Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Απάντηση
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Σχεδιαστικά, οι αλλαγές είναι ιδιαίτερα διακριτές σε όλα τα επίπεδα, με τη νέα, 4θυρη έκδοση να συγκεντρώνει ασφαλώς σε σύγκριση και σε αισθητικό κυρίως επίπεδο, το μεγαλύτερο ενδιαφέρον. Κι αυτό, όχι μόνο χάρη στην υιοθέτηση μιας ευμεγέθους, αλλά… WRC, αεροτομής στο πίσω μέρος, όπως ακριβώς συνέβαινε και στο πρόσφατο παρελθόν. Σε κάθε περίπτωση πάντως, εμπρός οι αλλαγές και στις δύο εκδόσεις είναι ιδιαίτερα εκτενείς, με τα φωτιστικά σώματα, τον προφυλακτήρα, την εντονότερη κλίση του καπό και τους προβολείς ομίχλης να είναι πλήρως ανασχεδιασμένα. Αντίστοιχου περιεχομένου και ανάλογης… έκτασης είναι και οι αλλαγές στο πίσω μέρος της 5θυρης έκδοσης, με την 4θυρη να προτάσσει εδώ μια αγωνιστικών καταβολών και ιδιαίτερα «τετραγωνισμένη» λογική.

Εικόνα


Στα μηχανικά μέρη, όπου παραδοσιακά οι «γρήγορες» εκδόσεις του ιαπωνικού μοντέλου κερδίζουν την προσοχή, η βασικότερη βελτίωση αφορά τις αναρτήσεις της «μεγάλης» (WRX STi). Πιο συγκεκριμένα, πέρα από τη νέα ρύθμιση της τελευταίας σε ελατήρια, αμορτισέρ και αντιστρεπτικές δοκούς, με τα πρώτα μάλιστα να είναι και χαμηλότερα σε ύψος, κατά 5 χλστ., αλλαγές έχουν γίνει και στη διάταξη της. Εμπρός έχει προστεθεί ένα επιπλέον αλουμινένιο μπράτσο, ενώ διαφοροποιήσεις έχουν γίνει και στο υποπλαίσιο, αλλά και στον τρόπο στήριξης της πίσω, προκειμένου να ενισχυθούν ακόμα περισσότερο τα σπορτίφ χαρακτηριστικά στη γρήγορη οδήγηση. Στον κινητήρα, δεν αναφέρονται αλλαγές, με τον γνωστό επίπεδο μπόξερ των 2,5 λίτρων να εξακολουθεί να αποδίδει 305 ίππους στις 6.000 σ.α.λ.


Εικόνα

Στο νέο Impreza WRX (βλ. αμερικάνικων προδιαγραφών), το ενδιαφέρον επικεντρώνεται στα μεγαλύτερα κατά 35 και 40 χλστ. εμπρός και πίσω μετατρόχια, καθώς και στο μεγαλύτερο, επίσης, κατά 10 χλστ, πλάτος των ελαστικών της βασικής έκδοσης. Αντίστοιχες, με την έκδοση WRX STi, αλλαγές έχουν γίνει και στην πίσω ανάρτηση του αυτοκινήτου, ενώ ο κινητήρας (επίσης υπερτροφοδοτούμενος, με χωρητικότητα 2.457 κ.εκ.) αποδίδει 265 ίππους στις 6.000 σ.α.λ._Χ.Α.

και άπλετο υλικό να χαζέψετε:

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Πάρα πολυ ωραίο ;)

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από i-VTec »

Πολύ αμερικανιά από πίσω...Τουλάχιστον δεν το κάνανε πάλι hatcback αηδία...
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από nikolas »

Εγώ αντιθέτως θα προτιμήσω και πάλι το hatchback..τύλιξε μου ένα Πάνο να πάρω για το σπίτι..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από kostas200vi »

Ωραίος αεραγωγός στο καπό..... :idea: :smt017
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

ALEX_MGF
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 687
Εγγραφή: Τρί Ιουν 27, 2006 10:50 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από ALEX_MGF »

Ωραίος αεραγωγός στο καπό..... :idea: :smt017
@kostas200vi Xixixi θες ενα τέτοιον εδω και τώρα έτσι :D

@ .....
έλα έλα ζήλιες ........Το αυτοκίνητο ειναι άπαιχτο, αηδία δεν μπορεις να το πεις ......
δεν σε χάλασαν ουτε τα αλογα του ουτε η τεχνολογια του ...εκει κολλήσαμε τώρα στο desiiiign στην αμερικανιά... :lol: όπως η διαφήμιση με το Seat..ποιο ητανε .....που λεει ο τυπος στον ιδιοκτήτη .....μου τσαλακώνει το σακάκι η ζώνη..... :lol:
Γιατι δλδ το Ροβερ του 92 έχει desiiiiiiign? :crazy: ... ενα τετράγωνο πράγμα σαν κατι παππουδες που πανε με την κυρα στο χωριό με λασπωτήρες χαχαχαχαχα με το καπέλο ....όοοοτι και να το βάλεις....δεν αλλαζει άντε να το δώσεις λιγο στυλακι απο Τομκατ να βάλεις κανα προφυλακτήρα...ειδαλλιώς...για την ανακυκλωση....οταν λέει κάποιος κατι καλο είνα να κοιτάζει και την καμπούρα του...για να ναι οκ......
Το ακούω συχνά ααααμπα...χάαααλια το αμάξι...χάααααλια η γκόοοομενα...αηδία.. :lol: :lol: :lol:
τι δεν έχω δικαίωμα να πω την γνώμη μου δε κατάλαβα.... :o :lol:
εεεε τι λεγαμε ααααα ναι ρε εεεε 414 tuning....ναι ναι που έιχαμε μείνει ...... :lol: :lol: :lol:... το στροφόμετρο το δικό μου πιάνει....πηγα το πήρα...... θα το ξαναπαω πίσω...ωχ το χάλασα..ε οχι δεν ξερω τι λέτε εγώ..εσεις ....μπα όχχιι δεεεε δεε.....εμεις αυτοι...εγω μίλησα για αυτο, εσυ μίλησες για εκείνο....και μεις θέλαμε αλλα και αυτοι δεν θέλανε
αλλα μετα εμεις θέλαμε αλλα μετα δεν θελανε εκείνοι....τελικα αυτο δηλαδή .... :up: τιποτα ευχαριστω πολυ
:lol: :lol:

ΑΑΑΑΧΧ ΚΟΥΛΑΑΑΑΑ ΑΑΑΑΧ

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από PaNoSGR »

nikolas έγραψε:Εγώ αντιθέτως θα προτιμήσω και πάλι το hatchback..τύλιξε μου ένα Πάνο να πάρω για το σπίτι..
Νικολα τυλιγω 2 μιας και σε μενα αρεσε το hatchback.Μαστορα βγηκε 300 και κατι ψιλα αλογα να το αφησωωω??? :P :P
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από kostas200vi »

ALEX_MGF έγραψε:
Ωραίος αεραγωγός στο καπό..... :idea: :smt017
@kostas200vi Xixixi θες ενα τέτοιον εδω και τώρα έτσι :D
Ναι θέλω, είναι πολύ ωραίος, γενικά το αμάξι έχει πολύ ωραίες γραμμές. :up:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Νέα Subaru Impreza WRX & WRX STi 2011

Δημοσίευση από andreas »

το βγαλανε που το βγαλανε hatch,ας το βγαζανε και τριθυρο οι τραχαναδες!!!!
οχι οτι θα ειχα λευτα να το παρω αλλα θα ηταν πολυ καλυτερο πιστευω!! :-D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες