NEOS K.O.K

azman
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2005 5:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

NEOS K.O.K

Δημοσίευση από azman »

edw kai liges meres te8hke se isxh o neos k.o.k.skopos toy einai na geinoyn oi ellhnes kalyteroi kai pio prosektikoi odhgoi me thn epibollh aysthroterwn metrwn.me megalh moy ekplhksh eida se ola ta deltia eidhsewn na symfvnoyn oi polites me aytes tis "mikres" aykshseis stis times stiis klhseis. ayto poy DEN eida einai na milaei kaneis gia kalyteroys dromoys,symanseis tis prokophs,kalytera kai aysthrotera krithria aksiologhshs odgwn (ladwmata stis asteies eksetaseis ypopshfiwn odhgwn)ktl ktl.malista kata thn wra synentefkshs toy diey8hth troxaias attikhs me fonto mia diastayrwsh me 8ema thn "asfaleia" !!!poy mas prosferoyn ta nea prostima,ena peripoliko perna thn diastayrwsh me kokkino ennoeitai xwris faro anameno dhladh xwris na einai anagh!!!arage oi kaloi mas oi astynimikoi 8a kovoyn pleon klhseis stoys synadelfoys toys?opws epishs se odhgoys trolei kai lewforeiwn poy pernoyn me kokkino kai stamatane sth mesh diastayrwshs logw kinhshs, kleinontas 4 reymata kykloforias???
ayto poy 8elw na tonisw einai o ka8ara eispraktikos logos efarmoghs twn newn metrwn.sthn eyrwph eimaste mazi me toys portogaloys stis teleytaies 8eseis stoys mis8oys.eimaste omws h xwra me tis ypshloteres pleon times sta prostima meta th gallia!!!p.x enas ergazomenos me 650e mis8o prepei na pleirwsei gia zwnh 700e!!!
se kanena shmeio twn newn metrwn den anafer8hke aysthrwterh epithrhsh twn dromwn.dhladh 8a koboyne klhseis stoys dromoys toy kentroy alla oi ntalikes 8a synexisoyn na phgainoyn me 60-70 sth mesh ths e8nikhs kai oxi deksia.8a plhrwnoyme diodia 3kai 4 fores mexri na pame 8essalonikh h patra alla oi dromoi 8a exoyn akoma lakkoybes.sthn e8nikh 8a yparxoyn akoma shmmata me anwtath epitrepth taxythta 60 x.a.w kai as eina ikleistos aytokinhtodromos.ta peripolika kai ta M.M.M 8a synexisoyn na paranomoyn anenoxlhta.oi dromoi 8a ginontai limnes h 8a anoigoyn sth mesh ka8e fora poy brexei dynata gia 30 lepta.ta paidia sto sxoleio 8a synexisoyn na mh ma8ainoyn gia thn kykloforiakh symperifora etsi wste otan megalwsoyn 8a pernoyn paradeigmata apo toys mpampades toys oi opoioi 8a odhgame me oti kserame 20 xronia prin apo ayta!
ola ta parapanw einai mia diamartiria.giati blepw pws to megalo problhma poy legetai ellhnas odhgos nomizoyn oti 8a lei8ei me megala prostima.ola ta alla einai apsoga opote afoy den odhgame se kaloys dromoys,me swsth symansh kai astynomeysh to mono poy emene na kanoyn htan na aykshsoyn ta prostima.to kratos kala kanei afoy briskei kai ta kanei.ena megalo mprabo 8a h8ela na pw se oloys toys ellhnes polites poy pane se diadhlwseis kai kleinoyn dromoys giati to meso poy ebalan sto dhmosio den epiase,giati oi tyropites sta sxoleia exoyn gwnies kai giati yparxoyn alloi pio ploysioi apo aytoys kai den einai kai aytoi afentika.
gia allh mia fora mas koroideyoyn alla den diamartiretai kaneis.mono 8ymh8eite ta "kala" prostima apo toys astynomikoys poy noiazontai gia thn asfaleia sas pws 8a geinoyn "keratiatika" apo toys mpatsoys otan 8a prepei na plhrosete apo 700 mexri 2000 eyrw .na nai kala to kratos poy yphretei kai frontizei ton polith....
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Έχεις δίκιο σε όλα όσα λες. Εγώ μόνο θα συμπληρώσω το εξής όσον αφορά τα πρόστιμα, που το άκουσα από τον Σταθάκη, τον οποίο για το τελευταίο πράγμα που μπορούμε να τον κατηγορήσουμε είναι ότι δεν έχει συνείδηση όσων αφορά τα οδιγικά θέματα. Προσωπική μου άποψη είναι ότι κατέχει πολύ το αντικείμενο. Σαφώς και τα πρόστιμα είναι υψηλά, σαφώς και όλα τα άλλα πάσχουν και μάλιστα πολύ (δρόμοι, φωτισμός, σήμανση κλπ) σαφώς και οι μισθοί είναι χαμηλοί, σαφώς σε ορισμένες περιπτώσεις κάποια μέτρα/όρια ταχύτητας κλπ είναι τραγελαφικά..
Όμως όπως είπε και ο Σταθάκης, γιατί να πληρώσεις 700ευρώ για κόκκινο? ή 700ευρώ για ζώνη ή κράνος? Κάνε ένα καλό σε σένα και τους άλλους και σταμάτα στο κόκκινο! Φόρα τη ζώνη ή το κράνος σε οποιαδήποτε μετακίνηση και αν κάνεις! Γιατί να πιείς άμα είναι να οδηγήσεις?
Δεν το παίζω, ούτε είμαι άγιος, γιατί πολλές από τις παραβάσεις δυστυχώς τις κάνω και εγώ ο ίδιος αλλά έστω και έτσι, δεν είναι ένα επιπλέον αντικίνητρο να συνετιστούμε σαν οδηγοί?
6 άνθρωποι πεθαίνουν κάθε μέρα στην άσφαλτο και πολύ περισσότεροι τραυματίζονται βαριά..
azman
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 308
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2005 5:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από azman »

ksexases apla na peis h den kserw an to hkseres oti o sta8akhs htan o prwtos poy yperaspisthke ayth thn kinhsh mhnes prin kai elege oti prepei na einai akoma pio megala ta prostima.bebaia otan ekane ekpomph alla elege.fysika twra den kanei ekpomph ka8ws einai boyleyths ths neas dhmokratias!!!!
Tigraki...!!!
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 2593
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος, Αθήνα. Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tigraki...!!! »

Παιδιά να δούμε ποιος θα κάνει την πρωτιά στο club μας....:):):)
Προσέξτε όλοι γιατί πλέων είναι ένας μισθός παιδιά...
Εικόνα
gallos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2006 2:56 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gallos »

Συμφωνώ και εγώ οτι έχουν περισσότερο εισπρακτικό χαρακτήρα...Πάντως το πρόβλημα είναι οτι κανείς δεν πάει με τα ασύληπτα χαμηλά όρια που υπάρχουν στην εθνική και σε άλλους δρόμους μεγάλης κυκλοφορίας επομένως θέλει προσοχή...Το έχει ψάξει κανείς για antirantar;
Εικόνα
Tigraki...!!!
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 2593
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος, Αθήνα. Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tigraki...!!! »

Κατ΄αρχήν είναι παράνομο... να το αγωράσεις, όχι να το πουλάς... (άλλο τρελό στην ελλάδα)
Τέλος πάντων...
Λόγω ότι το είχα ψάξει παλιότερα με ένα φίλο μου αυτά που πουλιούντε στην Ελλάδα δεν κάνουν και πολλά, για να μην σου πω ότι δεν κάνουν τίποτα.
Ψάξε για πολυκάναλο και με laser από το εξωτερικό αλλά και πάλυ μην περιμένεις 100% ασφάλεια.
Φαντάσου ότι είχε πάρει ένας φίλος από Καναδά ένα που ήταν πολυκάναλο και μου ήρθε φωτογραφία στο σπίτι από την εθνική Θεσσαλονίκης Κατερίνης.
Εικόνα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν το ήξερα Τάσο, αλλά επιμένω ότι η αίσθηση που έχω είναι πως ο Σταθάκης (ανεξαρτήτως κόμματος-δεν είναι αυτό που με απασχολεί στην παρούσα) έχει κάποιο όραμα για ασφαλέστερη και πιο υπεύθυνη οδιγική συμπεριφορά. Ίσως ο τρόπος που εισηγήθηκε να είναι λάθος, ίσως και όχι..θα δείξει..
Για τα αντιραντάρ, αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι είναι νόμιμα στη χρήση αυτά που απλά ανιχνεύουν τα ραντάρ και όχι εκείνα (jammer) που προκαλούν παρεμβολές στα ραντάρ τις αστυνομίας..
gallos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 101
Εγγραφή: Τετ Οκτ 25, 2006 2:56 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από gallos »

Και εγω αυτό ξερω Νικόλα, απλά ρώτησα μήπως το έχει ψάξει κανείς...Προς το παρόν δεν νομίζω να βάλω...
Εικόνα
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

Μετά τον τελευταίο νόμο για τις τηλεπικοινωνίες είναι ΟΛΑ παράνομα, είτε μόνο λαμβάνουν (κλασσικά antiradar) είτε στέλνουν κιόλας σήμα (jammer). Αυτό είναι εκτός ΚΟΚ και τα πρόστιμα ξεκινάνε από 3000 ευρώ και από 6 μήνες φυλακή και πάνω.
Οπότε το μόνο νόμιμο είναι χάρτες gps με περασμένα τα σημεία που συνήθως τη στήνουν.
Όσο για τον ΚΟΚ έλεος. Είμαι εναντίον του εισπρακτικού των προστίμων γιατί πάλι οι έχοντες θα λένε δε γαμιέται και οι άλλοι θα τρέχουν για δεύτερη δουλειά να πληρώσουν το πρόστιμο.
Για εμένα αυστηρά πρόστιμα όταν παραβιάζεις κόκκινο ή STOP με παρακράτηση διπλώματος για 3 μήνες, το ξανακάνεις μέσα σε ένα χρόνο? 6 μήνες παρακράτηση ΜΗ ΕΞΑΓΟΡΑΣΙΜΗ. Το ξανακάνεις? Αφαίρεση για 3 χρόνια και βλέπουμε, όπως το ίδιο και με το αλκοόλ...
Life is too short not to...
crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από crAss »

http://www.yme.gr/imagebank/categories/KOK_pdf.pdf

Από εδώ μπορείτε να κατεβάσετε τον πλήρη νέο ΚΟΚ...
Life is too short not to...
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 20 επισκέπτες