CRX 1.6i-VT project (the second one)

Members Photos
Απάντηση
Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Χθες όπως καθόμουν λίγο μέσα στο αμάξι, δοκίμασα να στρίψω το τιμόνι κι έκανε έναν έντονο θόρυβο.... Σαν αυτόν που κάνει εν κινήσει. Επίσης, δοκίμασα να το κουνήσω προς τα πάνω και είχε ένα ελαφρύ "παίξιμο" κι επίσης έκανε θόρυβο.... Να είναι η κολώνα του τιμονιού??? Δεν το 'χω πάει ακόμα συνεργείο...

Σήμερα είχε και track day στα Μέγαρα και το 'χασα... :klaps: :klaps: :klaps:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Τελικά σήμερα πέρασα από το συνεργείο που φτιάχνει ένας φίλος το αμάξι του και βρήκαμε το πρόβλημα. Είναι η κρεμαργιέρα, η οποία έχει μια βίδα που ρεγουλάρει τα μπόσικα. Οι "μηχανικάρες" της GearTech, όταν μου άλλαξαν το πλαστικό συνεμπλόκ την έσφιξαν όπως να 'ναι. Επομένως, τώρα είναι πολύ πιθανόν να θέλει πάλι αλλαγή αυτό το συνεμπλόκ. :flam: Προς το παρόν μου την έσφιξε λίγο παραπάνω τη βίδα, ο θόρυβος σχεδόν σταμάτησε, αλλά το τιμόνι είναι αρκετά σφιχτό. Επίσης, ένα μικρό "παίξιμο" έχει και η κολόνα του τιμονιού. Θα κοιτάξω μήπως βρω κρεμαργιέρα υδραυλική να βάλω και να δω τι παίζει και με την κολόνα. Αλλά μάλλον αργότερα. Προς το παρόν έχω κουραστεί πολύ, έχω χαλάσει πολλά λεφτά και γενικά ψυχολογικά έχω πέσει με όλες αυτές τις κακοτοπιές. :( Επομένως το πιθανότερο είναι τέλος του χρόνου να παραδώσω πινακίδες και να γλιτώσω για κάποιο διάστημα τουλάχιστον τα έξοδα των τελών κυκλοφορίας και της ασφάλειας. Και βλέπουμε.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από R414 »

Tasos_7R έγραψε:Τελικά σήμερα πέρασα από το συνεργείο που φτιάχνει ένας φίλος το αμάξι του και βρήκαμε το πρόβλημα. Είναι η κρεμαργιέρα, η οποία έχει μια βίδα που ρεγουλάρει τα μπόσικα. Οι "μηχανικάρες" της GearTech, όταν μου άλλαξαν το πλαστικό συνεμπλόκ την έσφιξαν όπως να 'ναι. Επομένως, τώρα είναι πολύ πιθανόν να θέλει πάλι αλλαγή αυτό το συνεμπλόκ. :flam: Προς το παρόν μου την έσφιξε λίγο παραπάνω τη βίδα, ο θόρυβος σχεδόν σταμάτησε, αλλά το τιμόνι είναι αρκετά σφιχτό. Επίσης, ένα μικρό "παίξιμο" έχει και η κολόνα του τιμονιού. Θα κοιτάξω μήπως βρω κρεμαργιέρα υδραυλική να βάλω και να δω τι παίζει και με την κολόνα. Αλλά μάλλον αργότερα. Προς το παρόν έχω κουραστεί πολύ, έχω χαλάσει πολλά λεφτά και γενικά ψυχολογικά έχω πέσει με όλες αυτές τις κακοτοπιές. :( Επομένως το πιθανότερο είναι τέλος του χρόνου να παραδώσω πινακίδες και να γλιτώσω για κάποιο διάστημα τουλάχιστον τα έξοδα των τελών κυκλοφορίας και της ασφάλειας. Και βλέπουμε.


Oτι σου πα ακριβως...ειναι η βιδα που παιρνει τα κενα...
Μια χαρα εισαι δεν εχεις κανενα θεμα αυτα ειναι μικροπροβληματακια που λυνονται

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Είχες δίκιο Γιώργο. :up:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από nikolas »

Τώρα θα παραδώσεις πινακίδες?? που σχεδόν τελείωσες????

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Έχει ακόμα αρκετή δουλειά το αμάξι, Νίκο... Το κυριότερο όμως είναι ότι κουράστηκα ψυχολογικά.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από nikolas »

Έλα ρε, έχεις φάει το γάιδαρο, μη μείνεις στην ουρά τώρα..

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

:s

Προς το παρόν ξεκουράζεται στην αυλή. Θα ανανεώσω μάλλον την ασφάλεια για κάνα μήνα ακόμα γιατί περνάω ΚΤΕΟ αρχές Δεκεμβρίου και βλέπουμε. Δεν το παρατάω, απλά χρειάζομαι ένα διάλειμμα.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

CRX_Project συνέχεια και...

Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα να βγάζω το a/c από το rex, μιας και το μόνο που κάνει είναι να πιάνει χώρο στο μηχανοστάσιο και να προσθέτει βάρος στο αμάξι (υπολογίζω συνολικά να ελαφρώσω τη μούρη 25 με 30 κιλά). Δεν ξέρω αν δουλεύει μιας που ποτέ δε πλήρωσα με φρέον (άσε που πρέπει να βρω απ' το παλιό) το σύστημα μετά την επισκευή του κινητήρα, αλλά ξέρω σίγουρα ότι δεν πρόκειται να μου φανεί χρήσιμο, αφού το αμάξι δεν προορίζεται για καθημερινές μετακινήσεις, αλλά για να το ευχαριστηθώ σε κάποια βόλτα μια στο τόσο.

Έτσι ξεκίνησα βγάζοντας την εσωτερική μονάδα που βρίσκεται πίσω απ' το ντουλαπάκι του συνοδηγού και στη θέση της έβαλα αεραγωγό από crx χωρίς a/c, προκειμένου να περνάει ο αέρας απ' τον ανεμιστήρα προς τους αεραγωγούς.






Εικόνα






Επίσης, είχα πάρει από καιρό για το μηχανοστάσιο λαστιχένια τάπα γνήσια Honda, για να καλυφθεί με εργοστασιακό τρόπο η τρύπα που αφήνει το σημείο όπου πέρναγαν οι σωλήνες του a/c απ΄την καμπίνα προς το μηχανοστάσιο.






Εικόνα






Τα υπόλοιπα, εντός του μηχανοστασίου θα βγουν όταν φτιάξει ο καιρός και μαζί με αυτά περιμένουν να τοποθετηθούν και κάποια άλλα πραγματάκια που είχα παραγγείλει από καιρό και τα παρέλαβα σήμερα. 8)

Καινούριο γνήσιο Honda καπάκι ντιστριμπιτέρ, ράουλο και φλαντζάκι. Έτσι τώρα το ντιστριμπιτέρ θα είναι πλήρως ανακατασκευασμένο και με γνήσια πράγματα, αφού λίγους μήνες πριν είχα αλλάξει επίσης τον πολλαπλασιαστή και την ηλεκτρονική, πάλι με γνήσια ανταλλακτικά. :kouklos:






Εικόνα

Εικόνα






Πήρα καινούρια βάση εμπρός σασμάν, προσθήκες για ενίσχυση της βάσης Energy Suspension και τον μεταλλικό αντάπτορα της Innovative που βιδώνει πάνω στην traction bar και στηρίζει τη βάση.






Εικόνα

Εικόνα






Επίσης, από καιρό ήθελα να ενισχύσω λίγο την ακαμψία του πλαισίου και έτσι κατάφερα επιτέλους να πάρω μπάρες θόλων μπροστά και πίσω της Ultra Racing. Επέλεξα τις συγκεκριμένες γιατί η μπροστά είναι απ' τις ελάχιστες μπάρες που βιδώνουν στο rex, χωρίς να επηρεάζουν φίσες, καλώδια και λοιπά συμπράγκαλα που βρίσκονται κοντά στους θόλους. Βέβαια πρέπει να πω ότι μου έκανε εντύπωση ότι ενώ η μπροστά μπάρα φαίνεται κανονική σε πάχος, η πίσω μπάρα είναι θεόχοντρη!! :eek:






Εικόνα

Εικόνα






Ααα, κι τέλος ένα σετ πατάκια σχεδιασμένα για το πάτωμα του crx.






Εικόνα






Αυτά προς το παρόν. Έχω κι άλλα σχέδια για το άμεσο μέλλον με προσθήκες και αλλαγές που θέλω να κάνω. Λίγο-λίγο όλα θα γίνουν θέλω να πιστεύω. Καλά να 'μάστε. :beer:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: CRX 1.6i-VT project (the second one)

Δημοσίευση από R414 »

Ωραιες οι ultra..κανουν πολυυυυ δουλεια θα το διαπιστωσεις ειδικα στα παλια honda που εχουν θεμα με την ακαμψια η διαφορα ειναι κατακορυφη.
Επομενο βημα must που το κανα στο eg που χει ο αδερφος μου ειναι η πισω ζαμφορ το αμαξι απλα μεταμορφωθηκε αν δεν φορας βαλτο στο προγραμμα ειναι καλυτερη βελτιωση και απο αναρτηση :-D

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες Μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες