Πάρτε όλοι μέρος και βοηθείστε την προσπάθειά μου !!!

General board
andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε όλοι μέρος και βοηθείστε την προσπάθειά μου !!!

Δημοσίευση από andreas »

Στο ερωτηματολογιο λεει αυτο ακριβως:

18.
Γνωρίζετε τη χώρα κατασκευής του αυτοκινήτου σας;

Ναι
Όχι


19.
Αν ναι, ονομάστε την; (π.χ. Γαλλία, Γερμανία κτλ)



Το δικο μου συγκεκριμενα κατασκευαστηκε (συναρμολογηθηκε,φτιαχτηκε οπως θελουμε το λεμε)
στο εργοστασιο της ΤΕΟΚΑΡ ΑΒΕΕ στον Βολο.

Εγω καταλαβα οτι ζηταει την χωρα που κατασκευαστηκε το δικο μας αυτοκινητο και οχι χωρα προελευσης της μαρκας.

Και παλι καλη συνεχεια στην προσπαθεια σου! :beer:
babis_
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2008 5:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε όλοι μέρος και βοηθείστε την προσπάθειά μου !!!

Δημοσίευση από babis_ »

nikolas: Μπάμπη, χωρίς να θέλω να το παίξω ειδικός, αφού εξάλλου οι σπουδές σου περνάνε κατά πολύ τις δικές μου, δεν υπάρχει κάποιος "κίνδυνος" για μεροληπτικά αποτελέσματα, λόγω της διαφοράς δυναμηκότητας μελών στο εκάστοτε club καθώς επίσης και ότι ενδεχομένως να μη συμμετάσχουν άτομα που ναι μεν έχουν αυτοκίνητο, αλλά δεν ασχολούνται στο επίπεδο που ασχολείται ένα μέσο μέλος κάποιου club.
Και πάλι σου τονίζω ότι δεν πρόκειται για κριτική στη δουλειά σου, ίσα ίσα που με την απάντηση σου να καλύψεις και ορισμένα δικά μου κενά αναφορικά με τη διαδικασία επιλογής δείγματος.
Πολύ λογικά τα σχόλιά σου φίλε nikolas :) .
Ουσιαστικά θίγεις το θέμα περί αντιπροσωπευτικότητας του δείγματος.
Όσον αφορά το πρώτο σκέλος της παρατήρησής σου (""κίνδυνος" για μεροληπτικά αποτελέσματα, λόγω της διαφοράς δυναμηκότητας μελών στο εκάστοτε club") το αντιμετωπίζω, χρησιμοποιώντας τα forums ως έναν από τα διάφορα μέσα συλλογής ερωτηματολογίων. Εκτός από αυτόν τον τρόπο προσεγγίζω και άλλο κόσμο που έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά με διαφορετικούς τρόπους (π.χ. με τηλέφωνο, προσωπικές συνεντέυξεις κτλ).
Όσον αφορά το δεύτερο σκέλος της παρατήρησής σου ("ενδεχομένως να συμμετάσχουν άτομα που ναι μεν έχουν αυτοκίνητο, αλλά δεν ασχολούνται στο επίπεδο που ασχολείται ένα μέσο μέλος κάποιου club"), αυτό δε με απασχολεί, καθώς αυτή η έρευνα απευθύνεται σε κάθε Έλληνα που έχει αγοράσει ή πρόκειται να αγοράσει κάποια στιγμή αυτοκίνητο και απλά διαθέτει δίπλωμα οδήγησης. Με ενδιαφέρει να καταγραφούν οι απόψεις όλων των διαφορετικών τύπων αγοραστών αυτοκινήτων (είτε ασχολούνται πολύ με το αυτοκίνητο, είτε ελάχιστα κτλ). Και μάλιστα θα ήταν ενδιαφέρον να εξεταστούν και ποιες είναι οι διαφορές μεταξύ αυτών των ομάδων καταναλωτών...

Τέλος (για να μη σε κουράζω κιόλας :) ) για να μειώσω ακόμα περισσότερο τον κίνδυνο μη αντιπροσωπευτικού δείγματος προσπαθώ να μαζέψω όσο το δυνατόν περισσότερα αυμπληρωμένα ερωτηματολόγια γίνεται... Για αυτό το λόγο άλλωστε και σε προηγούμενη μου απάντηση σου είχα αναφέρει για μέγεθος δείγματος τουλάχιστον 2000 ατόμων (χωρίς να σημαίνει αυτό πως και παραπάνω ερωτηματολόγια δε θα ήταν ακόμα καλύτερα). Αν είχα εξασφαλίσει την αντιπροσωπευτικότητα του δείγματος θα μπορούσα να ήμουν ικανοποιημένος και με πολύ μικρότερο αριθμό ερωτηματολογίων.

Ελπίζω σε κάποιο βαθμό να καλύπτω τις ερωτήσεις σου φίλε nikolas. Αν όχι είμαι και πάλι στη διάθεσή σου :up: ...
πετρακης: Εγω καταλαβα οτι ζηταει την χωρα που κατασκευαστηκε το δικο μας αυτοκινητο και οχι χωρα προελευσης της μαρκας.
Φίλε πετρακης έχεις απόλυτο δίκιο με τη συγκεκριμένη παρατήρηση που κάνεις... Ίσως να ήθελε καλύτερη διευκρύνιση αυτό το συγκεκριμένο σημείο... Από την άλλη με όποια λογική και να απαντήσει κάποιος αυτή την ερώτηση, η πληροφορία θα είναι αξιοποιήσιμη έτσι και αλλιώς... Να είσαι και πάλι καλά για τη βοήθεια :up: !!!

Χαίρομαι που υπάρχει έντονο ενδιαφέρον και ανταπόκριση στην προσπάθεια που κάνω... Ελπίζω να συνεχίσουν με αυτό τον τρόπο και τα υπόλοιπα μέλη που δεν το έχουν ακόμα συμπληρώσει :) ...
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε όλοι μέρος και βοηθείστε την προσπάθειά μου !!!

Δημοσίευση από nikolas »

Ευχαριστώ Μπάμπη για την απάντηση σου, και πάλι θέλω να σου τονίσω ότι σε καμιά περίπτωση δεν αφορούσε κριτική ή μομφή στο τρόπο διεξαγωγής της έρευνας, αλλά περισσότερο με βοήθησες να εμπεδώσω ακόμα περισσότερο κάποια πράγματα. Καλή συνέχεια σου εύχομαι!!
babis_
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2008 5:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε όλοι μέρος και βοηθείστε την προσπάθειά μου !!!

Δημοσίευση από babis_ »

Να'σαι καλά φίλε μου nikolas... Χαίρομαι αν βοήθησε η απάντησή μου. Για οποιαδήποτε άλλη ερώτηση είμαι πάντα στη διάθεση τη δικιά σου και των υπολοίπων μελών ;) !!!

Επίσης για αυτούς που ενδέχεται να συμπληρώσουν το ερωτηματολόγιό μου, τα σχόλια είναι πάντα ευπρόσδεκτα :) !!!
Leuteris
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 108
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 10:21 pm
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε όλοι μέρος και βοηθείστε την προσπάθειά μου !!!

Δημοσίευση από Leuteris »

Φιλε Babis καλησπερα...που κανεις το διδακτορικο σου ??? αντικειμενο ?
babis_
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Παρ Φεβ 22, 2008 5:14 pm
Επικοινωνία:

Re: Πάρτε όλοι μέρος και βοηθείστε την προσπάθειά μου !!!

Δημοσίευση από babis_ »

Γεια σου και σε εσένα φίλε Leuteris.

Το διδακτορικό μου το κάνω στο Οικονομικό Πανεπιστήμιο Αθηνών στο τμήμα Μάρκετινγκ και Επικοινωνίας... Ασχολούμαι γενικά με την καταναλωτική συμπεριφορά δίνοντας ιδιαίτερη έμφαση στην αγορά και επιλογή καινούριου αυτοκινήτου...

Ελπίζω να σε κάλυψε η απάντησή μου :) !!!

Όπως καταλαβαίνετε για το σκοπό αυτό είναι πολύ σημαντική η συμμετοχή όλων σας στην έρευνά μου ;) !!!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικές Συζητήσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες