Νομιζω οτι πνιγομαι!

Problems
Απάντηση
lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από lazos »

Καλησπερα παιδια η πρωτη μου ερωτηση γιαωενα προβλημα στο αμαξι σαν καινουριο μελος.
Λοιπονννν,rover 75 1.8 120 ιππους ανεβασε θερμοκρασιες λογω κολλημενου θερμοστατη συνεργειο αλλαγη φλαντζας αλλαγη αντλιας νερου θερμοστατη και ψυγειο(τρυπησε απο τις θερμοκρασιες)και κολαρα.ολα.καλα το μονο προβλημα ειναι πως ζεστος η κρυος κινητηρας το ποταμι το ακουω μεσα εγιναν εξαερωσεις πανω απο πεντε φορες ρηγμα δεν υπαρχει διαρροη πουθενα ψυκτικο ολα.καλα σταθμες κομπλε δεν λεει να σταματησει ο μηχανικος μου ειπε οτι μαλλον το ψυγειο του καλοριφερ καπου περνει αερα και πρεπει να βγαλουμε ολο το ταμπλο και γενικα πως εχει δουλεια..εσεις τι λετε?

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από nikolas »

Σου είναι εύκολο να εξηγήσεις λίγο καλύτερα τι συμβαίνει?
Νερά δεν χάνεις, αλλά ακούς νερά?

lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από lazos »

Γεια σου νικολα.ακριβως νερα δεν χανω καθολου ουτε σταγονα,αλλα κρυος η ζεστος ο κινητηρας το ιδιο πραγμα στις 2.500 με τρεις χιλιαδες στροφες ακουγονται νερα απο το ταμπλο λογικα το καλοριφερ.αλλα εχει γινει ελεγχος στα παντα.στα παντα ομως.δεν ξερω τι αλλο να κανω σημερα το πηγα και.σε αλλον μηχανικο και.μου ειπε πως μπορει να ειναι ρηγμα του εξηγησα πως το.ελεγξε και ο δικος μου μηχανικος και ειπε πως δεν ειναι.και.μου απαντησε αστο θα φτιαξει μονο του.σηκωθηκα.και.εφυγα οπως οπως

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από nikolas »

Κοίτα, αν ήταν ρήγμα, ή αν ήταν τρύπιο το καλοριφέρ, θα έχανες νερό..εσύ λες ότι δεν χάνεις..
Η γνώμη μου είναι πως υπάρχει αέρας στο κύκλωμα ακόμα και γι'αυτό ακούς ροή νερού. Γύρνα το τέρμα στο ζεστό τον αέρα μέσα στο αυτοκίνητο, και άστο να δουλέψει μέχρι να ανοίξουν και τα βεντιλατέρ. Σε εκείνο το σημείο λογικά θα έχει ήδη ανοίξει και ο θερμοστάτης, και θα έχει κυκλοφορήσει ό,τι νερό είναι να κυκλοφορήσει και στο καλοριφέρ του αυτοκινήτου. Κάνε πάλι εξαέρωση και δες αν συνεχίζει.

lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από lazos »

Νικολα αυτο που λες εχει γινει ηδη δυο φορες ο.μηχανικος τραβουσε τα μαλλια του.γιαυτο και κατεληξε στο λυσιμο ταμπλο

lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από lazos »

Καμια αλλη λυση υπαρχει?δηλαδη μηπως το εσωτερικο καλοριφερ δεν εξαερωνει απο εκει?ξερω πως το λογικο ειναι οτι ειναι ενα κλυκλωμα και οχι δυο αλλα σκεφτομαι μηπως λογω θερμοστατη γινεται απο ενα κυκλωμα σε δυο?δηλαδη εφοσον ανοιγει μολις ζεσταθει τοτε και μονο ειναι δυο κυκλωματα εφοσον μολις ζεσταθει το νερο ανοιγει ο θερμοστατης και γινεται ενα.βοηθατε παιδια γιατι τα χω κανει κουλοβαχατα στο κεφαλι μου

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από nikolas »

Επειδή o θερμοστάτης "μπλοκάρει" τη ροή του νερού, γι'αυτό λέμε να ζεσταθεί να ανάψουν τα βεντιλατέρ καθώς τότε πρέπει να έχει ανοίξει.
Επίσης το κλαπέτο του ζεστού/κρύου, απομονώνει το εσωτερικό καλοριφέρ, και γι'αυτό σου είπα να ειναι γυρισμένο τέρμα στο ζεστό.. (υποθέτω ότι το κλαπέτο σου δουλεύει, έτσι? )

lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από lazos »

Φιλαρακο εξηγησε μου σε τι.χρησιμευει.το.κλαπετο....ποια η δουλεια του δηλαδη και θα σου πω γιατι για.να σου πω την.αληθεια δεν.ειπωθηκε.κατι τετοιο στα pit

lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Re: Νομιζω οτι πνιγομαι!

Δημοσίευση από lazos »

Παιδια αλλαξα την ταπα του δοχειου απο bmw ταιριαζε ακριβως το αφησα ζεσταθηκε επιασε νορμαλ θερμοκρασια ανοιξα καπο ανοιξα την ταπα μεχρι να ακουσω τον αερα και να τρεξει νερο απο τοην υπερχειλιση το κλεισα κατευθειαν καο δεν ξαναακουστηκε..ολααααα κομπλεεεε

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες