Μάγκωμα μηχανής

Problems
Απάντηση
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Μάγκωμα μηχανής

Δημοσίευση από Solicitor »

Καλησπέρα και εδώ!
Σε πρόσφατο ταξίδι με το 620ti μου, όταν επιτάχυνα με 5η και το γκάζι στο πάτωμα πχ άπο 140 χ.α.ω για να πιάσω 160 ή περισσότερα, μετά απο 2-3 δεπτερόλεπτα ακουγόταν ένα "ντουπ" από το χώρο της μηχανής (συνέβη δυο τρεις φορές συνολικά) και σαν να έκοβε απότομα το αμάξι. Ο ήχος ήταν όπως πετιέται έξω η ταχύτητα και η αίσθηση όπως όταν κατεβάσεις απότομα σχέση αλλά χωρίς να επιβραδύνει το αυτοκίνητο, να κόβεται όμως η επιτάχυνσή του. Αντιθέτως αν έπιανα την προαναφερθείσα ταχύτητα με προοδευτικό πάτημα του γκαζιού δεν αντιμετώπιζε κανένα πρόβλημα. Κανένα πρόβλημα επίσης αν πατήσω τέρμα γκάζι με οποιαδήποτε άλλη σχέση στο κιβώτιο.
Σημειωτέον το αυτοκίνητο προέρχεται απο γενικό σέρβις όπου μεταξύ άλλων έγινε και καθαρισμός πεταλούδας και αντικατάσταση μπουζί.
Έχετε καμιά ιδέα πού μπορεί να οφείλεται;

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Μάγκωμα μηχανής

Δημοσίευση από nikolas »

Θα έλεγα ότι δεν ακούγεται καλό, και καλύτερα να το κοιτάξεις, επειδή είναι και turbo να αποφύγεις χειρότερα.
Παρατήρησες αν στο κανει καιρό? ή με τη συγκεκριμένη βενζίνη? (πρόσεχε μη βαράει τίποτα πιράκια)

Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Μάγκωμα μηχανής

Δημοσίευση από Solicitor »

Μια και μοναδική φορά που συνέβη ήταν πριν μερικές εβδομάδες σε ταξίδι. Το πρώτο ταξίδι μετά το σέρβις που προανέφερα. Έκτοτε δεν έχω βγει εκτός Αθηνών για να μπορέσω να το πατήσω τόσο πολύ. Πάντως μέσα στην πόλη και σε σχετικά γρήγορη οδήγηση δεν είχα θέμα.
Η βενζίνη ήταν Eco 100αρα. Εχω κάνει παλαιότερα ταξίδια με βενζίνη από το ίδιο πρατήριο χωρίς πρόβλημα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 11 επισκέπτες