carbon αντι ξυλου

Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Re: carbon αντι ξυλου

Δημοσίευση από PREDATOR »

Καλησπέρα παιδιά! Οι επενδύσεις στις πόρτες ξέρουμε πως βγαίνουν; Και εγώ θέλω να αλλάξω το ''παππουδίστικο'' ξύλο στο 45άρι μου... Εχει επιχειρήσει κανείς να βάψει τα κομμάτια αυτά με κάποιο σπρέυ? Και αν ναι, τι διαδικασία χρειάζεται;

Υ.Σ. Το αμάξι είναι rover 45

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: carbon αντι ξυλου

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Απ' όσο θυμάμαι να βγάλεις τις επενδύσεις των πορτών τα ξύλα βγαίνουν πολύ εύκολα. Δε θα σου πρότεινα να τα βάψεις πάντως μιας και είναι αληθινό ξύλο και όχι κάποιο πλαστικό. Μπορείς να τα ντύσεις με αυτοκόλλητο carbon που όποτε θες το βγάζεις.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: carbon αντι ξυλου

Δημοσίευση από R414 »

Βγαζεις τα πανελ και απο μεσα εχει μεταλλικα κλιπ τα οποια ευκολα αφαιρουνται οποτε βγενει και το κομματι ξυλου
Καλη λυση αν θες μονιμο αποτελεσμα ειναι η υδροφαβη αν θες να το κανεις παλι εργοστασιακο με αυτοκολλητο εισαι οκ

Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Re: carbon αντι ξυλου

Δημοσίευση από PREDATOR »

Καταρχήν σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Βασικά σκεφτόμουν να τα βαψω με κάποιο σπρέι αλλά δεν ξέρω αν χρειαζεται κάποια προεργασία πρώτα... Όχι, δεν επιθυμώ να διατηρήσω τονξυλο, δυστυχώς είναι κάτι που απεχθανομαι στο αμάξι. Περι ορεξεως χεχεχε

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: carbon αντι ξυλου

Δημοσίευση από R414 »

PREDATOR έγραψε:Καταρχήν σας ευχαριστώ και τους δυο για τις απαντήσεις σας. Βασικά σκεφτόμουν να τα βαψω με κάποιο σπρέι αλλά δεν ξέρω αν χρειαζεται κάποια προεργασία πρώτα... Όχι, δεν επιθυμώ να διατηρήσω τονξυλο, δυστυχώς είναι κάτι που απεχθανομαι στο αμάξι. Περι ορεξεως χεχεχε

Με σπρευ θα βγει πολυ ασχημο νομιζω το καλυτερο ειναι να τα πας σε καποιον με υδροφαβες αφου θες μονιμα να αλλαξει και ειναι κατι πολυ ομορφο.Βρες hydrographics εχει και στο fb και σε αγγελιες car.gr καποιους που κανουν

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: carbon αντι ξυλου

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Μην προσπαθήσεις να βάψεις το ξύλο, κατά πάσα πιθανότητα θα αποτύχεις. Φαντάσου πως εγώ είχα πάει για βερνίκι το μπροστινό ξύλο του ταμπλό και πάλι δε βγήκε τέλειο, γιατί όπως μου είπε ο ξυλουργός με τα χρόνια είχε ποτίσει από διάφορα γυαλιστικά ταμπλό, κλπ. Η υδροβαφή δεν είναι άσχημη λύση (αν εφαρμόζεται σε ξύλο), αλλά το αυτοκόλλητο είναι το πλέον εύκολο, που μπορείς ακόμα και μόνος σου να το εφαρμόσεις. Και πλέον υπάρχουν αυτοκόλλητα carbon που είναι τόσο ρεαλιστικά που σχεδόν δεν ξεχωρίζουν από το αληθινό.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
PREDATOR
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 30, 2015 12:07 pm
Επικοινωνία:

Re: carbon αντι ξυλου

Δημοσίευση από PREDATOR »

Χμμμ... Μάλλον θα αφήσω την λύση βαψιματος, κρίνοντας απο τα γραφόμενά σας και θα ακολουθησω την οδο του...carbon. Δεν το έχω ξανακάνει βέβαια, αλλά αν δεν το κάνω δεν θα το μάθω κιόλας χεχε.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αισθητικές βελτιώσεις”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες