Ερώτηση-RCA καλώδια..

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Ερώτηση-RCA καλώδια..

Δημοσίευση από nikolas »

έχω μια ερώτηση για αυτά τα καλώδια..συνήθως ανάμεσα στο right και left υπάρχει ένα πολύ μικρό καλωδιάκι..αυτό τι είναι..? γείωση? κάτι άλλο? πρέπει να συνδέεται κάπου..? και αν ναι που..?

panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

ειναι η εντολη.
δεινει το σημα απο τη πηγη για να ενεργοποιηθει και ο ενυσχητης. ON/OFF

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

ναι ε..? εχμ..η εντολή είναι μία για κάθε ενισχυτή ή το ίδο καλώδιο δίνει σε όλους τους ενισχυτές μια εντολή..?.?
και εκτός από αυτό άλλη μια ερώτηση..υπάρχει όντως τόσο μεγάλη διαφορά στις ποιότητες των καλωδίων..? δηλαδή θυμάμαι παλιότερα που ήθελα ένα ζευγάρι rca μου είχαν πει για κάτι macrom 20ευρώ περίπου ενώ για κάτι no name γύρω στο 5ευρω..αξίζει τον κόπο..ή η διαφορά θα φανεί σε κάποιο σύστημα ποιο φορτωμένο.. ??

για την ερώτηση 1 take a look at this http://www.restricted.alpine-electronic ... 7RM_EN.pdf μιλάμε για το καλώδιο blue/white?

Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Μπορείς άνετα να χρησιμοποιήσεις μόνο ένα καλώδιο για 2 ενισχυτές.Τώρα για τα καλώδια εάν δε μπορείς να φτιάξεις μόνος σου ένα ζευγαράκι καλύτερα να πάρεις κάτι καλύτερο απο no name,γνώμη μου είναι πώς κάπου μεταξύ 10-20 Ευρώ βρίσκεις αρκετά.Ψάξε και σε κανένα κατάστημα ηλεκτρονικών και όχι απαραίτητα απο εγκαταστάτες Car Audio
216Si

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

τι εννοείς να φτιάξω μόνος μου..? όπως με τις κεραίες..? με επιχρυσομένο βύσμα..? και πάλι από κατάστημα ηλεκτρονικών με τι κριτήρια θα επιλέξω ποιότητα..?

Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Κάπως έτσι,αλλά χρειάζεσαι σίγουρα κολλητήρι,και απο βύσματα υπάρχουν άπειρα και ανάλογα με το πόσα θές να ξοδέψεις,(Μακρυά μόνο απο τα τελείως χρυσαφί είναι τενεκέδες :( ).Τώρα για την επιλογή δέν ξέρω πώς θα τα απιλέξεις νομίζω το καλό φαίνεται και πάνω κάτω όλα τα βύσματα στα 2-4 ευρώ απο ποιότητα είναι σχεδόν ίδια,καθαρά θέμα γούστου για την εμφάνιση δηλαδή.Το Alpine νομίζω που έχεις link δίνει και καλώδια δέν θα έχεις κανένα πρόβλημα να χρησιμοποιήσεις αυτά είναι αρκετά αξιοπρεπή καλωδιάκια,και γενικά στα καλώδια για αυτοκίνητο πάνω απ'όλα καλή θωράκιση,σ'ενα γνωστό που έβαλε καλώδιο των 5 ευρώ ακουγόταν το σφύριγμα του δυναμό απο τα ηχεία. :?
216Si

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

και μένα νομίζω ακούγεται ένα σφυριγματάκι :oops: το Alpine δε δίνει καλώδια για να φτάσουν μέχρι τους ενισχυτές.. έχω ένα ζευγάρι rca TELE αχρησιμοποίητο..λες να το χρησιμοποιήσω? θεωρούνται καλά..? είναι αρκετά χοντρό..μωβ και γράφει πάνω "super low loss OFC hi.fi audio interconnect cable"

Άβαταρ μέλους
VIDEOMIX
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 689
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 04, 2005 8:25 am
Τοποθεσία: ARTEMIDA
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από VIDEOMIX »

nikolas έγραψε:τι εννοείς να φτιάξω μόνος μου..? όπως με τις κεραίες..? με επιχρυσομένο βύσμα..? και πάλι από κατάστημα ηλεκτρονικών με τι κριτήρια θα επιλέξω ποιότητα..?
Πάντως, όποτε έφτιαξα η μου έφτιαξαν καλώδια, αυτά δεν αντέχαν σε πολύ χρήση, πολλά χρόνια. Είχαν ευπάθεια στην κόληση,στο βύσμα. Ενω τα άτιμα τα έτοιμα, ακόμη και τα φθηνώτερα, ειναι ανθεκτικά. :(
Μy blue car!!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

τελικά που να καταλήξω όμως..δε ξέρω..και με τι κριτήρια να επιλέξω καλώδιο..

Άβαταρ μέλους
zed
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 344
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 15, 2005 11:02 pm
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από zed »

Για το σφύριγμα υπάρχουν πυκνωτάκια που κάνουν ακριβώς αυτή τη δουλειά,Τα TELE είναι γνωστά για τη σχέση τιμής προς απόδοση που έχουν σίγουρα δεν είναι τα καλύτερα αλλά αξίζουν μία δοκιμή εξωτερικά πρώτα να δείς τι παίζει και άν σου κάνουν τα εγκαθιστάς μόνιμα :) .Τα χειροποίητα καλώδια σίγουρα δεν έχουν την αντοχή των εργοστασιακών στο βάλε-βγάλε (Σίγουρα θα τα παίξουν στην ένωση) αλλά είναι μέσα στο πνεύμα το Do It Yourself,Modification,κτλ! :D
216Si

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ηχοσύστημα/ICE”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες