Υπερχειλιση από το παγούρι.

Problems
Georgesparta
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 6:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Υπερχειλιση από το παγούρι.

Δημοσίευση από Georgesparta »

Καλημέρα σε όλους....για το πιο πάνω πρόβλημα μου....την μαλάκια μου την είχε κάνει ο μηχανικός στην Αθήνα..μη πω ονομα τώρα!!!!! Πριν δύο μήνες αλλαξα ψυγείο βαλβίδες βεντιλατερ και θερμοκρασίας,και παγουρακι νερού..... εντέλλει ο θερμοστάτης είναι 78αρης,και βλακας έβαλε βαλβίδα για 88αρη θερμοστάτη,δηλ.η βαλβίδα άνοιγε χαμηλή σκάλα στους 95 και μεγάλη ποτέ,βραζαν τα νερά....και συν τα αλλα το παγούρι ήταν μεταχειρισμένο και τάπα δεν σφραγίζει με αποτέλεσμα να βγενουν τα νερά σαν υπερχειλιση με την πίεση των νερών...φυσιολογικό ήταν..........αλλαξα βαλβίδα και καινούργιο παγούρι και το μοτέρ τσακίζει ξανά.καθαρμα....

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: Υπερχειλιση από το παγούρι.

Δημοσίευση από antonis132 »

η ταπα δεν κρατουσε πιεση και εβραζαν τα νερα και στους 105 βαθμους να παρει μπρος το βεντιλατερ δεν θα βρασουν οταν βρισκεται υπο πιεση το κυκλωμα ψυξης
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υπερχειλιση από το παγούρι.

Δημοσίευση από nikolas »

Το πρόβλημα νομίζω και εγώ ήταν στη τάπα, επειδή δεν κράταγε πίεση, γι'αυτό υπερχείλιζαν τα νερά.
Σήμα στο βεντιλατέρ να ανοίξει, δίνει ο εγκέφαλος σε συγκεκριμένους βαθμούς, αν δεν με απατά η μνήμη μου. Ο αισθητήρας θερμοκρασίας στέλνει στον εγκέφαλο την θερμοκρασία που ανιχνεύει, και στη συνέχεια ο εγκέφαλος στέλνει σήμα να ανοίξουν τα βεντιλατέρ.

Georgesparta
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2016 6:19 pm
Επικοινωνία:

Re: Υπερχειλιση από το παγούρι.

Δημοσίευση από Georgesparta »

Σωστά έτσι γίνετε,αν βάλεις λάθος βαθμούς βαλβίδα ο εγκέφαλος δίνει και αυτός λάθος εντολή.....και κΤι άλλο να προσέχετε,αν έχετε το αγγλικό μοντέλο το ψυγείο του είναι μεγαλύτερο σε χωρητικότητα νερου από αυτά που πουλάνε εδώ.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υπερχειλιση από το παγούρι.

Δημοσίευση από nikolas »

Georgesparta έγραψε:Σωστά έτσι γίνετε,αν βάλεις λάθος βαθμούς βαλβίδα ο εγκέφαλος δίνει και αυτός λάθος εντολή.....και κΤι άλλο να προσέχετε,αν έχετε το αγγλικό μοντέλο το ψυγείο του είναι μεγαλύτερο σε χωρητικότητα νερου από αυτά που πουλάνε εδώ.
Ο εγκέφαλος δίνει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία εντολή, οπότε ό,τι βαλβίδα και να βάλεις, θα περίμενα να στείλει σε συγκεκριμένη θερμοκρασία την εντολή ο εγκέφαλος.
Επίσης, σε περίπτωση που γινόταν τοποθέτηση a/c εκ των υστέρων η εταιρεία συμβούλευε να αλλαχτεί το ψυγείο με μεγαλύτερο από το αρχικό που έβαζε.

lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Υπερχειλιση από το παγούρι.

Δημοσίευση από lazos »

Αδερφε πες μας ονομα για να ξερουμε τι και ποιος!!

antreas200
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2015 6:16 pm
Επικοινωνία:

Re: Υπερχειλιση από το παγούρι.

Δημοσίευση από antreas200 »

αλλαξε ταπα στο παγουρι.και εμενα μου το εκανε αυτο και ηταν η ταπα στο παγουρι!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες