Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Problems
Απάντηση
Doc75
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 12:25 am
Επικοινωνία:

Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από Doc75 »

Χαιρετώ όλη την ροβεροπαρεα. Ειμαι νέος στο forum καθώς έχω και 2 μήνες έχω ενα rover 75 1,8 και ειμαι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χαρούμενος με την αμαξαρα( φοβερή τιμη, ελάχιστα χιλιόμετρα , σαλόνι απο τα λίγα). Του εχω προσθέσει φιμέ τζάμια , οθόνη gps blaukpunct , γενικο service μονο 100 βενζίνη και λάδια castrol αυστηρά
Μετα απο 2500 km το αμάξι παει σφαίρα , εχω κάποια ελάχιστα θέματακια άνευ σημασίας απλά είστε οι μόνοι που κάτι μπορείτε να μου πείτε .
1) το ρολόι του ταμπλό δείχνει οτι θέλει. Το φτιάχνω και μετα απο 2-3 ώρες χαλάει
2) μου έβαζε νερά απο το πίσω φανάρι , έβαλα σιλικόνη οκ και αυτό .
3) μου είπαν οτι θα χρειαστω δισκο πλατω ρουλεμαν γιατι ειναι λίγο σκληρό το αμπραγιαζ . Δεν πατιναρει το αμάξι ( ήταν ένας απο τους λόγους που το πήρα ακόμα πιο φτηνά !!) αλλα μετα απο 2500 χιλιόμετρα δεν εχει βγάλει κιχ.( ο xenos μου είπε 550 και ο λουρμπας 590 περίπου με ΦΠΑ . Ξέρει κανείς απο eBay αν ειναι καλή επιλογή να ψωνίςω όλο το σετ και αν ναι ποιο;
4) θέλω να βάλω xenon kit και μετα απο έρευνα εχω κάποιες ερωτήσεις ακόμα.εμενα παίρνει Η1 μεσαία σκάλα . Βρήκα απο eBay διάφορα κιτ ΗΙD 6000κ 35 w αλλα δεν ξέρω αν εχουν canceller ή micro chip.( στο xenon lights.gr μου πλάσαρε τα δικά του για 230 ευρω(μαζί με τοποθέτηση ) και μου είπε οτι όλα τα υπόλοιπα εχουν canceller και απλά ξεγελούν τον εγκέφαλο ενώ τα δικά του εχουν chipακι που συνεργάζεται με τον εγκέφαλο .... Ξέρει κάποιος kit με chip για να το αγοράσω ξεχωριστά και να το πάω στον δικό μου ηλεκτρολόγο .;Γενικά ήθελα ενα budget to πολύ 100 ευρώ .
5)άφησα στο τέλος το καλύτερο . ο προηγούμενος ιδιοκτήτης δεν μου είπε τίποτα για το κλειδί ασφαλείας στους τροχούς και δεν μπορώ κατ
επέκταση να αλλάξω λάστιχα !!! Δεν εχω τηλεφωνο του , και οι μπροστά ρόδες με τις πίσω εχουν άλλο μπουλονι!!! Τι να κανω; Εχω βρει αρκετά στο eBay αλλα όλα λένε οτι υπάρχουν διαφόρων ειδών αντικλεπτικά για το ίδιο αυτοκίνητο και φοβάμαι να το ψωνίσω.

Σορρυ αν σας κούρασα για πρώτη φορά !!!

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από R414 »

Για το ασφαλειας μπουλονι πηγαινε και ζητα απο καποιο συνεργειο με rover δεν μπορει καποιος θα χει...
Για το δισκο πλατο αν δεν πατιναρει το αμαξι δεν εχεις λογο να μπεις σε τοσα εξοδα απλα εχει φθορα οκ δεν τρεχει κατι αν ειναι λειτουργικος τον κρατας

Doc75
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 12:25 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από Doc75 »

R414 έγραψε:Για το ασφαλειας μπουλονι πηγαινε και ζητα απο καποιο συνεργειο με rover δεν μπορει καποιος θα χει...
Για το δισκο πλατο αν δεν πατιναρει το αμαξι δεν εχεις λογο να μπεις σε τοσα εξοδα απλα εχει φθορα οκ δεν τρεχει κατι αν ειναι λειτουργικος τον κρατας

Βρήκα μπουλονι απο συνεργείο ΒΜW που ειναι το ίδιο ευτυχώς !! Και το παρήγγειλα. Στα ροβερ συνεργεία ( νέος κόσμος ) δεν είχε κανείς !!!!!!!thx φίλε

marbin
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 284
Εγγραφή: Τρί Μάιος 21, 2013 9:09 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από marbin »

ακριβωσ το ιδιο επαθα εγω οταν εχασα το μπουλονι και δεν ηξερα πωσ να βγαλω τη ροδα.
το ειπα στο συνεργειο που το παω και μου τα εβγαλε σε 10 λεπτα.
εβαλε μεσα ενα καρεδακι στο μεγεθοσ του μπουλονιου και το χτυπησε με σφυρι εωσ οτου εσφιξε.
μετα εβαλε το κλειδι και απλα το ξεσφιξε.σε 10-15 λεπτα μου τα ειχε βγαλει ολα.
βεβαια τα μπουλονια ασφαλειασ τα πετασ μετα ετσι?εχουν τσαλακωθει οι βολτεσ.
δινεισ 10 ευρω παιρνεισ κανουργια αλλα γλυτωνεισ πολυ τρεξιμο νομιζω.

οχι ομωσ να το κανεισ μονοσ σου ετσι?αυτοι ειναι η δουλεια τουσ και το εχουν.
ο καθενασ στον τομεα του.

Doc75
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 12:25 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από Doc75 »

marbin έγραψε:ακριβωσ το ιδιο επαθα εγω οταν εχασα το μπουλονι και δεν ηξερα πωσ να βγαλω τη ροδα.
το ειπα στο συνεργειο που το παω και μου τα εβγαλε σε 10 λεπτα.
εβαλε μεσα ενα καρεδακι στο μεγεθοσ του μπουλονιου και το χτυπησε με σφυρι εωσ οτου εσφιξε.
μετα εβαλε το κλειδι και απλα το ξεσφιξε.σε 10-15 λεπτα μου τα ειχε βγαλει ολα.
βεβαια τα μπουλονια ασφαλειασ τα πετασ μετα ετσι?εχουν τσαλακωθει οι βολτεσ.
δινεισ 10 ευρω παιρνεισ κανουργια αλλα γλυτωνεισ πολυ τρεξιμο νομιζω.

οχι ομωσ να το κανεισ μονοσ σου ετσι?αυτοι ειναι η δουλεια τουσ και το εχουν.
ο καθενασ στον τομεα του.

10 ευρώ μου ζήτησε για το αντικλεπτικό ( το νούμερο 12 ειναι το δικό μου) και ξεμπερδεψα!γενικα σήμερα πρόλαβα βρήκα το αντικλεπτικό , καθάρισα τα μπροστά φανάρια στην paintbull Kai έβαλα και φωτα xenon! Οχι άσχημα για μια μέρα !! Παιδία , για xenon παίζει πολύ απάτη στα εργατικά που ζητάει ο καθένας για τοποθέτηση .. Απο 80 ευρώ μέχρι 10 που βρήκα και τοποθέτηση σε 20 λεπτά ... Στο Ν Ηράκλειο . Επαγγελματίες απλά

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Η τοποθέτηση των xenon είναι πολύ απλή. Η μόνη περίπτωση που θα δικαιολογούσε να σου ζητήσει κάποιος παραπάνω από 10 ευρώ για τοποθέτηση είναι να θες π.χ. τα ballast να είναι "κρυμμένα" κάπου κάτω από τα φανάρια κι όχι "εκτεθειμένα" στο μηχανοστάσιο, που σημαίνει ότι πρέπει να βγει ο προφυλακτήρας. Έτσι τα έχω βάλει στο δικό μου και δε φαίνεται τίποτα!! :smok:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από nikolas »

Καλώς ήρθες ρε φίλε, και πραγματικά σε χάρηκα με όσα έγραψες καιρό είχα να ακούσω κάποιον να βάλει κάτω πέντε δέκα πράγματα που θέλει να κάνει για περιποίηση και να τα κάνει..
Σχετικά με το δίσκο, καλό θα ήταν αν μάθαινες πόσο αντιστοιχεί σε εργασία και πόσο σε ανταλλακτικά για να δεις αν αξίζει από το ebay.
Αν δεν απατώμαι αυτά έχουν υδραυλικό συμπλέκτη, οποτε θα σκεφτόμουν μήπως είχε πρόβλημα, αλλά αν το είδαν ήδη μηχανικοί και δεν το πρότειναν ίσως να μην είναι αυτό.

Doc75
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Δεκ 14, 2014 12:25 am
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από Doc75 »

nikolas έγραψε:Καλώς ήρθες ρε φίλε, και πραγματικά σε χάρηκα με όσα έγραψες καιρό είχα να ακούσω κάποιον να βάλει κάτω πέντε δέκα πράγματα που θέλει να κάνει για περιποίηση και να τα κάνει..
Σχετικά με το δίσκο, καλό θα ήταν αν μάθαινες πόσο αντιστοιχεί σε εργασία και πόσο σε ανταλλακτικά για να δεις αν αξίζει από το ebay.
Αν δεν απατώμαι αυτά έχουν υδραυλικό συμπλέκτη, οποτε θα σκεφτόμουν μήπως είχε πρόβλημα, αλλά αν το είδαν ήδη μηχανικοί και δεν το πρότειναν ίσως να μην είναι αυτό.
φιλε Νικολα,ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Η λογικη μου ειναι η εξης.Εγω απο τις πληροφοριες που διαβαζα απο τα υπολοιπα ,μελη βοηθηθηκα παρα πολυ και πηρα την αποφαση να παρω αυτο το υπεροχο αυτοκινητο.ειναι ηθικο μου χρεος να μοιραζομαι μαζι σας οτι συμβαινει (καλο η κακο) στο ροβερ μου.
Τελευταιο update:
ολα τα κιτ xenon ειναι κινεζικα.Μετα απο ΕΠΙΣΗΜΗ ανακοινωση στα σαιτ τους η Bosch h Osram kai η Philpis ανακοινωσαν οτι Δ Ε Ν πουλουν aftersale kit κατ επεκταση οσα κιτ υπαρχουν με τις ονομασιες τους ειναι μουφα!!!!!!!!
Τσεκαρετε το xenonfota.gr sto N.Hρακλειο.Τα χαμηλοτερα εργατικα ,20 λεπτα τοποθετηση, 60 ευρω κιτ με can bus συστημα ΑΡΙΣΤΟ!!Και με αποδειξη ολου του ποσου κ εγγυηση 12 μηνες
Ξεθαμπωμα φανων απο superdeals.gr gia τα paintbull 10 eυρω!!!! Η αληφη που χρησιμοποιουν ειναι η 3Μ Fast Cut Plus φου πρωτα τριψουν 2-3 λεπτα με μικρο γυαλοχαρτο και νερο!10 λεπτα δουλεια το πολυ!!!!(την επομενη αν χρειαστει θα το κανω μονος μου!
Ρωτησα και για parktronic στον ιδιο που εβαλα τα φωτα .70 eυρω me τοποθετηση και αποδειξη!1-2 ωρες εργασια , 4 αισθητηρακια.Μολισ τα βαλω σε 1 μηνα θα ποσταρω εντυπωσεις.
Παρηγγειλα ιμαντα χρονισμου(otan θα μου χρειαστει σε 40000κμ) (ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ!!!!) ΑΠΟ ebay 120 περιπου.
GPS απο pancar.gr Blaukpunct San Diego 430 420 euro. Aristo best buy.ΠΡΟΣΟΧΗ.ΟΣΟΙ εχετε το 75 θα χρειαστειτε προσοψη (2 DIN) μονο απο ebay(Ellada ουτε λογος).35 ευρω μαζι με μεταφορικα.Αυτα!!!!

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Rover 75 xenon και αλλα θεματακια

Δημοσίευση από nikolas »

Για τα xenon ισχύει ότι όλα είναι κινέζικα, ωστόσο υπάρχουν διαβαθμίσεις στην ποιότητα τους..
Εσύ χρειάζεσαι με can bus λογικά για να μη σου βγάζει error μέσα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 13 επισκέπτες