ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Problems
Απάντηση
stratos25
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2007 12:56 am
Επικοινωνία:

ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από stratos25 »

Γεια σας.Εχω τωρα κανα 2μηνο που χανω περιπου 250 γρ. σε 250 χιλιομετρα πολης.Τπρεσαραμε αλλα δεν εδειξε τιποτα.Το πρωι παιρνει μπροστα κανοντας ρεταρισματαμετα ομως στρωνει.Ο μαστορας μου λεει να ανοιξω την ταπα πληρωσης απο το βραδυ να φυγει η πιεση και να το βαλω το πρωι μπραστα και το αμαξι πηρα μπροστα χωρις κανενα ρεταρισμα.Πιεση στο συστημα ψυξης εχει το φυσιολογικο ....οταν ειναι ζεστο και ανοιγω την ταπα κανα απλα ενα τσαφ και αναιβαζει το το αντιψυκτικο στο παγουρι.Λαδια καθαρα...νερα καθαρα....στο δρομο αψογο...τι λετε ρε παιδια;;;;αυτος μου ειπε για την φλατζα πολαπλης ...αλλα δεν εχει εξωτερικα διαρροη....απλα μου λεει μπορει να μπαινει απο εκει στον κυλινδρο λιγο νερο και στο καιει....με κοροιδευει;;;;ισχυει κατι τετοιο;;;;η παμε για φλατζα κεφαλης χωρισ κανενα συμπτωμα της...ααα εχω το ROVER 200 1400 tou 1999

ευχαριστω

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Από πότε αν η φλάντζα πολλαπλής δεν στεγανοποιει σωστά περνάει νερό στον κινητήρα? :roll:
Πολύ φοβάμαι ότι είναι φλάντζα κεφαλής σε αρχικό στάδιο....
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

stratos25
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2007 12:56 am
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από stratos25 »

Nα μη τον αφισω αρα να μου αλλαξει την φλατζα πολαπλης εισαγωγης και μου παρει τζαμπα το 80αρι....Να περιμενω και οπου με βγαλει;να συμπληρωνω νερα και βλεπουμε;;; αυτη η ιστορια ειναι χρονων πολλων.Πριν 8 χρονια αλλαξα φλατζα κεφαλης και εδω και 7 χρονια παντα μα παντα συμπληρωνα νερο αρχικα 200 γρ στα 500 χιλιομετρα και τωρα τελευταια 250 γρ στα 250 χιλιομετρα.και ετσι πηγα 90000 χιλιομετρα....αν ηταν νφλατζα απο την αρχη πως γμτ κρατησε τοσα χιλομετρα;;;;αυτος επιμενει φλατζα πολαπλης

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από R414 »

Tasos_7R έγραψε:Από πότε αν η φλάντζα πολλαπλής δεν στεγανοποιει σωστά περνάει νερό στον κινητήρα? :roll:
Πολύ φοβάμαι ότι είναι φλάντζα κεφαλής σε αρχικό στάδιο....
Αν ηταν φλατζα εισαγωγης θα βλεπες νερα κατω και πισω απο το μπλοκ...
Φλατζα κεφαλης ειναι κατα πασα πιθανοτητα ή εχεις κανα ρηγμα πολυ μικρο στη κεφαλη
Εφ οσον ρεταρει το πρωι οταν ειναι κρυο υπαρχει νερο στα εμβολα που χει μεινει απο τη καυση οποτε περναει καποια ποσοτητα.Μπορει να συνεχισει να περναει ιδια ποσοτητα μπορει και να χειροτερεψει,το αφηνεις το παρακολουθεις και βλεπεις

Υ.γ ΙΔιο συμπτωμα ειχα και γω για να σε ανακουφισω με φλατζα ...

stratos25
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2007 12:56 am
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από stratos25 »

ευχαριστω για τις απαντησεις .Το αφηνω λοιπον και βλεπουμε....αλλωστε εχει το μοτορ 290000 χιλιομετρα με 2 αλλαγες φλατζας στο ενεργητικο του στα 120000 και στα 200000 χιλιομετρα....αραγε θα παιρνει και τριτη αλλαγη΄;;;αλλα για να μη μπερδευει τα νερα με λαδια μαλλον κανα ριγμα θα ειναι ..οποτε παμε για αλλα...αλλαγη καπακιου;;;Η λετε να καθησαν τα χιτωνια οποτε δε το σωζει καμια φλατζα...
Λετε να βαλω στο συστημα κανα υγρο για τις διαροες;;και ποιο;;ευχαριστω

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από andreas »

βαλε μια "φωκια" αστην να δουλεψει μερικες μερες και μετα κανε αλλαγη στα νερα και δες πως θα παει.
ειναι πρωτα σημαδια φλατζας καυσεως.

stratos25
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 16, 2007 12:56 am
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από stratos25 »

Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα.Θελω να μου λυσεται μια εξισωση....Κανω 200 χιλιομετρα μεσα στη πολη και συμπληρωνω 200γρ αντιψυκτικου απο την αλλη εκανα λογω Πασχα 2000 χιλιομετρα και συμπληρωσα μονο πραγματικα μονο 150 με 200 γραμμαρια....τι γινεται;;;ενας μηχανικος μου ειπε να βαλω νεα φουσκα θερμοκρασιας χαμηλοτερη...ωστε να ανοιγει ο θερμοστατης νωρις......τι λετε;;;;;ειναι φυσικο αυτο που ζω;;;συμπτωματα φλατζας δεν εχω κανενα ακομα...ολα ειναι καθαρα.ευχαριστω

xristos
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 219
Εγγραφή: Τρί Απρ 10, 2012 8:52 pm
Τοποθεσία: Βολος
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από xristos »

εγω εχανα πολυ μεσα στην πολη,τελικα ειχαν λασκαρι οι βιδες απο τον θερμοστατη και οταν ανοιγε εχανε πολυ !!! κοιταξε το μην τυχον !!!

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ΧΑΝΩ ΝΕΡΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ

Δημοσίευση από R414 »

stratos25 έγραψε:Χριστος Ανεστη και χρονια πολλα.Θελω να μου λυσεται μια εξισωση....Κανω 200 χιλιομετρα μεσα στη πολη και συμπληρωνω 200γρ αντιψυκτικου απο την αλλη εκανα λογω Πασχα 2000 χιλιομετρα και συμπληρωσα μονο πραγματικα μονο 150 με 200 γραμμαρια....τι γινεται;;;ενας μηχανικος μου ειπε να βαλω νεα φουσκα θερμοκρασιας χαμηλοτερη...ωστε να ανοιγει ο θερμοστατης νωρις......τι λετε;;;;;ειναι φυσικο αυτο που ζω;;;συμπτωματα φλατζας δεν εχω κανενα ακομα...ολα ειναι καθαρα.ευχαριστω

Μεσα στη πολη τα βεντιλατερ δουλευουν συνεχως σε κινηση αντιθετα με ταξιδι που ψυχεται συνεχως και σταθερα...Οποτε τα νερα κυκλοφορουν πολυ παραπανω στη πολη λογω ζεστης και ανοιγμα θερμοστατη και βεντιλατερ.Καπου εχεις μικρη διαροη δες θερμοστατη και ταπα.Οσο για την αλλαγη θερμοστατη τσαμπα κοπος και λεφτα ειναι...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες