Σκάλωμα τιμονιού

Problems
Απάντηση
Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Σκάλωμα τιμονιού

Δημοσίευση από Solicitor »

Καλησπέρα σε όλους,

Πάνω που συζητούσαμε τις προάλλες διάφορους τρόπους για να βελτιωθεί η ακαμψία και το στρίψιμο του αυτοκινήτου, μου παρουσίασε πρόβλημα το τιμόνι.
Εδώ και μερικές μέρες, όταν έστριβε, ενώ το αυτοκίνητο ήταν ακίνητο πχ σε στοπ ή κατά το παρκάρισμα ακουγόταν ένας ήχος τριβής, σαν να ήθελε κάτι λάδωμα (ελπίζω να γίνομαι αντιληπτός). Σήμερα όμως, και ενώ ήμουν σε κίνηση, το τιμόνι στα αριστερα σκάλωσε σε μια κλειστή στροφή. Ήταν σαν να σταματούσε κατά διαστήματα και χρειαζόταν να βάλω λίγη δύναμη παραπάνω για να ξεπεράσω το σκάλωμα, γύριζε λιγο ακόμα κανονικά και μετά ξανά το ίδιο. Δηλαδή σε στροφή 90 μοιρών (σε αριστερό στενό δηλαδή) σκάλωσε τρεις φορες περίπου.
Ωστόσο, όταν ζεσταθεί το αμάξι δεν κανει κανέναν ήχο. Και σήμερα που ζεστάθηκε μου φάνηκε ότι έπαψε και στο σκάλωμα. Δεν είμαι σίγουρος όμως γιατί δεν οδήγησα πολλή ωρα.
Τέλος, όταν είναι βρεγμένη η άσφαλτος, και ανεβάσω ψηλές στροφές με πρώτη, η μηχανή κοπανάει. Δεν ξερω αν σχετίζεται με το ολο θεμα.
Έχετε καμια ιδέα για το τι μπορεί να φταίει;

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Σκάλωμα τιμονιού

Δημοσίευση από andreas »

υγρα κρεμαγιερας?εχει αρκετα?εχεις αλλαξει ποτε?
λουρι υδραυλικου μηπως πατιναρει και χανεις πιεση και μενεις χωρις δυναμη?
επισκευη εχει γινει ποτε στην κρεμαγιερα?

για το κοπανημα στο βρεγμενο στο κανει οταν σπιναρει?
ολα ετσι κοπανανε στο σπιναρισμα στο βρεγμενο.
αλλιως κανε εναν ελεγχο τις βασεις μηχανης-σαζμαν.

Solicitor
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 45
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 02, 2013 6:06 pm
Επικοινωνία:

Re: Σκάλωμα τιμονιού

Δημοσίευση από Solicitor »

Είχα αλλαξει κρεμαγιερα πριν 6-7.000 χλμ. Έβαλα μεταχειρισμένη βέβαια αλλά είναι λίγα τα χιλιόμετρα για να έπαθε ζημιά.

Το κοπάνημα συμβαίνει μόνο οταν ειναι βρεγμένος ο δρόμος. Νομιζω ότι σπινιαρει το αμάξι. Το κάνει με την πρωτη πανω απο τις 4.000 στροφές, αφού εχει μπει το τούρμπο δηλ. Οταν ειναι στεγνό το οδόστρωμα δεν το κανει. Και στο στεγνό βέβαια σπινιάρει, όταν κανω απότομη εκκίνηση απο 2-3 χαω και πατάω τερμα γκαζι, αλλά χωρίς να κοπανάει.

andreas
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 434
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 29, 2006 5:21 am
Τοποθεσία: Eyboia
Επικοινωνία:

Re: Σκάλωμα τιμονιού

Δημοσίευση από andreas »

μην κανεις δυνατες εκκινησεις στο βρεγμενο τοτε,και μενα μου το κανει,και στα δυο αυτοκινητα που εχουμε,και σε ολους τους γνωστους μου τα ιδια κανει οταν παει να σπιναρει.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες