Νέα τέλη κυκλοφορίας

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από nikolas »

Άλλο κομμάτι το ΙΝΚΑ άλλο η διαδικασία με τον κλητήρα..και φυσικά δεν δίνω άλλα 150ευρώ με την ελπίδα να μου επιστραφούν τα 100ευρώ περιβαλλοντικά τέλη.. :s

Quiz: Όπως θα έχετε δει όλοι η απόδειξη χωρίζει τις χρεώσεις στα κλασσικά τέλη και στα περιβαλλοντικά τέλη. Δηλαδή τα κλασσικά τέλη θα μοιραστούν από το Υπουργείο Οικονομικών στη βελτίωση των μεταφορών και των υποδομών στα αντίστοιχα υπουργεία και τα περιβαλλοντικά τέλη θα πάνε κατευθείαν στο υπουργείο προστασίας περιβάλλοντος? :smt044 :smt044 :smt044 :smt044
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από kostas200vi »

nikolas έγραψε:ι τα περιβαλλοντικά τέλη θα πάνε κατευθείαν στο υπουργείο προστασίας περιβάλλοντος? :smt044 :smt044 :smt044 :smt044
Κατάλαβα που θα πάνε... :crazy:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

kostas200vi έγραψε:
nikolas έγραψε:ι τα περιβαλλοντικά τέλη θα πάνε κατευθείαν στο υπουργείο προστασίας περιβάλλοντος? :smt044 :smt044 :smt044 :smt044
Κατάλαβα που θα πάνε... :crazy:
Υπερ πιστεως πατριδως
Εικόνα
saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από saikoe39 »

Καρα πρασινα ειναι τα 150 ευρω...οχι για την οικολογια...Αλλα για το Πασοκ........!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ελα να σκαμε τα 350.....για το Πασοκ(καλα και η Νδ να ηταν παλι θα τα σκαγαμε το ιδιο και το αυτο ειναι.,...αλλα ο Ελληνας ειναι τουβλο....δεν το νιωθει.....νομιζαν οτι θα ερθει το πασοκ...και θα μοιραζει χρημα.......που θα το βρει...?????αφου τα εχουν φαει ολα....ελα ελληνα.....δωσε....εχεις.....ελα......εχεις σε λεω....)

Εγω το λεω απο τωρα....αν με φορολογησουν σαν τους αλλους πολιτες...(ναυτικος).....την εκανα απο το ελλαδισταν.......σιγα μην με τρωει η θαλασσα 1 χρονο.......να βγαζω 60.000 ευρω....και να δινω τα μισα στο κρατος.....λες και του τα χρωσταγα.....
λες και αυτο το χρονο ημουν στην ελλαδα..???εκανα χρηση των δρομων...????ρουφαγα αερα απο την ελλαδα...ΟΧΙ...Αρα τι ειμαι μλκς....?????
ελλαδα γεια σου.........μονο για διακοπες...!!!!!!!
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Σημερα το πρωι κατευτασα στην ΚΑ Αθηνων οπου και παραδωθηκαν οι πινακιδες μου μεχρι νεοτερας.Περιττο να σας πω οτι ηταν πολυς ο λαος ο οποιος κατευταυνε για να παραδωσει τις πινακιδες και να γλιτωσει τα δισβασταχτα τελη.Το μεγαλυτερο προβλημα πολλων ειναι οτι για να τις παραδωσεις πρεπει να εχεις οπωσδηποτε δικο σου χωρο εναπωθεσης του αυτοκινητου ο οποιος να μην ειναι δημοσιως πραγμα δυσκολο.Γενικα πολυ μπερδεμα με την ολη ιστορια.

Παντως για οσους ενδιαφερονται πχ Τασος που εχει δυο παλια και τα τελη ειναι πανακριβα
Μπορειτε να αφησετε τις πινακιδες σας για ενα χρονο και μετα το περας αυτου του χρονου να πατε και να τις παραλαβετε.
Αυτα που χρειαζεσται 1)Αδεια αυτοκινητου,2)Ε9 ή Ε1 ή Το συμβολαιο του σπιτιου σας αρκει να λεει οτι εχεται γκαραζ,3)Να εισαστε τακτοποιειμενοι σε σχεση με οφειλες προς το δημοσιο,και φυσικα 4)τις πινακιδες σας.Πατε με τα παραπανω συμπληρωνετε 3 εντυπα στα οποια γραφεται και τον λογω τις ακινησιας πχ οικονομικος λογος,εχει προβλημα το αυτοκινητο η κατι τετοιο.Αν πατε εντος των 2 επομενων ημερων γλιτωνεται σοβαρα λεφτα και η διαρκεια της ολης διαδικασιας διαρκει 5-10 λεπτα αρκει να μην εχει παρα πολυ κοσμο.Επισης μιλαγα σημερα και ακουστηκε οτι μεχρι του χρονου ισως να καταργηθουν τα υπεροχα πρασινα τελη(φημη-αληθεια θα δειξει)
Εικόνα
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 11:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Μία νέα νομοθετική ρύθμιση προωθεί το Υπουργείο Υποδομών, Μεταφορών και Δικτύων, σύμφωνα με το οποίο οι ασφαλιστικές εταιρείες προκειμένου να εκδώσουν ένα ασφαλιστήριο συμβόλαιο, θα ζητούν από τον ιδιοκτήτη του ασφαλιζόμενου οχήματος το Δελτίο Τεχνικού Ελέγχου από το ΚΤΕΟ.


Θυμίζουμε ότι κάθε καινούργιο αυτοκίνητο πρέπει να περάσει από Τεχνικό Έλεγχο μόλις κλείσει 4 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης της πρώτης άδειας και στη συνέχεια ανά δύο χρόνια.

Εν τω μεταξύ, υπολογίζεται ότι το 45% από το σύνολο των περίπου 4,6 εκατομμυρίων οχημάτων που κυκλοφορούν στη χώρα μας, δεν περνά από τον προβλεπόμενο Τεχνικό Έλεγχο.
Αυτό σημαίνει ότι στο εξής περίπου 2 εκατομμύρια οχήματα δε θα μπορούν να ασφαλιστούν, αν οι ιδιοκτήτες τους συνεχίζουν να αποφεύγουν την επίσκεψη στο ΚΤΕΟ.
Εικόνα
kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 10:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από kostas200vi »

Όλοι ΚΛΕΦΤΕΣ είναι, πρώτα το κράτος και μετά οι ασφαλιστικές (όταν τους πληρώνεις είναι ωραία, όταν είναι να πληρώσουν κάτι παθαίνουν). :crazy:
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.
serenity
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 3:41 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από serenity »

kostas200vi έγραψε:Όλοι ΚΛΕΦΤΕΣ είναι, πρώτα το κράτος και μετά οι ασφαλιστικές (όταν τους πληρώνεις είναι ωραία, όταν είναι να πληρώσουν κάτι παθαίνουν). :crazy:
Συμφωνώ και επαυξάνω...!!! Όταν ήταν να με πληρώσει η ασφαλιστική μου για τη ζημιά που μου έκανε ο τύπος με το φορτηγό στο Honda μου έδωσε 106 ευρώ λιγότερα γιατι λέει δε συμφωνούσε με τις χρεώσεις του Σαρακάκη στα εργατικά...
1) Είμαι βέβαιη ότι η ίδια τα πληρώθηκε από την ασφαλιστική του άλλου του ανθρώπου
2) Για βάλε από 106 ευρώ σε κάθε τρακάρισμα πόσα βγαίνουν...???
3) Το αυτοκίνητο είναι ακόμη στην εγγύηση... που ακριβώς έπερεπε να πήγαινα...???
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από nikolas »

Βασικά δεν έπρεπε να φύγεις καν από την ασφαλιστική μέχρι να δώσουν και τα 106ευρώ.. και θα τα διναν..... ;)
serenity
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Πέμ Απρ 02, 2009 3:41 pm
Τοποθεσία: Αμπελόκηποι
Επικοινωνία:

Re: Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από serenity »

nikolas έγραψε:Βασικά δεν έπρεπε να φύγεις καν από την ασφαλιστική μέχρι να δώσουν και τα 106ευρώ.. και θα τα διναν..... ;)
Σιγά μη κάτσω να κάνω τα νεύρα μου ζαρντιέρες, για να πείσω τον κάθε χαρτογιακά στην κάθε ασφαλιστική -που σημειωτέων την έχει δει διευθυντικό στέλεχος- να μου δώσει 106 ευρώ...!! Η ψυχική μου υγεία κοστίζει πολύ πρεισσότερο!
Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες