Mitsubishi η μονη λυση, αφιερωμενο εξαιρετικα....

Απάντηση
fatdevil
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Mitsubishi η μονη λυση, αφιερωμενο εξαιρετικα....

Δημοσίευση από fatdevil »

Το 1970, ιδρύθηκε η Mitsubishi Motors Corporation (MMC), με αποκλειστικό μέτοχο την Mitsubishi Heavy Industries (MHI).
Το 1971, η Chrysler αγόρασε το 15% των μετοχών της ΜΜC.
Ξεκίνησε λοιπόν η πώληση των οχημάτων Galand στην Αμερική με το όνομα Dodge Colt..Τα οχήματα κατασκευαζόταν αποκλειστικά για την Chrysler.
To 1977, η MMC αποφάσισε, ότι είναι καλή ιδέα να πουλήσει οχήματα και στην Ευρώπη. Η Chrysler ενοχλήθηκε που το colt της MMC πήρε το μεγαλύτερο μέρος από τις πωλήσεις του δικού της σούπερμινι Dodge Colt, που ήταν ακριβώς το ίδιο.
Ομοίως ενοχλήθηκε, επειδή πλέον, τα ανταλλακτικά για το Dodge Colt δεν πουλούσαν, καθότι τα ολόιδια του Colt MMC πουλούσαν σαν ζεστά ψωμάκια, μιας και ήταν φτηνότερα.
Η κίνηση αυτή, και η δυσκαμψία των Αμερικάνων, έφεραν την Chrysler στα πρόθυρα χρεοκοπίας. Ετσι το 1980, η Chrysler πούλησε το εργοστάσιο της στην Αυστραλία όπου κατασκευαζόταν το Dodge Colt, στην MMC.
To 1982, η MMC θέλησε να μπει και στην αγορά της Αμερικής. Επειδή όμως υπήρχε περιορισμός για πώληση 30.000 μονάδων το χρόνο, κατασκευασε νέο εργοστάσιο στο Ιλινοις με 50-50 μερίδιο, με (ποια άλλη??) την Chrysler.
To 1988 η MMC μπήκε στην διαδικασία μετοχοποίησης με ταυτόχρονη αύξηση μετοχικού κεφαλαίου, για να μειώσει τα χρέη της..
25% MMC
21% Chrysler
το υπόλοιπο διάφοροι επενδυτές.
Το 1992, η Chrysler πούλησε τις μετοχές της MMC που είχε (18%) στην μιτσουμπίσι βορειας Αμερικής και διέθεσε το υπόλοιπο 3% μέσω χρηματιστηρίου.
Το ίδιο έτος, η VOLVO, μαζί με την Ολλανδική κυβέρνηση και την MMC ιδρύσαν κοινοπραξία κατασκευής αυτοκινήτων στο πρώην εργοστάσιο της DAF.
To 1997, ξεκίνησε η οικονομική κρίση στην Ασια..
Εκεί, η MMC υπέφερε, αυξάνοντας τα χρέη της, από 450 εκατομμύρια δολάρια σε 1 τρις !!!!! δολάρια.
Το 2000, η Daimler Chrysler, αγόρασε το 34% της MMC προς 1.9 δις δολλάρια.
Έτσι είχε τον απόλυτο έλεγχο της MMC, τοποθετόντας μάλιστα και σαν διευθύνων σύμβουλο στην MMC τον Γερμανό Rolf Eckrodt.
Τον Μάρτιο του 2001, το ποσοστό των μετοχών της Daimler Chrysler επι της MMC αυξήθηκε στο 37,3% διότι εξαγοράστηκε και το ποσοστό που κατείχε η Βόλβο.
Και όλα ήταν ρόδινα, μέχρι που ξέσπασε το μεγαλύτερο σκάνδαλο όλων των εποχών στην παγκόσμια αυτοκινητοβιομηχανία. (Πόσοι το ξέρετε αυτό?? Κανένας σας δεν το ξέρει..)Η MITSUBISHI συγκάλυπτε γνωστά προβλήματα των οχημάτων της από το 1977 μέχρι και το 2004.
30 περιπτώσεις συστηματικών βλαβών και προβλημάτων στα αυτοκίνητα και στα φορτηγά της εταιρίας. Προκάλεσαν περισσότερα από 170.000 τροχαία δυστυχήματα παγκοσμίως.
Η Daimler Chrysler πούλησε όλες της μετοχές της μέχρι τις 11-11-2005 χάνοντας 800 εκατομμύρια ευρώ στο σύνολο.
Η Mitsubishi υποχρεώθηκε να ανακάλεσει ΕΝΑ ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΟ αυτοκίνητα για επισκευή και φυλακίστηκε ΙΣΟΒΙΑ ο τότε πρόεδρος της εταιρίας και 26 διευθυντές που πήραν μέρος στην συγκάλυψη.
Αυτά για την κατά τα άλλα αξιόπιστη Mitsubishi Motors που κατασκευάζει ασφαλή υπεραυτοκίνητα
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Ούτε εγώ το ήξερα αυτό για το σκάνδαλο, αλλά ακούγεται πραγματικά σοκαριστικό!!! Δε θέλω να φανταστώ πόσοι άνθρωποι θα πέθαναν ή θα έμειναν ανάπηροι εξαιτίας της συγκάληψης και της μη ανάκλησης των αυτοκινήτων..!
fatdevil
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 109
Εγγραφή: Τετ Μάιος 02, 2007 11:33 pm
Τοποθεσία: Αθηνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από fatdevil »

nikolas έγραψε:Ούτε εγώ το ήξερα αυτό για το σκάνδαλο, αλλά ακούγεται πραγματικά σοκαριστικό!!! Δε θέλω να φανταστώ πόσοι άνθρωποι θα πέθαναν ή θα έμειναν ανάπηροι εξαιτίας της συγκάληψης και της μη ανάκλησης των αυτοκινήτων..!

nikolas, θα ανεβασω τωρα ενα θεμα με ενα σκανδαλο στην Ελλαδα που εξακολουθει να γινεται ακομα χωρις κανενας αρμοδιος να επιληφθει επι του θεματος, το σκανδαλο θα αναφερεται στους Ελληνες αντιπροσωπους-εισαγωγεις.
Tigraki...!!!
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 2593
Εγγραφή: Τετ Δεκ 29, 2004 6:32 pm
Τοποθεσία: Άγιος Δημήτριος, Αθήνα. Athens
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Tigraki...!!! »

Αν δεν ήταν στην μέση εδώ στην Ελλάδα ο Κος ΦΑΡΜΑΚΟΠΕΙΟΣ Σα----άκης η Honda και γενικά το group θα ήταν σε πολύ καλήτερη κατάσταση...
Που πήγα στην έκθεση πέριση και τους ρώτησα αν θα φέρουν ποτέ το Accord Euro R και μου είπαν ΟΧΙ. Ρωτάω αν το φέρω μόνος μου από εγγύηση τι παίζει? ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ μου είπαν... τους πηδάς ή δεν τους πηδάς λοιπόν? Επίσημος αντιπρόσωπος HONDA σου λέει μετά. Πες ρε παπάρα αντιπρόσωπος ΜΟΝΟ για CIVIC για CRV κλπ όχι όλου το ομίλου... ΠΑΠΑΡΑ...
Τα πήρα τώρα ... τι μου τα θύμισες?
Εικόνα
i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 11:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από i-VTec »

Tigraki...!!! έγραψε:Αν δεν ήταν στην μέση εδώ στην Ελλάδα ο Κος ΦΑΡΜΑΚΟΠΕΙΟΣ Σα----άκης η Honda και γενικά το group θα ήταν σε πολύ καλήτερη κατάσταση...
Που πήγα στην έκθεση πέριση και τους ρώτησα αν θα φέρουν ποτέ το Accord Euro R και μου είπαν ΟΧΙ. Ρωτάω αν το φέρω μόνος μου από εγγύηση τι παίζει? ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ μου είπαν... τους πηδάς ή δεν τους πηδάς λοιπόν? Επίσημος αντιπρόσωπος HONDA σου λέει μετά. Πες ρε παπάρα αντιπρόσωπος ΜΟΝΟ για CIVIC για CRV κλπ όχι όλου το ομίλου... ΠΑΠΑΡΑ...
Τα πήρα τώρα ... τι μου τα θύμισες?
Πέστα...Άντε μην αρχίσω γιατί έχω και προσωπικά με τον κύριο... :mad:
Εικόνα
K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από K-mech »

Μάλιστα… Όχι δεν το ήξερα αυτό με τη συγκάλυψη αν και δεν είναι η πρώτη πολυεθνική που έχει κάνει κάτι τέτοιο…
Δεν είμαι μέτοχος της εταιρίας για να έχω συμφέρον να την υποστηρίξω ούτε υπήρχα ποτέ μου θαυμαστής καμιάς αυτοκινητοβιομηχανίας...
Από τα Mitsubishi μόνο τα Lancer evolution μου άρεσαν και αυτά επειδή συμμετείχαν στο WRC και πάντα με τραβούσαν οι τεχνολογίες και τα ελεγχόμενα διαφορικά που έχουν εφαρμοστεί τόσο πετυχημένα σε αυτή τη σειρά

Παρ όλα αυτά θα ήθελα μια πυγή για την παραπάνω πληροφορία πριν την αποδεχτώ 100%…
Απάντηση

Επιστροφή στο “Διάφορα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες