Ερώτηση-RCA καλώδια..

panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

μηπως ομως με πολυεστερα σου βγουν πολυ ψιλα τα τοιχωματα της κουτας;
δεν πας μια βολτα στα practiker να παρεις κομματια MDF;

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

αν φτιάξω κούτα θα πάρω mdf..αλλά σκέφτομαι να φτιάξω με fibreglass ιδιοκατασκευή στην άκρη του πορτπαγκάζ..που βρίσκω όμως..fibreglass..? και πόσο κοστίζει..?

Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Συνδύασε MDF με FIBREGLASS.To FIBREGLASS το βρίσκεις και σε τζαμάδες νομίζω, φθηνα κάνει αλλά για sub πρέπει να είναι πολύ χοντρό και μιλάμε για κανένα παραθυράκι στα πλάγια ίσα-ίσα να φαίνεται μουράτος ο μαγνήτης του sub.Παραπάνω πιστεύω απο αυτά δέν θα έχουν καλό αποτέλεσμα στον ήχο του παρα μόνο εμφανισιακά.Τώρα για προγράμματα άν θές έχω, αλλά μη φανταστείς τίποτα ιδιαίτερο... σαβούρα :lol:

Καλύτερα νομίζω όπως λέει ο Παναγιώτης πας PRACTIKER, παίρνεις MDF,μοκέτα κτλ ή πάς απο τα στερεοφωνικά και παίρνεις κάνα έτοιμο JBL σε τιμή χώμα :lol: :lol: :lol:
216Si

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

αυτό που έχω στο μυαλό μου..δε θα δώσει σε καμιά περίπτωση εμφάνιση..αλλά πρακτικότητα.. ρίξε μια ματιά.. http://web.njit.edu/~cas1383/proj/Glassing2/index.htm

panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

Νικολα, αυτα πρεπει να ειναι ηχεια αν δεν κανω λαθος οποτε ο
πολυεστερας ειναι ΟΚ, για Sub ομως δεν κανει.

Εικόνα

ρωτησα ενα γειτονα ξυλουργο, για Fiberglass που μου ειπες
το μεσημερι, αλλα δεν ειχε, ουτε ηξερε καποιον.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

"Wire up the subwoofers and drill a hole in the back for the wires to go through. Seal the hole with a bead of silicone. You can use terminal cups, but i often find them to leak, so i simply drill holes. The box shown here was never finsihed, and was left as is."
αυτό είναι το κείμενο που έχει δίπλα στην εικόνα..έκανα μια μικρή αναζήτηση..και βρήκα μάλλον έναν..αν προλάβω θα περάσω αύριο από εκεί να δω τι παίζει..
και εγώ είχα απορίες για την αντοχή..αλλά είδα φωτογραφία που έχει ανέβει ο άλλος πάνω σε μια ανάλογη κατασκευή και χοροπηδούσε..και δεν καταλάβαινε τίποτα.. χρησιμοποιείται και πολυεστερική ρητίνη και γίνεται πολύ ανθεκτικό..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχοσύστημα/ICE”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 5 επισκέπτες