Ηχεία για το GTi

Άβαταρ μέλους
rewas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 9:19 pm
Τοποθεσία: τριπολη
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από rewas »

thanos_s έγραψε:αν και δεν εχω καμια σχεση με τον ηχο ( :P :P :P :-D ) ,τα λ@κ@μ@ οβαλ της ταξεως των 80 ευρω θα τα παιξει μια χαρα η πηγη του μιας και δεν ξεπερνανε τα 80wrms@4Ω,εχουμε την ιδια πηγη και εχω οβαλ στην εταζερα αλλα λογω διαφορετικου ογκου πορτπαγκαζ και μηκους αυτοκινητου παιζουν πολυ καλα,σχεδον σαν μικρο subaki...πρακτικα σε sedan δυσκολα πετυχαινεις μπασσο χωρις sub.

Βασικα καλα τα λες αλλα..... οποια πηγη και να εχει δεν προκειτε να ξεπερναει τα 50Χ4(ονομαστικα αρα μαξιμουν 35πραγματικα) ενω τα οβαλ της pioneer(εστω) θα ξεκιναει απο 180w ονομαστικα δλδ 45πραγματικα.... οποτε εχει μια διαφορα γυρο στα 10watt οποτε στα ψιλα σιγουρα θα μπερδευεο ο ηχος του. Πειτε αν εχω μεινει πολυ πισω και κανω λαθος.

Κουνελι να υποθεσω οτι εννοεις εκατοστα και οχι ιντσες ε; Αν ναι τοτε τα 360 που αναφερεις τα ξεχνας αμεσως αμεσως, δεν μιλαμε για τα 650 που λες στα πισω ηχεια. Αυτα τα γραφουν απλα για να πουλησουν ηχεια. Τα περισσοτερα ηχεια αγορας γραφουν την ονομαστικη ισχυς την οποια πρεπει να την διερεσεις με το 4 για να βγαλεις πραγματικη τιμη. Στους ενιχσχυτες συνηθος δια του 2 αν και απο μαρκα σε μαρκα διαφερουν εγω μιλαω για τις περισσοτερες.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από nikolas »

Ισχύει σε αρκετό βαθμό αυτό που λέει ο rewas η ονομαστική ισχύς που δίνουν διαφέρει κατά πολύ από την πραγματική..(αν και δεν ξέρω αν ισχύουν οι διαιρέσεις που αναφέρθηκαν). Πάντως και της πηγής τα 35w που αναφέρεις τα θεωρώ αισιόδοξα. Θα διαφωνήσω όμως στο θέμα του "μπερδέματος" του ήχου λόγω της διαφοράς των watt..Εκτός και αν δεν έχω καταλάβει καλά κάτι..
Εγώ είχα παλιά κάτι Kenwood που πραγματικά κάνανε πολύ καλή δουλειά από θέμα μπάσου, αλλά με το που μπήκε το sub, πουλήθηκαν..Αντίθετα κάτι JBL που είχα δοκιμάσει (οβάλ πάντα) αν και ποιοτικά ήταν ανώτερα των Kenwood σε θέμα μπάσου ήταν πολύ υποδιέστερα.. Πάντως ακόμα και τα οβάλ με έναν μικό ενισχυτή θα είχαν πολύ καλήτερη απόδοση, αλλά μιλάμε για άλλη τάξη μεγέθους από θέμα κόστους..
Kounelli τι ηχεία φοράς?

Άβαταρ μέλους
rewas
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 18, 2007 9:19 pm
Τοποθεσία: τριπολη
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από rewas »

Nikola Τα 35 βγαινουν υποθετηκα..... η πηγη που ειχα ελεγε 45Χ4 ενω πισω εγραφε 27Χ4!!!!!!
Σχετικα με τα οβαλ εχεις απολυτο δικιο δεν θα διαφωνισω στο οτι δλδ απο μαρκα σε μαρκα διαφερει ο ηχος, γιαυτο εξαλλου προτινα τα pioneer τα οποια ακομα και στα 180αρια ηχεια βγαζουν πολυ καλο μπασο αλλα σε 3πορτη η 5πορτη καροτσα, ενω στηο σενταν χανεται ο ηχος. Ειχα pioneer τα οποια τα ειχα παρει 100ευρω καινουρια και χαλουσαν τον κοσμα οταν εβαλα ομως ultimate(η οποια θεωρηται πολυ καλη μαρκα) τα οποια ειχαν 200ευρω δεν ειδα το ιδιο αποτελεσμα. Ενω ο ηχος καθαρισε κατα πολυ το μπασο ομως χαθηκε......
Τελικο αποτελεσμα.....2οβαλ παρεα με ενα sub και 2ενισχυτες(εναν μικρο και εναν μεγαλο για το υπογουφερ) ειναι η καλυτερη λυση αλλα..........

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από nikolas »

Αν μπει sub τα θεωρώ περιττά τα οβάλ..Γι'αυτό άλλωστε να έβγαλα και εγώ με το που μπήκε το sub..Για μεσαίες και ψηλές νομίζω ότι το καλύτερο είναι ένα σετάκι διαιρούμενα μπροστά..!!

artakias13
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 31, 2008 8:03 am
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από artakias13 »

kalispera paides prosfata ebala ixeia sto rover mou me tin boitheia tou thanou k ta ixeia piso itn fthina i selida einai:
http://www.megamarket.gr/oval-c-231_271 ... lter_id=33" onclick="window.open(this.href);return false;

ta ixeia pou pira ego einai:

Pioneer TS-A6921 alla exei exantlithei opos blepo alla k ta:

Pioneer TS-H687 den einai asximi lisi.

artakias13
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 72
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 31, 2008 8:03 am
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από artakias13 »

xexasa auta pou pira ekanan 107 k kati psila
k ta deutera einai 83,16

Άβαταρ μέλους
fotis power
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 509
Εγγραφή: Παρ Ιαν 18, 2008 3:08 pm
Τοποθεσία: peristeri
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από fotis power »

παντως παιδια εγω το εκρινα ακριβο το εν λογω σιτε...ειχα αγορασει κατι ηχεια magnat απο το media mark και ειναι ολοιδια αν οχι τα ιδια με αυτα που εχει η σελ με 88ευρω...εγω τα ειχα παρει 70...θα παω να τα δω για να βεβεωθω μην λεω ακυρα
Εικόνα turbo only in photoshop

PaNoSGR
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1745
Εγγραφή: Κυρ Ιουν 01, 2008 10:57 pm
Τοποθεσία: ΑΝ@βΑΣειΣ-ΚαΤαΒαΣεις
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από PaNoSGR »

Ego paidakia na po tin mauri mou alitheia me tin panagia voitha me 350 euro pigi pou evala tis pioneer kai ena aplo set ixeia tis pioneer 170F 150B eimai arketa euxaristimenos arkei na min tsitono ta panta se epipedo opos to dinei i pioneer me max to 54 giro sto 40-42 paizoun xoris na mpoukonoun kai vgazoun poli kalo ixo arkei na paikseis kai ligo me to equalizer tis pigis (auto to kano analoga ti mousiki akouo) prosopiki gnomi jbl einai kala san ixeia alla den ksero kostologio pou pane.Pantos ta ixeia pou evala mou kostisan 120euro kai me exoun vgalei asproprosopo
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από nikolas »

Προσπαθήστε να γράφετε με ελληνικά..!! Πόσες φορές θα το πούμε..δεν είναι τόσο δύσκολο..!! Τα greeklish διαβάζονται πιο δύσκολα και είναι και πιο δύσκολο να βρεις σωστά αποτελέσματα στην αναζήτηση..!!

thanos_s
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 768
Εγγραφή: Τετ Μάιος 09, 2007 11:58 pm
Τοποθεσία: @@
Επικοινωνία:

Re: Ηχεία για το GTi

Δημοσίευση από thanos_s »

rewas έγραψε:
thanos_s έγραψε:αν και δεν εχω καμια σχεση με τον ηχο ( :P :P :P :-D ) ,τα λ@κ@μ@ οβαλ της ταξεως των 80 ευρω θα τα παιξει μια χαρα η πηγη του μιας και δεν ξεπερνανε τα 80wrms@4Ω,εχουμε την ιδια πηγη και εχω οβαλ στην εταζερα αλλα λογω διαφορετικου ογκου πορτπαγκαζ και μηκους αυτοκινητου παιζουν πολυ καλα,σχεδον σαν μικρο subaki...πρακτικα σε sedan δυσκολα πετυχαινεις μπασσο χωρις sub.

Βασικα καλα τα λες αλλα..... οποια πηγη και να εχει δεν προκειτε να ξεπερναει τα 50Χ4(ονομαστικα αρα μαξιμουν 35πραγματικα) ενω τα οβαλ της pioneer(εστω) θα ξεκιναει απο 180w ονομαστικα δλδ 45πραγματικα.... οποτε εχει μια διαφορα γυρο στα 10watt οποτε στα ψιλα σιγουρα θα μπερδευεο ο ηχος του. Πειτε αν εχω μεινει πολυ πισω και κανω λαθος.

Κουνελι να υποθεσω οτι εννοεις εκατοστα και οχι ιντσες ε; Αν ναι τοτε τα 360 που αναφερεις τα ξεχνας αμεσως αμεσως, δεν μιλαμε για τα 650 που λες στα πισω ηχεια. Αυτα τα γραφουν απλα για να πουλησουν ηχεια. Τα περισσοτερα ηχεια αγορας γραφουν την ονομαστικη ισχυς την οποια πρεπει να την διερεσεις με το 4 για να βγαλεις πραγματικη τιμη. Στους ενιχσχυτες συνηθος δια του 2 αν και απο μαρκα σε μαρκα διαφερουν εγω μιλαω για τις περισσοτερες.
τα ηχεια τα οδηγουμε με 50% της ισχυος εξοδου τους.Δλδ ενα sub 600w αν το οδηγησουμε με εναν ενισχυτη 2*150 ανα καναλι bridged παιζει στα ορια του.Δεν χρειαζεται παραπανω ισχυ.
.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχοσύστημα/ICE”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες