Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Πείτε μας τι φτιάξατε μόνοι σας!
Απάντηση
aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 11:29 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από aristos87 »

i-VTec έγραψε:
crAss έγραψε:Ωραίο αυτό με τις λωρίδες. Στο κάτω κάτω το αυτοκίνητο είναι 15ετίας, όλοι το ξέρουν, δεν είναι κάτι που γίνεται προσπάθεια να κρυφτεί. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να προσπαθείς να αναδείξεις τον αρχικό χαρακτήρα του αυτοκινήτου, παρά να το κάνεις κάτι τελείως διαφορετικό από ότι ήταν, ειδικά όταν αρχίζουν να περνάνε τα χρόνια. Και μένα δεν μου αρέσουν τα νίκελ γενικά, αλλά τότε ήταν ακόμη εποχή που τονιζόντουσαν κάποια στοιχεία. Όσοι ασχολούνται με αντίκες θα το έχουν παρατηρήσει ότι τα αυθεντικά οχήματα μετράνε περισσότερο από τα χιλιοαλλαγμένα. Γενικά πιστεύω ότι ναι είναι ωραίο να αλλάζουμε την εμφάνιση, αλλά διατηρώντας το στυλ και την προσωπικότητα του κάθε αυτοκινήτου.

+1000000000 :up: :up: :up:

Αυτός είναι ο σκοπός μου...Αφού έχω πού έχω ένα παλιό αμάξι, τουλάχιστον ας είναι καλοσυντηρημένο, αλλιώς αν ήταν και ερείπιο δε θα είχε λόγο ύπαρξης...Γι'αυτό και προσπαθώ ακόμα και τα αλλαγμένα πράγματα πάνω του να είναι έστω από άλλα Rover/MG (π.χ. ζάντες).


Μήπως και το B16 που ήθελες να βάλεις θα το έβρισκες απο Rover/MG?... Ε ρε πως αλλάζουν τα μυαλά... :roll:

Όπως λέει και ο Red_drifter υπομονή για ΦΙΛΠΑ πινακίδες κανα 10αρι χρόνια :up:

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από kostas200vi »

i-VTec έγραψε:
crAss έγραψε:Ωραίο αυτό με τις λωρίδες. Στο κάτω κάτω το αυτοκίνητο είναι 15ετίας, όλοι το ξέρουν, δεν είναι κάτι που γίνεται προσπάθεια να κρυφτεί. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να προσπαθείς να αναδείξεις τον αρχικό χαρακτήρα του αυτοκινήτου, παρά να το κάνεις κάτι τελείως διαφορετικό από ότι ήταν, ειδικά όταν αρχίζουν να περνάνε τα χρόνια. Και μένα δεν μου αρέσουν τα νίκελ γενικά, αλλά τότε ήταν ακόμη εποχή που τονιζόντουσαν κάποια στοιχεία. Όσοι ασχολούνται με αντίκες θα το έχουν παρατηρήσει ότι τα αυθεντικά οχήματα μετράνε περισσότερο από τα χιλιοαλλαγμένα. Γενικά πιστεύω ότι ναι είναι ωραίο να αλλάζουμε την εμφάνιση, αλλά διατηρώντας το στυλ και την προσωπικότητα του κάθε αυτοκινήτου.

+1000000000 :up: :up: :up:

Αυτός είναι ο σκοπός μου...Αφού έχω πού έχω ένα παλιό αμάξι, τουλάχιστον ας είναι καλοσυντηρημένο, αλλιώς αν ήταν και ερείπιο δε θα είχε λόγο ύπαρξης...Γι'αυτό και προσπαθώ ακόμα και τα αλλαγμένα πράγματα πάνω του να είναι έστω από άλλα Rover/MG (π.χ. ζάντες).
https://lh3.googleusercontent.com/-6oCb ... GP1121.JPG
:iagree: :P :P :P
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από i-VTec »

Εγώ φταίω πού κάνω θέματα και τα λέω...Ούτε τα 5 δευτερόλεπτα για να ανεβάσω τις φωτογραφίες δεν άξιζαν...Καλά κρασιά παίδες, όταν ξυπνήσετε τηλεφωνήστε μου...

Γι'αυτό έχουμε γίνει ένα νεκρό club...Για μαλακίες.

:sick:
Εικόνα

aristos87
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 417
Εγγραφή: Τετ Ιουν 15, 2005 11:29 pm
Τοποθεσία: Αθήνα, Ζωγράφου
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από aristos87 »

i-VTec έγραψε:Εγώ φταίω πού κάνω θέματα και τα λέω...Ούτε τα 5 δευτερόλεπτα για να ανεβάσω τις φωτογραφίες δεν άξιζαν...Καλά κρασιά παίδες, όταν ξυπνήσετε τηλεφωνήστε μου...

Γι'αυτό έχουμε γίνει ένα νεκρό club...Για μαλακίες.

:sick:


Δηλαδή σε ποία περίπτωση δεν θα μας θεωρούσες μαλάκες;
Αν καθόμασταν και σου λέγαμε μπράβο μόνο και μόνο επειδή έχεις 3400 post ή για τον κόπο 5 λεπτών αν ανεβάσεις τις φωτογραφίες που ήδη λυπάσαι που τον σπατάλησες;
Με το να ανεβάζεις και να "εκθέτεις" την δουλεία που κάνεις στο αμάξι σου στο Forum δεν είναι απαραίτητο ότι θα εκτιμηθεί απο τους πάντες. Αυτό είναι η ουσία που το δημοσιοποιείς... Για να ακούσεις γνώμες! Τώρα αν αυτές είναι καλές, κακές, πικρόχολες, βοηθάνε δεν βοηθάνε εσύ θα το κρίνεις αλλά όχι βγάζοντας άχριστο το club επειδή σε κάποιους δεν αρέσει αυτό που έκανες.
Επιχειρηματολογία του τύπου "..Καλά κρασιά παίδες, όταν ξυπνήσετε τηλεφωνήστε μου.." περισσεύει... Αν έχεις να αντιπροτείνεις κάτι για να ξυπνήσουμε όπως λές εδώ θα είμαστε. :sleep:

K-mech
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 11, 2006 4:43 pm
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από K-mech »

Ωραίες οι γνώμες αλλά όταν ξεφεύγουν προς τη κατεύθυνση της ειρωνείας, αυτό δε τιμά κανέναν.
Δε νομίζω ότι σε ένα offtopic-fest όπως τα περισσότερα θέματα εδώ μέσα, αρμόζει τέτοια σοβαροφάνεια. Είναι προφανές ότι τα περισσότερα ποστ εδώ είναι σε ύφος πειράγματος, συμπεριλαμβανόμενου και του δικού σου.
Τα πειράγματα είναι μια χαρά όταν όλοι κάνουμε πλακά. Αλλά όταν αυτός που δέχεται το πείραγμα δεν είναι σε “πλάκα” mode , είναι αναμενόμενο ότι θα αντιδράσει “κάπως”.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από i-VTec »

O Κριτόλαος το έπιασε, εσύ Αρίστο όχι.

Ούτε σας θεωρώ μαλάκες, είπα "μαλακίες"...ειδοποιός διαφορά...Το ότι δέχομαι πειράγματα και πλάκες είναι γνωστό σε όλους εδώ μέσα, είτε με έχετε γνωρίσει προσωπικά, είτε όχι. Αλλά δε γίνεται να κάνω ένα thread για DIY πού σίγουρα θα ενδιαφέρει κάποιους και το μοναδικό θετικό και σοβαρό σχόλιο να είναι του...saiko (φαντάσου), ενώ τα υπόλοιπα είναι full ειρωνία. Το ότι δέχομαι τα πειράγματα δεν σημαίνει ότι δε θα εκτιμήσω και ένα θετικό feedback. Δεν είναι δυνατόν το τελευταίο διάστημα να δέχομαι συνεχώς θετικά σχόλια από άτομα πού έχουν άλλα αμάξια (Toyota, Mazda, Peugeot) και να με δουλεύουν οι "δικοί μου". Κατάλαβες τώρα τι εννοώ "μαλακίες"?

Είπαμε, μεταξύ μας η πλάκα-πλάκα, αλλά υπάρχει μια λεπτή γραμμή πού τη χωρίζει από τη σοβαρή κουβέντα και νομίζω σε αυτό το thread το όριο ξεπεράστηκε. Εμένα στην τελική στα @@ μου κιόλας αν θα εκτιμήσει κανείς τον κόπο και το μεράκι μου, ούτε εσείς με έχετε ανάγκη, ούτε εγώ εσάς (δεν πάει σε κάποιον συγκεκριμένα για να μην παρεξηγηθώ). Όμως όλοι κάνουμε τα στραβά μάτια και προσπαθούμε ανιδιοτελώς πολλές φορές για το καλό της κοινότητας. Όταν λοιπόν γράφουμε στα τέτοια μας και την κοινότητα, τότε μάλλον μας χαλάει, καλύτερα όποιος έχει τέτοιες διαθέσεις να μην μπαίνει καθόλου στο forum. Mωρά παιδιά είστε?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από nikolas »

i-VTec έγραψε:O Κριτόλαος το έπιασε, εσύ Αρίστο όχι.

Ούτε σας θεωρώ μαλάκες, είπα "μαλακίες"...ειδοποιός διαφορά...Το ότι δέχομαι πειράγματα και πλάκες είναι γνωστό σε όλους εδώ μέσα, είτε με έχετε γνωρίσει προσωπικά, είτε όχι. Αλλά δε γίνεται να κάνω ένα thread για DIY πού σίγουρα θα ενδιαφέρει κάποιους και το μοναδικό θετικό και σοβαρό σχόλιο να είναι του...saiko (φαντάσου), ενώ τα υπόλοιπα είναι full ειρωνία. Το ότι δέχομαι τα πειράγματα δεν σημαίνει ότι δε θα εκτιμήσω και ένα θετικό feedback. Δεν είναι δυνατόν το τελευταίο διάστημα να δέχομαι συνεχώς θετικά σχόλια από άτομα πού έχουν άλλα αμάξια (Toyota, Mazda, Peugeot) και να με δουλεύουν οι "δικοί μου". Κατάλαβες τώρα τι εννοώ "μαλακίες"?

Είπαμε, μεταξύ μας η πλάκα-πλάκα, αλλά υπάρχει μια λεπτή γραμμή πού τη χωρίζει από τη σοβαρή κουβέντα και νομίζω σε αυτό το thread το όριο ξεπεράστηκε. Εμένα στην τελική στα @@ μου κιόλας αν θα εκτιμήσει κανείς τον κόπο και το μεράκι μου, ούτε εσείς με έχετε ανάγκη, ούτε εγώ εσάς (δεν πάει σε κάποιον συγκεκριμένα για να μην παρεξηγηθώ). Όμως όλοι κάνουμε τα στραβά μάτια και προσπαθούμε ανιδιοτελώς πολλές φορές για το καλό της κοινότητας. Όταν λοιπόν γράφουμε στα τέτοια μας και την κοινότητα, τότε μάλλον μας χαλάει, καλύτερα όποιος έχει τέτοιες διαθέσεις να μην μπαίνει καθόλου στο forum. Mωρά παιδιά είστε?
Το bold κομμάτι ισχύει και για σένα όμως που συχνά πυκνά αναφέρεσαι ειρωνικά στους άλλους για βελτίωση kseries (αμιγώς rover) και πόσο ποιο ιδανικό είναι τα b,d (honda series..) για να μην τα βλέπουμε μονόπλευρα τα πράγματα.
Από εκεί και πέρα, και εγώ με τα νίκελ έχω ένα θέμα, γι'αυτό και στο δικό μου τα έχω βγάλει, χωρίς να σημαίνει ότι έγινε πιο ωραίο ή πιο άσχημο. Αλλά επειδή νομίζω η μόνη εναλλακτική στο δικό του είναι οι προφυλακτήρες του 220 που είναι δυσεύρετοι, καλά έκανες και τα ανανέωσες ώστε να φαίνεται πιο φρέσκο το κλασσικό κατά τα άλλα look του αυτοκινήτου..
:off: Όσο για την κοινότητα γενικά, πολλοί έχουν παραδεχτεί κατά καιρούς ότι ξεφεύγουν με αποτέλεσμα να χαλάνε πολλά θέματα, αλλά εξακολουθώ να μη βλέπω καμιά προσπάθεια "αυτοβελτίωσης" αλλά να συνεχίζεται η ίδια χαβαλετζίδικη κατάσταση που πολλές φορές ξεπερνάει τα όρια... :off:

saikoe39
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1156
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 24, 2005 4:11 pm
Τοποθεσία: βριλησσια....
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από saikoe39 »

Eλα ρε τωρα...τι πραματα ειναι αυτα....!!!
Μητσε καθε αποψη πρεπει να ειναι αποδεχτει..Τελος...!!!!
Και σαφως ο καθενας στο καρ του κανει οτι του κατεβασει η κεφαλα του!
Εικόνα
Rover 214si.....saiko ο απεγνωσμενος..

carmanvti
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 41
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 31, 2009 11:13 am
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από carmanvti »

Αρκεί να μην το κάνει έτσι :-D :)
Εικόνα

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Αλλαγή νίκελ λωρίδων σε Rover 200/400 -'95

Δημοσίευση από kostas200vi »

Ρε Μάτσο αφού ξέρεις ότι σε πειράζω. :(
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Do It Your Self”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες