CRX 1.6i-VT project (the second one)

Members Photos
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Αυτό το καιρό έχω αρχίσει πάλι να ασχολούμαι με το rex και να διορθώνω μερικά πράγματα. $:) Επίσης, έχω παραγγείλει πράγματα απ' όλο το πλανήτη ( :P ), αρκετά από αυτά γνήσια Honda, δυσεύρετα, προκειμένου να αντικαταστήσω παλιά φθαρμένα.

Για αρχή από τον πρώτο καιρό που κυκλοφόρησα το αμάξι μετά το rebuild του κινητήρα είχα μια διαρροή αντιψυκτικού, η οποία μετά από καιρό εντοπίστηκε στον μεταλλικό σωλήνα στο πίσω μέρος του μπλοκ, που περνάει τα νερά από την αντλία στο θερμοστάτη. Η ειρωνεία είναι ότι αυτή τη σωλήνα την είχα πάρει από Αγγλία, υποτίθεται σε καλή κατάσταση, προκειμένου να αντικαταστήσω τη δική μου που είχε κάποιες φθορές. :s Επίσης, την είχα πάει για αμμοβολή και ηλεκτροστατική βαφή. :spao:

Δείτε σε τι κατάσταση είναι... :eek: :sick:






Εικόνα






Έτσι αποφάσισα να πάρω μια καινούργια. Κι έτσι βρήκα από Integra R που είναι ακριβώς ίδια και την παρήγγειλα.
Και ιδού η καινούρια. 8)






Εικόνα







Για να αλλαχτεί η σωλήνα αυτή όμως πρέπει να βγει η πολλαπλή εισαγωγής...






Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα







Επίσης, τοποθέτησα την μπροστά βοηθητική βάση του σασμάν, μαζί με προσθήκες πολυουρεθάνης της Energy, αλλά όταν πήγα να βάλω το ψυγείο διαπίστωσα ότι βρίσκει στο μπράκετ που ενώνει traction bar και βάση... Οπότε πρέπει να το βγάλω και να το κόψω λίγο με τον τροχό. Ευτυχώς, στο σημείο αυτό που θα κόψω δεν επηρεάζεται η αντοχή του.






Εικόνα

Εικόνα






Μήπως παρατηρείται κάτι στην πρώτη φωτογραφία??? Γιατί εγώ παρατηρώ μια βίδα να κρέμεται στον αέρα και να την κρατάει το χταπόδι. Απ' την αλλαγή δισκοπλατου έμειναν... "εκκρεμότητες" φαίνεται.... :flam: :flam: :flam: :nevrakia: Ρε π@@στη μου πραγματικά δε μπορεί να συμβαίνουν όλα σε μένα... ΕΛΕΟΣ!!! Από δω και πέρα θα τα κάνω όλα ΜΟΝΟΣ μου στο αμάξι!!!






Α, με την ευκαιρία ξήλωσα και το A/C. Δε το χρειάζομαι, οπότε μείον 25-30 κιλά απ' το εμπρός μέρος δε με χαλάνε καθόλου. Niiiiiiiiiceeeee!!!! :dan:






Εικόνα





Αυτά προς το παρόν. Έχω αρχίσει και καθαρίζω το μπλοκ απ' τις σκουριές και τα άλατα που είχε γεμίσει απ' τη διαρροή, καθάρισα το μαύρο δοχειάκι των αναθυμιάσεων και θέλω να καθαρίσω και την πολλαπλή. Επίσης, πρέπει να βγάλω το χταπόδι για να βιδώσω την βίδα που άφησε χύμα ο άλλος και ακόμα πρέπει να βγάλω την δεξιά βάση του σασμάν να την πάω για επισκευή γιατί έχει κοπεί τελείως. Επίσης, απ' ότι είδα και η αριστερή βάση της μηχανής που είχα επισκευάσει, έχει αρχίσει, μόλις μετά από 5-6 χιλ χλμ να φθείρεται... :eek: Οπότε πρέπει να βρω μια λύση και για τις δυο.

To be continued...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από R414 »

Μια χαρα Τασο :-D

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από marbin »

Σε καταλαβαίνω... γιατί έχω τόσο χρονών αυτοκίνητο και ξέρω πως ματώνει κάποιος για να βελτιώσει ακόμα και να συντηρήσει ένα πιο παλιάς γενιάς μοντέλο.Α Π Ο Λ Υ Τ Α.
Keep walking... :up:

Ο σωλήνας μάπα υλικό η αστοχία? :(

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Ο σωλήνας αγοράστηκε μεταχειρισμένος και έχει διαβρωθεί προφανώς από κακή συντήρηση του κυκλώματος ψύξης προφανώς, ίσως και λάθος τύπο αντιψυκτικού υγρού. Ο τύπος του αντιψυκτικού και το πόσο συχνά αλλάζεται παίζει σίγουρα σημαντικό ρόλο σε αυτό. Μετά από 20-25 χρόνια πάντως αυτές μπορείς να τις θεωρήσεις φυσιολογικές και αναμενόμενες φθορές.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
michael416GSI
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 124
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 15, 2006 12:20 am
Τοποθεσία: kastoria
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από michael416GSI »

εχω να μπω χρονια στο φορουμ μιας και το εχω δωσει το ροβερακι μου και εκατσα κ διαβασε ολες τις σελιδες σου
και εχω να σου πω ενα μεγαλο μπραβο για το μερακι σου. το εχεις κανει πανεμορφο. συνεχισε το και θα εχεις ενα πανεμορφο αυτοκινητο.
Εικόνα
ROVER 416 GSI

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια, Μιχάλη. Όπως βλέπω είχαμε και το ίδιο αμάξι. Κι εγώ μετάνιωσα που το έδωσα το GSi μου, να σου πω την αλήθεια, αλλά την εποχή εκείνη ήταν περίεργα τα πράγματα στη ζωή μου... Απ' την άλλη και το rex ήταν όνειρο κι απωθημένο μου από πολύ μικρή ηλικία, οπότε τουλάχιστον έχω αυτό και ασχολούμαι τώρα. :)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Καιρό τώρα ήθελα να αντικαταστήσω τις παλιές εργοστασιακές γειώσεις με καινούριες ώστε να έχω καλύτερα ρεύματα, αλλά και να ομορφύνει λίγο ακόμα το μηχανοστάσιο. Αργότερα μάλλον θα κάνω κάτι πιο ολοκληρωμένο με περισσότερες γειώσεις ενωμένες όλες μαζί σε μια πλάκα χαλκού, αλλά για την ώρα αρκέστηκα στο να αλλάξω τις δυο βασικές που υπάρχουν απ' το σασμάν στο σασί και απ' τον κινητήρα στο σασί.

Έτσι πήρα καλώδιο χαλκού 25mm2 (4 gauge), ακροδέκτες και θερμοσυστελλόμενα και με την πρέσα ενός φίλου έφτιαξα νέες γειώσεις.






Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Κατέφθασαν ακόμα μερικά πραγματάκια. Ανάμεσα σ' αυτά ρυθμιζόμενα μπαράκια πίσω αντιστρεπτικής PWJDM, συνεμπλόκ μπρος και πίσω αντιστρεπτικής πολυουρεθάνης της Strongflex (από την αγωνιστική, κίτρινη σειρά), γνήσια βαλβίδα πίεσης λαδιού και γνήσιος διακόπτης ανεμιστήρα ψυγείου (ο οποίος όμως μου εστάλη λάθος και θα πρέπει να ξαναπαραγγείλω τον σωστό :flam: ).






Εικόνα

Εικόνα

Εικόνα
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 10:51 am
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από ANTKX »

Τάσο πολύ καλή δουλειά !!! Σύντομα επιστρέφω Αθήνα και σου υπόσχομαι μια βόλτα με το Rover , για να μην ξεχνάς τι άφησες πίσω :) :).
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Σ' ευχαριστώ Αντρέα!! Σόρρυ που δε μπόρεσα να σου στείλω να βρεθούμε νωρίτερα, αλλά ήμουν πολύ πιεσμένος με τη δουλειά και τα προσωπικά μου. Τώρα είμαι κάπως καλύτερα. Όταν έρθεις στείλε να κανονίσουμε. :beer:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες Μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες