ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Problems
imaginos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2006 12:19 am
Επικοινωνία:

ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από imaginos »

Γεια σας. Έχω ένα ROVER 414 GSΙ του 92 και από τον Αυγουστο με έχει τρελάνει. Παίρνει μπροστά όποτε του γουστάρει. Τ πρωί μπορεί να μην παίρνει αλλά να πάρει το βράδυ και τούμπαλιν. Μπορεί και δύο μέρες συνέχεια να μην παίρνει αλλά να λειτουργεί κανονικά και μία βδομάδα!!! Ιμομπιλάιζερ δεν έχει. Του άλλαξα ράουλο, πολλαπλασιαστή και αισθητήρα κρύου, μπουζοκαλώδια, μπουζί, καπάκι ντιστριμπιτέρ, τίποτα δεν έγινε, και φίλτρο βενζίνης του άλλαξα πριν από ένα χρόνο, τίποτα. Συνεχίζει να παίρνει μπρος όποτε του γουστάρει. Όταν δεν θέλει να πάρει μπρος και μιζάρω, δεν κάνει σκασίματα καθόλου. Απλά γυρίζει η μίζα και το μοτέρ χωρίς να παίρνει μπρος. Όταν είναι στα καλά του και γουστάρει, με μισή μιζιά παίρνει μπρος και λειτουργεί τέλεια χωρίς να κάνει κοψίματα, μπουκώματα ή άλλα περίεργα. Υπόψιν πως η τρόμπα βενζίνης λειτουργεί κανονικά όπως μου είπαν διάφοροι μηχανικοί και ο Λούρμπας ο οποίος δεν πολυενδιαφέρθηκε και έδειχνε και βαριεστημένος. "Μπορεί να είναι τα μπεκ, μπορεί κάνας αισθητήρας, που να ξέρεις και τι να ψάχνεις τώρα" μου είπε... ενώ είμαι πελάτης του από το 1992!!! Μάλιστα φώναξε τον ηλεκτρολόγο του τον Μανώλη και τι μου λεέι και αυτός; Α καλά, αυτό είναι πιο παλιό και από την Ακρόπολη...!!!!!!! Έτσι μου είπε... Και φανταστείτε πως το αμάξι μου είναι ίσως από τα ελάχιστα αν όχι το μοναδικό με μόλις 96.000 χλμ και προσεγμένο σε κατάσταση βιτρίνας.. Μεγάλη απογοήτευση από τους μάστορες αυτούς που τόσα χρόνια τους τα στάζαμε... Τέλος πάντων, είμαι σε φάση να το πετάξω το αμάξι σε καμιά απόσυρση αλλά είναι κρίμα γιατί προφανώς το πρόβλημα του πρέπει να είναι ασήμαντο αφού όταν λειτουργεί η μηχανή λειτουργεί άψογα. Ζητώ τη βοήθεια σας απεγνωσμένα για να μη πεταχτεί το αμάξι το οποίο δε σας κρύβω πως το αγαπώ γιατί έζησα μαζί του μια ζωή και ποτέ δεν είχα το παραμικρό τρακαρισματάκι ούτε με είχε αφήσει ποτέ και πουθενά. Το ζήτημα είναι να βρούμε αυτό το προφανώς ασήμαντο ως βλάβη αλλά τόσο σημαντικό ώστε να μην αφήνει το αμάξι να πάρει μπροστά αλλά να παίρνει όποτε αυτό γουστάρει. Φλάντζα και εγκέφαλος είναι ΟΚ. Να πω τέλος πως στο ΚΤΕΟ που πέρασε τον Ιούλιο μου βρήκαν τον αισθητήρα λ να υπολειτουργεί αλλά όλοι οι μηχανικοί που το πήγα μου είπαν πως δεν μπορεί αυτος να είναι το πρόβλημα. Συμφωνείτε; Περιμένω τα φώτα σας., Ευχαριστώ. Ξέρετε και κάναν καλό μάστορα στην Αθήνα που να μη βαριέται τόσο πολύ όσο ο Λούρμπας;

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Εμένα η σκέψη μου πήγε στον εγκέφαλο, αλλά λες ότι είναι οκ.
Σαν προτάσεις, στο Λούρμπα ή στο Βώσσο θα σου λεγα να πας, τώρα συγκεκριμένα για την ατάκα του Μανώλη επειδή τον γνωρίζω χρόνια, είμαι σίγουρος ότι έκανε πλάκα, και ότι αν του το πήγαινες για διάγνωση και επισκευή το αυτοκίνητό σου, θα έβρισκε σίγουρα τη λύση.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από R414 »

Αφου εχει θεμα ο λ οπως σου ειπαν γιατι δεν τον αλλαζεις?Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις να δεις τι ειναι.
Ή ρευματα ή τροφοδοσια ειναι.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Δε νομίζω ότι ο λάμδα σχετίζεται με το να πάρει μπρος το αυτοκίνητο. Έχεις παρατηρήσει αν οι μέρες που δεν παίρνει μπρος, έχει π.χ. πολύ υγρασία?

imaginos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2006 12:19 am
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από imaginos »

nikolas έγραψε:Δε νομίζω ότι ο λάμδα σχετίζεται με το να πάρει μπρος το αυτοκίνητο. Έχεις παρατηρήσει αν οι μέρες που δεν παίρνει μπρος, έχει π.χ. πολύ υγρασία?
Το πρόβλημα ξεκίνησε τον Αύγουστο. Μέσα στο καλοκαίρι δηλαδή να είχε πολλή υγρασία δύσκολο το βλέπω αν και είχε και νοτιάδες και μπορεί να είχε και κάποια σχετική υγρασία ο καιρός. Δεν ξέρω. Και το πρόβλημα συνεχίζεται μέχρι τώρα. Πότε παίρνει μπρος πότε όχι. Πάντως εάν είναι να πάρει, αυτό γίνεται με μισή μιζιά και μετά δεν έχει πρόβλημα μέχρι πχ να περάσουν καμιά 10αριά ώρες οπότε μετά να μη ξαναπαίρνει μπρος. Αν δεν παίρνει προς δεν παίρνει, πάει και τελείωσε. Μετά από 5 ώρες όμως μπορεί να πάρει!!! Είναι τρέλα σκέτη.

imaginos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2006 12:19 am
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από imaginos »

R414 έγραψε:Αφου εχει θεμα ο λ οπως σου ειπαν γιατι δεν τον αλλαζεις?Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις να δεις τι ειναι.
Ή ρευματα ή τροφοδοσια ειναι.
Τον αισθητήρα λ δεν τον άλλαξα γιατί όλοι οι μηχανικοί μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση να φταίει αυτός. Ο Μανώλης του Λούρμπα μου είπε το ίδιο και πως μόνο στα Rover μετά το 96 θα μπορούσε μία στις χίλιες να συμβεί αυτό. Αρχή έχω κάνει σε πολλά άλλα όπως έγραψα αλλά άκρη δεν βρίσκω. Και το να πειραματίζεσαι αυτό μου έχει κοστίσει πολύ και χωρίς αποτέλεσμα.

imaginos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2006 12:19 am
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από imaginos »

nikolas έγραψε:Εμένα η σκέψη μου πήγε στον εγκέφαλο, αλλά λες ότι είναι οκ.
Σαν προτάσεις, στο Λούρμπα ή στο Βώσσο θα σου λεγα να πας, τώρα συγκεκριμένα για την ατάκα του Μανώλη επειδή τον γνωρίζω χρόνια, είμαι σίγουρος ότι έκανε πλάκα, και ότι αν του το πήγαινες για διάγνωση και επισκευή το αυτοκίνητό σου, θα έβρισκε σίγουρα τη λύση.
Ο Μανώλης δεν έκανε πλάκα δυστυχώς. Μάλιστα μου είπε πως αφού λειτουργεί το αμάξι, δεν μπορούμε να βρούμε τι έχει. (Δυστυχώς ξέρετε, όταν το πας στο συνεργείο, συμβαίνει να παίρνει μπροστά και να λειτουργεί κανονικά.. είναι ο Δαίμονας του συνεργείου...) Αλλά και μένα δε μου έκοψε να του πω να το βάλει στο κομπιούτερ να του κάνει διάγνωση αλλά ούτε αυτός το έπραξε ενώ έτσι θα έπρεπε. Απλά μου άλλαξε τον πολλαπλασιαστή και ένα αισθητήρα αλλά μετά από δύο μέρες πάλι τα ίδια...

lazos
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 02, 2015 2:18 pm
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από lazos »

Καλησπερα δεν γνωριζω εαν βρηκες λυση στο προβλημα σου αλλα το αμαξι της μανας μου επαιρνε ακριβως οπως το δικο σου.οποτε γουσταρε μπορει να επαιρνε κανονικα για ενα μηνα και ξαφνικα.να.μην.παιρνει για δυο τρεις μερες.αλλαξαμε αντλια βενζινης και ειναι.μια χαρα δυο χρονια τωρα

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από nikolas »

Νομίζω ότι το καταλαβαίνεις και μόνος σου, πως αν δεν παρουσιάζει σύμπτωμα είναι λίγο δύσκολο να σου πει με ασφάλεια κάποιος ότι φταίει αυτό, γιατί το πρόβλημα που περιγράφεις, θα μπορούσε να είναι από ράουλο, ντιστριμπιτέρ, πολλαπλασιαστής, αντλία, εγκέφαλος κλπ κλπ.. Οπότε αν δεν το έχει κάποιος μηχανικός τη στιγμή που το κάνει ώστε να προχωρήσει στους απαραίτητους ελέγχους πολύ πιθανόν να πρέπει να μαντέψει τι μπορεί να είναι. Επίσης δεν είναι απαραίτητο ότι έχει γράψει βλάβη ο εγκέφαλος, αλλά φυσικά καλό να γίνει ένας έλεγχος.
Εναλλακτικά μπορείς να πας και στο Βώσσο μήπως βρεις λύση στο πρόβλημά σου καθώς θεωρείται πολύ καλός μηχανικός εξειδικευμένος στα MG-Rover.

imaginos
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Φεβ 21, 2006 12:19 am
Επικοινωνία:

Re: ΒΟΗΘΕΙΑ! ΠΑΙΡΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ!!!!!

Δημοσίευση από imaginos »

Πήγα στον κύριο Βώσσο και μάλλον λύθηκε το πρόβλημα. Και λέω μάλλον γιατί το αμάξι δεν είχε μουλαρώσει και λειτουργούσε κανονικά οπότε ήταν και δύσκολο να βρεθεί τι ακριβώς συμβαίνει και απλά ο χρόνος θα δείξει αν θα μουλαρώσει πάλι και δεν θα παίρνει μπροστά. Αλλάξαμε αντλία βενζίνης, το κουτί με τις ασφάλειες, αισθητήρα ψυχρού και αισθητήρα στροφάλου. Υπόψιν πως προτού πάω στον κύριο Βώσσο, είχα αλλάξει ράουλο και πολλαπλασιαστή, αλλά τελικά αυτά τα δύο δεν ήταν το πρόβλημα αν και ο πολλαπλασιαστής ήταν έτσι και αλλιώς στα τελευταία του. Θα δούμε λοιπόν τις προσεχείς ώρες ή μέρες εάν λύθηκε το πρόβλημα.... Ευχαριστώ όλους τους φίλους που απάντησαν. Να είστε καλά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 9 επισκέπτες