Συμβου

Πείτε μας τι φτιάξατε μόνοι σας!
Silver Arrow
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2005 4:57 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη-Λούτσα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silver Arrow »

Και στο ασημί επετειακό, ασημένιες ήταν. Ωραίες είναι (τις έχω δει από κοντά σε ασημί), απλά πιστεύω πως αν αρχίσουν να φθείρονται θα φαίνονται χάλια... Άλλο όπως είναι οι μαμά σίτες στο επετειακό και άλλο το τι θα πετύχω εγώ... Ενώ το μαύρο είναι μαύρο, και να ξεβάψει λίγο το ξαναπερνάω. Το πιο βασικό όμως που δεν μου λέτε, είναι πώς θα βαφτούν? Δηλ. υπάρχει σπρέυ ή μπογιά νίκελ? :?:
Σίγουρα υπάρχει μαύρο :lol:

Άσχετο, αλλά τελικά κατέληξα στα PIRELLI P ZERO NERO λάστιχα μιας και τα βρήκα σε τιμή ευκαιρίας. Τα GOODYEAR F1 GSD-2 δεν τα βρήκα πουθενά, τουλάχιστον και για τα δύο (εμπρός-πίσω), τα GSD-3 με αυτά που διάβασα με φοβίζουν, τα TOYO δεν τα πολυεμπιστεύομαι και τα PIRELLI τα βρήκα στην ίδια τιμή με τα TOYO και όλοι όσοι ρώτησα μου είπαν οτι τα PIRELLI είναι καλύτερα... Άλλο τι λένε στην Αγγλία (οτι τα TOYO είναι σούπερ δηλαδή) με τους δρόμους που έχουν και άλλο στο Ελλαδιστάν...

Έχει κανείς εμπειρία από PIRELLI P ZERO NERO? Σημειωτέον ότι τα φοράνε πολύ πιο ακριβά και γρήγορα αυτοκίνητα μέχρι και οι FERRARI. (Το κακό είναι οτι μέχρι να ζεσταθούν θα έχω φτάσει ήδη στον προορισμό μου) :lol:

panagiotis
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1217
Εγγραφή: Παρ Δεκ 23, 2005 1:21 pm
Τοποθεσία: Δραπετσώνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από panagiotis »

υπαρχει και σπρεϊ (τυπου...) νικελ, αλλα σπαει με το καιρο και ξεφλουδιζει... δε θα κανεις δουλεια... καλυτερα οπως λες μαυρο.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

το TOYO είναι όντως πολύ καλό αλλά δεν έχει μεγάλη διάρκεια..
τι δείκτη ταχύτητας έχουν τα Pirelli σου? και σε τι διάσταση τα πήρες?

Silver Arrow
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2005 4:57 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη-Λούτσα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silver Arrow »

Τα πίσω είναι 215/40/ ZR 16 86W και τα εμπρός για να σου πω την αλήθεια δεν ξέρω ακόμα γιατί κοιτάζοντας στο site της Pirelli είδα ότι έχει 2 διαστάσεις που ταιριάζουν και δεν ξέρω ποια παρήγγειλε το παλικάρι που θα μου τα βάλει...
Η μία είναι 195/45/ R16 84V και η άλλη 195/45/ ZR 16 84W. Εμένα πιο σωστή μου φαίνεται η πρώτη γιατί και το manual έχει για μπροστά V δείκτη. Το ZR τι διαφορά έχει από το R? Μήπως δεν κάνει για μπροστά (το manual δείχνει ZR μόνο για τα πίσω) και γίνει καμία μ@λ@κί@? Βοηθήστε με μήπως και τον προλάβω αύριο το πρωί πριν πάω το απόγευμα να τα βάλω! Perry τα φώτα σου!!!

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από nikolas »

το V είναι 240km/h max, τα ZR, W, Y είναι για ακόμα παραπάνω χιλιόμετρα..οπότε καλύτερα να είναι V

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Εδω λιγο προσοχη με τους δεικτες παιδια:

Το V πχ που ειναι για 240 km/h δεν σημαινει

- ουτε οτι μπορεις να τρρεχεις με 240 συνεχεια
- ουτε οτι θα διαλυθει το λαστιχο αν πας πανω απο 240
- ουτε οτι αν πηγαινεις με 200 για πολλη ωρα συνεχομενα δεν θα διαλυθει.

Ο καθε δεικτης μας λέει ότι στα ελεγχόμενα τεστ το λάστιχο αντέχει την ταχύτητα που λέει πχ 240, για 10 λεπτά συνεχόμενης οδηγησης σε αυτη την ταχύτητα.

Αυτό σημαίνει ότι αν πάω εγώ με 220 επί 20 λεπτα το λάστιχο μπορεί να διαλυθεί.
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Ακόμα SilverArrow κάπου θα γράφει πάνω και τους πιο σημαντικούς δείκτες:

Wear Traction Temperature

Τι ενδείξεις έχουνε εκεί? αυτοί είναι και οι πιο σημαντικοί δέικτες για μας που μας λένε και πόσο θα κρατήσει το λάστιχο και τι πρόσφυση έχει και πόσο καλά απάγει την θερμοκρασία.
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Silver Arrow έγραψε: Η μία είναι 195/45/ R16 84V και η άλλη 195/45/ ZR 16 84W. Εμένα πιο σωστή μου φαίνεται η πρώτη γιατί και το manual έχει για μπροστά V δείκτη. Το ZR τι διαφορά έχει από το R? Μήπως δεν κάνει για μπροστά (το manual δείχνει ZR μόνο για τα πίσω) και γίνει καμία μ@λ@κί@? Βοηθήστε με μήπως και τον προλάβω αύριο το πρωί πριν πάω το απόγευμα να τα βάλω! Perry τα φώτα σου!!!
Δες λίγο και αυτό χωρίς να είναι αλάνθαστο:

http://www.tirerack.com/tires/surveyres ... sp?type=MP

Έχουνε και το run-flat technology αυτά έτσι???

Να και οι δείκτες του:

PZERO NERO RADIAL TRAC AA TEMP A WEAR 220
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

Silver Arrow
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 67
Εγγραφή: Τετ Ιουν 29, 2005 4:57 pm
Τοποθεσία: Ηλιούπολη-Λούτσα
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Silver Arrow »

Τα έβαλα τα λάστιχα και τις ζάντες. Φοβερές! Τώρα είναι πλεόν look TF160!!! Τελικά τα λάστιχα είναι 195/45/ ZR 16 84W μπροστά και 215/40 ZR16 86W πίσω. Η πρωτη εντύπωση είναι θετική, τουλάχιστον όσο αφορά την ποιότητα κύλισης, όπου νιώθω ότι μαλάκωσε η ανάρτηση! Επιτέλους δεν κοπανάει τόσο πολύ, ούτε έρχεται τόσος θόρυβος στην καμπίνα, παρά το μικρότερο προφίλ!! Ελπίζω να κρατήσει αυτή η αίσθηση για καιρό...
Η μέρα μου όμως ήταν επεισοδιακή και μου δημιούργησε κάποια προβλήματα:

1) Τα μπροστινά λάστιχα έχουν μια μικρή απόσταση γύρω γύρω από τις ζάντες, σαν αυλάκι, κάτι που δεν δείχνει τόσο ωραίο, ενώ τα πίσω έρχονται ακριβώς στην ευθεία της ζάντας. Δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα τοποθέτησης, αλλά ότι έτσι είναι τα λάστιχα (είναι λίγο διαφορετικά από τα πίσω). Το έχετε ξαναδεί αυτό?

2)Πριν την ευθυγράμμιση, για να πηγαίνω ακριβώς ευθεία έπρεπε να είναι το τιμόνι λίγο στριμμένο προς τα αριστερά (3 χρόνια χρήσης βλέπετε). Φεύγοντας σήμερα από το βουλκανιζατέρ μετά την ευθυγράμμιση, γινόταν το αντίθετο, έπρεπε να το κρατώ πρός τα δεξιά :shock: και σίγουρα δεν έφταιγε ο δρόμος. Αμέσως ξαναγύρισα πίσω και αφού το ξαναβάλανε πάνω μου είπαν ότι είναι ολόσωστο και ότι ίσως δεν έχουν κάτσει τα λάστιχα ακόμα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή να το πάω αλλού να το δούνε? Το τσέκαρα και Αττική Οδό που ο δρόμος είναι ευθεια και όντως το τιμόνι δεν συμβαδίζει με τις ρόδες. Όμως το αμάξι δεν τραβάει προς τα κάπου αν το κρατάω σταθερό, άρα είναι θέμα ρύθμισης τιμονιού.

3) Φτάνοντας σπίτι, συνειδητοποιώ ότι ο καθρέπτης του συνοδηγού είχε παραλύσει τελείως, έτοιμος να πέσει, αλλά λειτουργούσε κανονικά και δεν ήταν χτυπημένος. Κοιταζοντας τον εσωτερικά, είδα ότι πίσω από το κρύσταλλο υπάρχει ένα ελατήριο που τον κρατάει και τον βοηθά στην κίνηση του άνοιξε-κλείσε. Η μία μεριά που πιάνει το ελατήριο (αυτή που είναι προς το αμάξι, δηλ. εκεί που είναι ένα πράγμα σαν σωλήνα-φισούνα) είχε ένα γατζάκι το οποίο έσπασε, άγνωστο πως. Το θέμα είναι αν μπορώ να βρω μόνο αυτό το κομμάτι ή θα πρέπει να πάρω ολόκληρο καθρέπτη. Μήπως έχει κάποιος κανέναν άχρηστο καθρέπτη που όμως το κομμάτι αυτό να είναι ΟΚ?
Όμως πολύ φοβάμαι ότι ο καθρέπτης δεν λύνει τελείως για να αλλάξεις μόνο κάποιο τμήμα του. Το έχει κάνει κανείς? Ή θα τρέχω πάλι στο ebay?

Πάντως παιδιά έχω φρικάρει, τελειώνω τη μια δουλειά και αρχίζει άλλη. :( :(
Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας!!

PERRY-MGTF
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3917
Εγγραφή: Δευ Ιαν 03, 2005 10:08 am
Τοποθεσία: 11th Dimension
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από PERRY-MGTF »

Silver Arrow έγραψε:Τα έβαλα τα λάστιχα και τις ζάντες. Φοβερές! Τώρα είναι πλεόν look TF160!!! Τελικά τα λάστιχα είναι 195/45/ ZR 16 84W μπροστά και 215/40 ZR16 86W πίσω. Η πρωτη εντύπωση είναι θετική, τουλάχιστον όσο αφορά την ποιότητα κύλισης, όπου νιώθω ότι μαλάκωσε η ανάρτηση! Επιτέλους δεν κοπανάει τόσο πολύ, ούτε έρχεται τόσος θόρυβος στην καμπίνα, παρά το μικρότερο προφίλ!! Ελπίζω να κρατήσει αυτή η αίσθηση για καιρό...
Η μέρα μου όμως ήταν επεισοδιακή και μου δημιούργησε κάποια προβλήματα:
Με 'γειά τα λάστιχα!!!!
Silver Arrow έγραψε: 1) Τα μπροστινά λάστιχα έχουν μια μικρή απόσταση γύρω γύρω από τις ζάντες, σαν αυλάκι, κάτι που δεν δείχνει τόσο ωραίο, ενώ τα πίσω έρχονται ακριβώς στην ευθεία της ζάντας. Δεν νομίζω οτι είναι πρόβλημα τοποθέτησης, αλλά ότι έτσι είναι τα λάστιχα (είναι λίγο διαφορετικά από τα πίσω). Το έχετε ξαναδεί αυτό?
Αυτή η απόσταση είναι γνωστή ως "rim protector" και είναι όπως φυσικά λέει και η λέξη για να προστατεύει την ζάντα πχ στο παρκάρισμα, ώστε να βρεί το λάστιχο στο πεζοδρόμιο πρώτα και όχι η ζάντα.


Silver Arrow έγραψε: 2)Πριν την ευθυγράμμιση, για να πηγαίνω ακριβώς ευθεία έπρεπε να είναι το τιμόνι λίγο στριμμένο προς τα αριστερά (3 χρόνια χρήσης βλέπετε). Φεύγοντας σήμερα από το βουλκανιζατέρ μετά την ευθυγράμμιση, γινόταν το αντίθετο, έπρεπε να το κρατώ πρός τα δεξιά :shock: και σίγουρα δεν έφταιγε ο δρόμος. Αμέσως ξαναγύρισα πίσω και αφού το ξαναβάλανε πάνω μου είπαν ότι είναι ολόσωστο και ότι ίσως δεν έχουν κάτσει τα λάστιχα ακόμα. Ισχύει κάτι τέτοιο ή να το πάω αλλού να το δούνε? Το τσέκαρα και Αττική Οδό που ο δρόμος είναι ευθεια και όντως το τιμόνι δεν συμβαδίζει με τις ρόδες. Όμως το αμάξι δεν τραβάει προς τα κάπου αν το κρατάω σταθερό, άρα είναι θέμα ρύθμισης τιμονιού.
Αυτό πρέπει να είναι θέμα ρύθμισης. Το δικό μου από την αρχή όταν είναι ευθεία οι ρόδες το τιμόνι έχει μερικές μοίρες κλίση δεξιά.


Silver Arrow έγραψε: 3) Φτάνοντας σπίτι, συνειδητοποιώ ότι ο καθρέπτης του συνοδηγού είχε παραλύσει τελείως, έτοιμος να πέσει, αλλά λειτουργούσε κανονικά και δεν ήταν χτυπημένος. Κοιταζοντας τον εσωτερικά, είδα ότι πίσω από το κρύσταλλο υπάρχει ένα ελατήριο που τον κρατάει και τον βοηθά στην κίνηση του άνοιξε-κλείσε. Η μία μεριά που πιάνει το ελατήριο (αυτή που είναι προς το αμάξι, δηλ. εκεί που είναι ένα πράγμα σαν σωλήνα-φισούνα) είχε ένα γατζάκι το οποίο έσπασε, άγνωστο πως. Το θέμα είναι αν μπορώ να βρω μόνο αυτό το κομμάτι ή θα πρέπει να πάρω ολόκληρο καθρέπτη. Μήπως έχει κάποιος κανέναν άχρηστο καθρέπτη που όμως το κομμάτι αυτό να είναι ΟΚ?
Όμως πολύ φοβάμαι ότι ο καθρέπτης δεν λύνει τελείως για να αλλάξεις μόνο κάποιο τμήμα του. Το έχει κάνει κανείς? Ή θα τρέχω πάλι στο ebay?

Πάντως παιδιά έχω φρικάρει, τελειώνω τη μια δουλειά και αρχίζει άλλη. :( :(
Σας παρακαλώ δώστε μου τα φώτα σας!!

Κάποιο απότομο κλείσιμο θα έγινε και θα έσπασε!

Αλλά για να πάρεις μια τεχνοκρατική/επιστημονική απάντηση στα προβλήματάκια αυτά, κάνε αγιασμό!!!!!!!!
:lol: :lol: :lol:
MG TF - 80th Anniversary Edition #869 of 1600
Owning an MG is one of life's great joys

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Do It Your Self”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες