Αφαίρεση πίσω προφυλακτήρα (για bubble shape)

Πείτε μας τι φτιάξατε μόνοι σας!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Αφαίρεση πίσω προφυλακτήρα (για bubble shape)

Δημοσίευση από nikolas »

Επειδή αφενός βαριόμουνα να βγάλω φωτογραφίες..και αφετέρου είναι θέμα μόνο να ξεβιδώσουμε μερικές βίδες θα αρκεστώ μόνο στην περιγραφή αφού είναι κάτι πολύ εύκολο.
Ανοίγουμε το πορτ μπαγκαζ..στο τελείωμα το προφυλακτήρα κατα μήκος της πόρτας του πορτ μπαγκάζ υπάρχουν 5 ή 6 πλαστικές ας πούμε βίδες..τις ξεβιδώνουμε και μετά μένει ένα πλαστικό που πάταγαν πάνω οι βίδες..το βγάζουμε και αυτό..
Κάτω, δίπλα στη θηλειά ρυμούλκησης υπάρχει άλλη μια βίδα..την ξεβιδώνουμε..
Τέλος μείναν οι βίδες που υπάρχουν στους θόλους..2 στον ένα θόλο και δύο στον άλλο. Η μία βίδα είναι ψηλά στο τελίωμα του προφυλακτήρα και κοιτάει πορς το Θεό η άλλη είναι στη μέση περίπου και κοιτάει προς τα πίσω..Αυτή η δεύτερη είναι πιο ζόρικη γιατί δεν χωράει το κατσαβίδι λόγω της ρόδας..Ενδεχομένως να πρέπει να αφαιρέσετε τη ρόδα αν και εγώ την ξεβίδωσα χωρίς να τη βγάλω.. (σε περίπτωση που δεν έχετε κάποιο εργαλείο που να χωράει μπορείτε να πάρετε την κατάλληλη μύτη που ταιριάζει στη βίδα και με μια πένσα και με λίγη υπομονή να την ξεβιδώσετε..
Τώρα αν κάποιος αναρωτιέται ποιος ο λόγος να βγάλω το προφυλακτήρα εγώ τον έβγαλα να τον κάνω να εφαρμόσει πιο καλά γιατί μου φαινόταν λίγο κουνημένος

silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

Καλα εκανες Νικολα και εμενα μου φαινεται ο τι ο μπροστινος μου θελει μια διορθωση γιατι εχει ψιλοκρεμασει.Ξερεις πως να βγαλω το μπροστα ποσες βιδες και που τις εχει?

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

Θα σου πω στο περίπου γιατί έχει περάσει καιρός από όταν τον είχαμε βγάλει που περνάγαμε το air condition.
Με το που ανοίγεις το καπώ έχει 4 νομίζω πλαστικές βίδες δεξιά και αριστερά από εκεί που ασφαλίζει το καπώ
Πίσω από την πινακίδα υπάρχει μία βίδα
Κάτω από τον μεγάλο τον αεραγωγό υπάρχουν 4-5 περίπου
Και υπάρχουν και δύο αν δε κάνω λάθος στο θόλο..η μία δένει το θόλο με τον προφυλακτήρα και η άλλη πρέπει να τραβήξεις το θόλο πίσω για να τη ξεβιδώσεις και κοιτάει προς το Θεό
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων αφενός είχα ρωτήσει το bat παλιότερα περί του μπροστινού προφυλακτήρα και μου είχε πει και αφετέρου το είχα δει και στην πράξη όταν τον βγάλαμε στο συνεργείο για να περάσει το ψυγείο του air condition

Άβαταρ μέλους
stickers!!!
Global moderator
Δημοσιεύσεις: 1264
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 09, 2005 8:59 pm
Τοποθεσία: ΚΥΨΕΛΗ
Επικοινωνία:

...

Δημοσίευση από stickers!!! »

spyroshio έγραψε:Καλα εκανες Νικολα και εμενα μου φαινεται ο τι ο μπροστινος μου θελει μια διορθωση γιατι εχει ψιλοκρεμασει.Ξερεις πως να βγαλω το μπροστα ποσες βιδες και που τις εχει?
ΔΕΣ ΚΑΙ ΤΟ POST ΤΟΥ ΒΑΤ ΓΙΑ ΤΟ ΞΕΠΟΡΤΟΚΑΛΙΑΣΜΑ ΦΑΝΑΡΙΩΝ...
ΚΑΙ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΘΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΟΦ/ΡΑ ΒΓΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙ ΣΤΑ ΦΛΑΣ...ΑΜΑΡΤΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ....(ΑΝ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΤΣΙ...\)
1.800 vvc 150hp παλια.....

BATMOBILE
Επίτiμο μέλος
Δημοσιεύσεις: 941
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 1:11 am
Τοποθεσία: ΣΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ!!!!
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από BATMOBILE »

:wink: :wink:
checare σπυρο στο ποστ με το ξεπορτοκαλιασμα λεω που ακριβως ειναι οι βιδες!!
Εικόνα Εικόνα kati vlepo......

silverstyler(spyroshio)
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 957
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 2:35 pm
Τοποθεσία: Kερατσιναρα for ever
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από silverstyler(spyroshio) »

ok παιδια ευχαριστω ειχα δει το ποστ του Γιωργου αλλα το ειχα ξεχασει :oops: :oops:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Do It Your Self”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες