Νέα τέλη κυκλοφορίας

Απάντηση
PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Νέα τέλη κυκλοφορίας

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Και να ακομα μια φορα το εκαναν το θαυμα τους θα πληρωνουμε και τον καθε ρυπο που θα βγαζουν τα αυτοκινητα μας.Δεν ξερω αν ακουσατε αλλα τα τελη κυκλοφοριας μας θα χτυπησουν τα 400ευρω λογω παλαιοτητας και λογω ρυπων.Ενα εχω να πω Ελλαδα σκοτωνεις τα παιδια σου.

edit by nikolas: τίτλος θέματος
Εικόνα

Νερης
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2009 10:45 am
Τοποθεσία: Drama
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από Νερης »

πολυ σωστη παρατηρηση το ακουσα και εγω... Ειμαι 18 και ειχα κανει πολα ονειρα για το Roverακι μου αλλα τωρα αρχιζω να το σκεφτομαι... :oops: :spao:

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από nikolas »

Δεν ξέρω αν έχουν βγει οι επιμέρους διατάξεις και λεπτομέρειες ακόμα, ωστόσο νομίζω ότι όπως σωστά ο κυβισμός (ή η ιπποδύναμη σε άλλες χώρες) προσδιορίζουν τη φορολογία, έτσι πρέπει να συνυπολογίζεται και η επιβάρυνση στο περιβάλλον..Ενδεχομένως να στοχεύει πολύ περισσότερο τα αυτοκίνητα παλαιότερης τεχνολογίας χωρίς καταλύτη αλλά ας περιμένουμε να δούμε το τελικό πλαίσιο..!!
Δεν είναι δυνατόν όμως να πληρώνουν τα ίδια τέλη ένα αυτοκίνητο πχ 1.4L του 2009 με αυστηρότερες προδιαγραφές και ένα ανάλογο αυτοκίνητο του ίδιου κυβισμού του 1985

Νερης
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2009 10:45 am
Τοποθεσία: Drama
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από Νερης »

Nαι φιλε μου Νικόλα αλλα ούτε είναι σωστό να πληρώνουμε εγώ με το Rover μου στα 1400cc, και ο παππους μου με την Mercedes του στα 1800cc ίδια τέλη κυκλοφορίας... Από την στιγμή που το δικό μου το Rover περασε ΚΤΕΟ ποιος ο λογος να πληρωσω +150Ε? Και στο κατω κάτω ποιος είπε στην κυβέρνηση ότι εμείς που έχουμε κάτω από 96' μοντέλο μπορούμε να αγοράσουμε καινούργιο ή μεταχειρισμενο? Γιατι δεν υπαρχουν κονδύλια απο την Ε.Ε? Τεσπα... Δίαβασα επισης ότι αυτό το μέτρο ήταν να ισχύση στην Ελλάδα πριν 2 χρόνια αλλά η κυβέρνηση έπερνε αναβολές, οπώς και με τον κάπνισμα (που αναθεμα με αν τηρειτε πουθενα) και μας έβαζαν πρόστημα... Οπότε ας κοιτάξουν να λύσουν το θέμα της ανέργιας και της μείωσης της εγκληματικότητας και ας μας αφήσουν εμάς ήσυχους...

Νερης
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2009 10:45 am
Τοποθεσία: Drama
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από Νερης »

Παιδια είναι σωστό αυτό που ακούγετε ότι τα Rover σαν αυτοκίνητα είναι αρκετά ρυπογόνα?? Διότι πέρσι που περνούσα ΚΤΕΟ ήρθε το παιδι και μου είπε '' Για Rover τα καυσαερια του καλα είναι...'' και όπως είναι λογικό μου γύρισε τα μυαλά... Αλλα αληθεύει όμως?

Άβαταρ μέλους
parios
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 286
Εγγραφή: Δευ Σεπ 17, 2007 12:40 am
Τοποθεσία: mandra-attikhs
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από parios »

και εμένα αυτό μου είπανε στα κ.τ.ε.ο. ότι όλα τα rover έχουν στο όριο τα καυσαέρια.
ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ενα ειναι το θεμα οτι τα 150ευρω εξτρα δεν τα γλειτωνουμε δλδ 186+150=336ευρω.Και οσο για το ρυπογονα μας δουλευουν λογικο δεν ειναι αμα εχεις ενα καταλυτη 18χρονων να δειχνει οριακα και δεν συμμαζευεται.Το λογικο αυτου του μετρου θα ηταν να μας μετρανε στο κτεο και μεσα απο εκει να βγαινουν το κοστολογια για τους ρυπους.Και οσο για να τα αποσυρουμε 1500ευρω ετσι για να ειχαμε να λεγαμε.Τι αχρηστοι θεε μου.Μυαλο μηδεν και αιντε βγαζουμε τροπολογιες και νομους λες και ειναι μαρουλοφυλα
Εικόνα

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Καλά... θα φορολογούνε με βάση τους ρύπους ΧΩΡΙΣ να μετράνε τους ρύπους κάθε αυτοκινήτου??? :shock: Απλά και μόνο στηριζόμενοι στην ηλικία ενός αυτοκινήτου???? :shock: Κατάλαβα καλά?????? :shock: :shock: :shock:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Τασο μια χαρα καταλαβες.Ποσα πληρωνες για το σημα καθε αυτοκινητου μεχρι τωρα συν 150 στο καθενα επειδη ειναι πριν του 95 μοντελο.
Εικόνα

hvtecgr
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 01, 2006 4:21 pm
Τοποθεσία: Αγοι Αναργυροι
Επικοινωνία:

Re: Ακομα μια φορα μετρα κατα των αδυνατων

Δημοσίευση από hvtecgr »

Tasos_7R έγραψε:Καλά... θα φορολογούνε με βάση τους ρύπους ΧΩΡΙΣ να μετράνε τους ρύπους κάθε αυτοκινήτου??? :shock: Απλά και μόνο στηριζόμενοι στην ηλικία ενός αυτοκινήτου???? :shock: Κατάλαβα καλά?????? :shock: :shock: :shock:
Ναι ρε παιδια αυτο εινα τελειως ηλιθιο.Απο που και ως που τα αμαξια μετα απ'το 96 εχουν λιγοτερους ρυπους απ'το δικο μου(αλλο που δεν εχω καταλυτη,αλλα θα βαλω καποτε :crazy: )??Και το αλλο το καλο?Απαγορευετε τελειως να κυκλοφορουμε εντος δακτυλιου.Δηλαδη εγω που εχω δουλειες στο κεντρο τι θα κανω?Θα παιρνω 2 εργαλειοθηκες ,τριπανια και 2 σακουλες υλικα στο μετρο :shock: ??Μου αρεσει που λενε πως ειναι κινητρα και οχι καθαρος εκβιασμος.Το μονο κινητρο ειναι τα -18 ευρω για αμαξια >2005.
Ford took an NSX , cut it in the middle , examined it with a microscope , to admit that they can ' t built anything like that !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Επικαιρότητα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες