Rover 416GSi-panagiotis x.

Members Photos
panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Μετά από ένα χρόνο σχεδόν, φιλοτιμήθηκα να ανεβάσω φωτογραφίες από αλλαγή των πίσω άκρων με ''δισκοφρενάτα'' , καθώς

ελαστικών και αμορτισέρ που ήθελαν κι αυτά αλλαγή. Κινήθηκα σε νορμάλ επιλογές πάλι, συντηρητικές ίσως, δηλαδή λάστιχα Pirelli P6

cinturato και αμορτισέρ το νέο μοντέλο excel G της Kayaba. Απλά παραθέτω τις photos :



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα



Εικόνα
Rover 416GSi '92

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Με γειες Παναγιώτη!!! Θα έχει άλλη συμπεριφορά τώρα το Roverάκι. ;) Για πες εντυπώσεις από τα KYB...
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από nikolas »

Tasos_7R έγραψε:Με γειες Παναγιώτη!!! Θα έχει άλλη συμπεριφορά τώρα το Roverάκι. ;) Για πες εντυπώσεις από τα KYB...
τα KYB excel g είναι το κλασσικό μοντέλο της KYB για αντικατάσταση των στοκ αμορτισέρ..

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από Tasos_7R »

nikolas έγραψε:
Tasos_7R έγραψε:Με γειες Παναγιώτη!!! Θα έχει άλλη συμπεριφορά τώρα το Roverάκι. ;) Για πες εντυπώσεις από τα KYB...
τα KYB excel g είναι το κλασσικό μοντέλο της KYB για αντικατάσταση των στοκ αμορτισέρ..
Το ξέρω, αλλά δεν έτυχε ποτέ να οδηγήσω κάποιο με καινούρια excel g. Στο δικό μου ήταν "τελειωμένα". Επιπλέον ο Παναγιώτης ανέφερε ότι είναι τα νέα excel g, ίσως είναι καλύτερα σε σχέση με τα παλιότερα???
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

i-VTec
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 3717
Εγγραφή: Τρί Απρ 11, 2006 10:42 pm
Τοποθεσία: In the VTEC zone!
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από i-VTec »

Ναι θέλω κι εγώ εντυπώσεις...

Μεγειές μεγειές! :-D
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από nikolas »

Tasos_7R έγραψε:
nikolas έγραψε:
Tasos_7R έγραψε:Με γειες Παναγιώτη!!! Θα έχει άλλη συμπεριφορά τώρα το Roverάκι. ;) Για πες εντυπώσεις από τα KYB...
τα KYB excel g είναι το κλασσικό μοντέλο της KYB για αντικατάσταση των στοκ αμορτισέρ..
Το ξέρω, αλλά δεν έτυχε ποτέ να οδηγήσω κάποιο με καινούρια excel g. Στο δικό μου ήταν "τελειωμένα". Επιπλέον ο Παναγιώτης ανέφερε ότι είναι τα νέα excel g, ίσως είναι καλύτερα σε σχέση με τα παλιότερα???
στο δικό μου πάντως, όσο καιρό είχα φορέσει τα excel g, ήταν απλά αδιάφορα..όπως και τα μαμά δηλαδή..
και φυσικά σε καμία περίπτωση με ελατήρια χαμηλώματος (όπως είχα κάνει και εγώ, και προτείνουν οι λαστιχάδες, για να μην χάσουν πελάτες)

panagiotis x.
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 320
Εγγραφή: Σάβ Ιαν 03, 2009 5:31 am
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από panagiotis x. »

Σας ευχαριστώ παιδιά. Τώρα όσον αφορά τα KYB αυτά, είναι απλά ελαφρώς πιο ενισχυμένα ως προς την κατασκευή-συναρμολόγησή τους σε σχέση με τα παλιά ( κλάιν μάιν δηλ. ).

Στην πράξη τώρα, ισχύουν γενικά όσα είπε ο Νικόλας. Είναι ένα μη sport, απλό καθημερινό αμορτισέρ, που απορροφάει ομαλά τις

ανωμαλίες του ελληνικού οδοστρώματος χωρίς να κουράζει και προσφέρει καλό κράτημα στις γρήγορες ανοιχτές καμπές του δρόμου. Σε

πιο κλειστές διαδρομές με συνεχείς στροφές κ αλλαγές κατεύθυνσης δε με εμπνέει να τα ''ζορίσω'', γιατί δε βοηθάει και το πλαίσιο του

αυτοκινήτου εκεί. :s Δεν ξέρω απλά, επειδή μερικές φορές μεταφέρονται κάποια μικροκοπανήματα στην καμπίνα, μήπως τα σινεμπλοκ

μου είναι για αλλαγή, οπότε με την αντικατάστασή τους δείξουν καλύτερο χαρακτήρα και τα αμορτισέρ.

Απλά επειδή δυστυχώς δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές για το ροβεράκι, κινήθηκα στην λύση των KYB.



Υ.Γ. Νικόλα καλά που το διευκρίνησες για τα ελατήρια χαμηλώματος, γιατί στο πίσω μέρος του μυαλού μου είχα κι εγώ να κάνω κάτι τέτοιο, αν και ήξερα ότι δεν είναι τόσο σωστό. Δεν ενδείκνυται καθόλου ε?
Rover 416GSi '92

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από nikolas »

Καθόλου καθόλου..!!!!!
Δεν είναι σχεδιασμένα για να συνδυάζονται με ελατήρια χαμηλώματος, οπότε κατά κάποιο τρόπο αχρηστεύεις το όλο σύνολο..
Βέβαια, ο λαστιχάς, προκειμένου να σου πουλήσει θα σου πει, να τα βάλεις (όπως είχε πει και σε μένα) ενώ αντίθετα, κάποιος που ασχολείται μόνο με αμορτισέρ, κατά 95% μη σου πω 100% θα σου πει να μην το επιχειρήσεις..

kostas200vi
Αρχαίος
Αρχαίος
Δημοσιεύσεις: 4629
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 14, 2007 9:32 pm
Τοποθεσία: ΚΑΠΟΥ ΣΤΟ ΑΙΓΑΙΟ
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από kostas200vi »

:iagree: Εαν επιχειρήσεις κάτι τέτοιο θα καταστρέψεις τα αμορτισέρ σε σύντομο χρονικό διάστημα.
I DON'T DRIVE FAST
"I JUST FLY LOW"

Εικόνα ΕικόναΕικόνα
Old Rovers never die they just get faster.

Άβαταρ μέλους
ROVER_400
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 326
Εγγραφή: Δευ Μάιος 29, 2006 9:14 pm
Τοποθεσία: Καβάλα
Επικοινωνία:

Re: Rover 416GSi-panagiotis x.

Δημοσίευση από ROVER_400 »

Συγχαρητήρια φίλε μου! :up:
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φωτογραφίες Μελών”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες