Hxoς Ventilater air-condition

Questions
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

spyroshio έγραψε:Τελικα Νικολα σημερα στη συναντηση στην οποια δεν ηρθες εβαλα το a/c και μου ειπαν τα παιδια οτι ακουγεται αλλα αλλοι ειπαν φυσιολογικα και εγω ακουσα το 25αρι του βαγγελη που δεν εκανε τοσο θορυβο
:sleep: Δε φταίω εγώ που δεν ήρθα κάτι είχε πάθει το πάπλωμα μου και είχε βαρύνει τόσο πολύ..ασήκωτο ήταν :sleep: πάντως τουλάχιστον από τις περιγραφές σου δεν μου είχε φανεί κάτι για να ανησυχήσεις..μήπως κοντά στο βεντιλατέρ είναι κανένα άλλο καλωδιάκι και είτε βρίσκει είτε κάνει φασαρία όπως περνάει ο αέρας? αλλιώς ίσως κανα ρουλεμανάκι..τι να πω..
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Λοιπον Νικολα να αλλαξεις παπλωμα για να μην ξαναγινει.Παντως τωρα που θυμαμαι οταν το βαλαμε να δουλεψει στο Βωσσο δεν μου ειπε οτι ακουγεται πολυ μηπως τελικα ειναι φυσιολογικο?Δε ξερω τι να πω παντως αφου δουλευει ας το αφησω ετσι γιατι μου φαινεται οτι το παραψαχνω το θεμα.
Vangelis
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 379
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 3:27 pm
Τοποθεσία: Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Vangelis »

Στην τελική αν σε ενοχλεί ρε Σπύρο να σου κάνω δώρο μια φιλτροχοάνη σαν την δική μου. Είμαι σίγουρος ότι θα σταματήσεις να ακούς τον ήχο του ventilater !!!! :P :P :P :P :P :P
I am proud that i was driving a Rover.
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Ενταξει Βαγγελη το κανονιζουμε αλλα οχι τωρα οταν ειναι να αλλαξω φιλτρο καλυτερα ετσι ωστε να κανεις και εσυ οικονομιες.Υπολογιζε κοντα στο Πασχα για να παρεις και το δωρο να μπορεσεις να τα βγαλεις περα οικονομικα και εσυ :roll: :roll: :roll: :D :D :D :D :D :D :D


παντως εγω το παιζω 8) 8) 8) 8) 8) 8)
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ας υποθέσουμε ότι ανοίγετε το air condition και τον αέρα στο 2 για παράδειγμα..πόση ώρα μετά αρχίζει να δουλεύει το βεντιλατέρ του air condition σε εσάς? γιατί σε μένα τουλάχιστον μετά από μισή ώρα και ακόμα δε ξεκίναγε..αντίθετα το βεντιλατέρ της μηχανής βαρούσε υπερωρίες και μου έκανε εντύπωση ότι όταν έκλεινα το air condition σταμάταγε και το βεντιλατέρ της μηχανής και όταν το ξανάνοιγα ξαναξεκίναγε το βεντιλατέρ της μηχανής..
σε τηλέφωνο που πήρα το μηχανικό που το εγκατέστησε μου είπε ότι είναι φυσιολογικό επειδή παίρνοντας ο εγκέφαλος οδηγία να αυξήσει τις στροφές ανάβει το βεντιλατέρ να μη ζεσταθεί και ότι αυτό έχει σαν αποτέλεσμα να κρυώνει έμμεσα και το ψυγείο του air condition και να μην ενεργοποιείται το άλλο βεντιλατέρ και ότι άμα σφύξουν οι ζέστες που θα ανεβάζει πιο γρήγορα πίεση θα δουλεύει πιο φυσιολογικά και το βεντιλατέρ του air condition..
any ideas?
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

τελικά και μετά την καθοριστική συμβολή του κ Μανώλη από το συνεργείο του Λούρμπα όπως έχω γράψει και σε άλλο post βρήκα άκρη στο θέμα του air condition..
Λοιπόν Σπύρο αν μετά από αυτά που θα σου πώ δε βγάλεις πάλι άκρη..τα σκίζω τα πτυχία μου :P έχουμε και λέμε..τα βεντιλατέρια τόσο της μηχανής όσο και του air condition έχουν 2 σκάλες λειτουργίας (τώρα το μαθα και εγώ γι'αυτο κάνω το μάγκα :P ) στην πρώτη σκάλα είναι αθορυβα και τα δύο ενώ αν πχ ανεβάσει πολύ πίεση το καλοκαίρι ας πούμε το air condition λογικά θα ενεργοποιηθεί η δεύτερη σκάλα η οποία ομολογουμένως είναι και φασαριόζα (ειδικά του βεντιλατέρ του a/c) που δε πα να χεις κλειστά παράθυρα κλειστά και τα αυτιά σου το βεντιλατερ θα το ακούς ..χεχε..όπότε σαν ειδικός αποφαίνομαι ότι με κάποιο τρόπο ενδεχομένως να έχει παρακαμφθει ο "condensor fan relay 1" και να σου δουλεύει το βεντιλατέρ του a/c στη σκάλα 2..
tip: αν θες με τη μηχανή σε λειτουργία ξεκούμπωσε το μπριζάκι του θερμοστάτη οπότε λογικά θα πάρουν μπρος και τα δυο βεντιλατέρ στη 2η σκάλα οπότε αν το βεντιλατέρ του a/c σου ακούγεται το ίδιο με όταν δουλεύει χαλαρά το a/c ενδεχομένως να έχω δίκιο..
ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ !!
P@nt@man
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 650
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 15, 2005 3:34 am
Τοποθεσία: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από P@nt@man »

nikolas έγραψε:ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ !!
H ΒΓΑΛΤΟ ΜΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΒΗΣΤΗ Κ ΜΕΤΑ ΒΑΛΕ ΜΠΡΟΣ :lol: :lol: :lol:
( ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣ)
Εικόνα
Εικόνα
IN DRIFT, WE TRUST....!
silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Ευχαριστω πολυ ΝΙκολα για τη συμβουλη αλλα σκοπευω να το παω στο Λουπμπα για το δωρεαν ελεγχο και να του πω για αυτο το θεμα.Λογικα για να αλλαξει μια επαφη δεν θα ζητησει λεφτα.ευχαριστω παντως :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Απάντηση

Επιστροφή στο “Ερωτήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες