέβαια να μην έχει να κάνει το ένα με το άλλο, απλά το αναφέρω...

Καμία ιδέα παίδες; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

ΥΣ. Ο τύπος που άλλαξα την μπαταρία μου είπε όταν του το ανέφερα, ότι είχε χάσει το αμάξι όλα τα ρεύματα λόγω άδειας μπαταρίας, και έχασε τις ρυθμίσεις του ο συναγερμός... Στην ερώτησή μου "και τι κάνω τώρα" μου απάντησε ότι θα επανέλθει μόνος του.. Από την Παρασκευή 25/8 που άλλαξα μπαταρία, ο συναγερμός σιγει.....

nikos416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 4:20 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από nikos416 »

εγω τη θα εκανα γιατι με συναγερμους κτλ ειναι κομματι δυσκολο μη τον μπλοκαρις και εχεις αλλα τραβηγματα μετα. κανε αυτο το κολπο με το κλειδι αριστερα δεξια κτλ... και αν δεις οτι τιποτα τραβα σε εναν που ασχολητε με συναργερμους και εμενα εμεινε απο μπαταρια 4 μηνες ακινησια αλλα μετα μολις εβαλα αλλη ολα οκ χωρις προβληματα

Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από PREDATOR »

Αυτό που αναφέρει το manual του αμαξιού εννοείς φίλε μου;

JohnRov
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από JohnRov »

Καλησπέρα,

Έχεις το κλειδί με τα 3 κουμπιά;

Το πρόβλημά σου μου ακούγεται σαν καμένη ασφάλεια, έλεγχε όλες τις ασφάλειες.

Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από PREDATOR »

Καλημέρα! Έχω το χειριστήριο με τα δύο κουμπιά. Τσεκαρε την ασφάλεια του alarm/ κεντρικού κλειδώματος με βάση το εγχειρίδιο αλλά είναι οκ... Να τσεκαρω κάποια άλλη; πχ στο engine bay τις τρεις ασφάλειες που έχει αν θυμάμαι καλά ο συναγερμός;

JohnRov
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από JohnRov »

Να το πας σε έναν ηλεκτρολόγο και όχι σε αυτόν που σου άλλαξε την μπαταριά ώστε να ελεγχτούν όλες οι ασφάλειες κτλ.

-Πως κατάλαβες ότι δεν δουλεύει το immobilizer; Δοκίμασε να το ξεκλειδώσεις με το κλειδί λογικά θα πρέπει να χτυπήσει ο συναγερμός εφόσον έχει κλειδωθεί με το control.

Ένας τρόπος να ξανά κάνεις resync https://www.youtube.com/watch?v=_ksrf88 ... r_embedded καλό θα ήταν να αλλάξεις και την μπαταρία από το control με ξεκλείδωτο το αμάξι όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από PREDATOR »

Το immobilizer μια χαρά δουλεύει. Ο συναγερμός δεν ενεργοποιείται παράλληλα με το κλείδωμα/ξεκλείδωμα από το χειριστήριο...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με ενεργοποίηση συναγερμού...

Δημοσίευση από nikolas »

O Gemini δεν είναι εργοστασιακός συναγερμός

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες