Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Problems
Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Καλησπέρα είμαι κάτοχος mg tf και εδώ και 1 μήνα μου έπινε νερά.σημερα άλλαξα τάπα νερού, θερμοστάτη και ένα σωλήνα διχάλα αφού ήταν σε κακή κατάσταση.επισηα είχαν κάνει 3 τρύπες στο θερμοστάτη άγνωστο από τον προηγούμενο κάτοχο.και αφού οκά αλαγχθηκαν σήμερα έκανα 30 χιλιόμετρα και μου είπε πάλι όλα τα νερά,και προκαβα να μην ανεβάσει θερμοκρασία!τι συμβαίνει έχει κάποιος πάπια εικόνα.το πρωί θα πάει συνεργείο.και με όλα αυτά άναψε και το λαμπάκι της μηχανής.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από R414 »

Προφανως εχει καψει φλατζα αν ολα τα υπολοιπα ειναι οκ κολαρα,θερμοστατης κλπ...

JohnRov
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από JohnRov »

Εαν ο θερμοστάτης είχε τρύπες δεν νομίζω να έχεις κάψει φλάντζα.

1. Συμπλήρωνε με αντιψυκτικό πράσινο ώστε να δεις που χάνει.
2. Άνοιξε την τάπα λαδιού και δες αν έχει ασπρίλα / υγρασία η τάπα από την μέσα μεριά της.

Πόσο καιρό στο κάνει;

Αν όντως είναι η φλάντζα βρες ένα συνεργείο που να γνωρίζει καλά από Rover αλλιώς σε 2-3 χρόνια θα έχεις πάλι πρόβλημα.

Οι πιο πολλοί εδώ μέσα την έχουμε "πάθει" οπότε μην ντραπείς να ρωτήσεις οτιδήποτε.

Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Στο μάστορα που το πήγα καθαρά ήταν τα λάδια όλα..δεν έχει κάψει φλάντζα...!!περιεργα πράγματα πάντως!

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από R414 »

Petrismgtf έγραψε:Στο μάστορα που το πήγα καθαρά ήταν τα λάδια όλα..δεν έχει κάψει φλάντζα...!!περιεργα πράγματα πάντως!

Eπειδη δεν εχει μπερδεψει λαδια νερα δεν σημαινει οτι δεν εχει σκασει και η φλατζα καπου..
Αν τα πινει τα περναει στους κυλινδρους εφοσον δεν εχει διαρροη απο κολαρα,ψυγεια,αντλια κλπ στο κυκλωμα καπου παει το νερο δε χανεται ετσι.
Πισω βγαζει υδρατμους,ρεταρει?

Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Έχω φάει μπλέξιμο..όχι δε ρεταρει..υδρατμούς στην αρχή μετά σταματάει..!!κοστολογικα αν μιλάμε για φλάντζα που μπορεί να κυμάνθηκε!

JohnRov
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από JohnRov »

350-500 ευρώ max και πρέπει να βάλεις κάποια ενισχυμένη φλάντζα.

Άλλα χωρίς να σου έχει ανεβάσει θερμοκρασία ποτέ δεν πιστεύω να είναι η φλάντζα, πως γίνεται να χάνει τόσο γρήγορα τα νερά , να το πας κάπου να σου πρεσσαρουν το σύστημα.

Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Μου ανέβασε 2 φορές είχε βουλώσει ένα σωληνάκι που έκανε την επιστροφή του νερού το επάνω..κατάλαβες ποιο κεω..!!και δεν έκανε κύκλο το νερό...αλλά το πρόλαβα δεν ανέβασε πολύ 2 φορές..!!

Petrismgtf
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 04, 2017 4:12 am
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από Petrismgtf »

Και για να διαπιστώσουμε ότι έχει κάψει φλάντζα..πως θα το κατάλαβα..αν και αύριο πάει μάστορα πάλι..

JohnRov
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Τετ Απρ 26, 2017 6:11 pm
Επικοινωνία:

Re: Πρόβλημα με νερά σε mg tf!!!

Δημοσίευση από JohnRov »

Petrismgtf έγραψε:Και για να διαπιστώσουμε ότι έχει κάψει φλάντζα..πως θα το κατάλαβα..αν και αύριο πάει μάστορα πάλι..
Πρεσσαρισμα με αέρα μέσα στο σύστημα ψύξης του κινητήρα φίλε πριν πας για φλάντζα - άνοιγμα κινητήρα ..

Αν το συνεργείο σου δεν έχει τα εργαλεία για να το κάνει βρες ένα που να έχει.

Δεν γίνετε να αλλάζουμε φλάντζες με το παραμικρό.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 26 επισκέπτες