Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Problems
Απάντηση
ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 10:51 am
Επικοινωνία:

Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από ANTKX »

θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει να κλείσει τις διαρροές του ψυγείου του με υγρό που κλείνει οπές και ρωγμές. είναι αποτελεσματικό ; έχει διάρκεια ;

Έχω ένα Rover 416 gsi του 92 με κινητήρα Honda, αυτόματο κιβώτιο και a/c και σκέφτομαι αυτή τη λύση γιατί είναι μανούβρα να το βγάλω και θεωρώ ότι δεν θα το βρω και εύκολα ως ανταλλακτικό σε προσιτή τιμή.
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Γεια σου ρε Αντρέα!!! Καλή χρονιά!! Τι κάνεις??

Δεν έχει τύχει να δοκιμάσω κάτι τέτοιο ποτέ, αλλά να σου πω την αλήθεια μάλλον θα το απέφευγα. Δεν ξέρω πως ακριβώς δουλεύουν αυτά τα στεγανοποιητικά, αλλά δε θα θελα να κυκλοφορήσει κάτι τέτοιο στο κύκλωμα ψύξης μου. Το ψυγείο δεν είναι δύσκολο να αλλαχτεί, δυο βίδες από το κάτω μέρος το κρατάνε μόνο (από όσο θυμάμαι όταν είχα αλλάξει το δικό μου). Ψυγείο είχα βρει σε ένα μαγαζί στην Κωνσταντινουπόλεως στην Αθήνα με 60 ευρώ. Γενικά, πιστεύω δε θα δυσκολευτείς να βρεις, απλά δεν αξίζει να δώσεις πάνω από 80-90 ευρώ θα έλεγα. Επίσης, κάνε και ένα καθαρισμό σε όλο το κύκλωμα επ' ευκαιρίας. Θα σου πρότεινα το καθαριστικό ψυγείων της Liqui Moly. :up:
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 10:51 am
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από ANTKX »

Γεια σου Τάσο μου καλή χρονιά και σε εσένα !! εύχομαι ότι καλύτερο για το 2015 με υγεία !! βλέπω ότι το crx το τελειοποιείς όποτε εύχομαι να μη χρειαστεί το 2016 για να το έχεις στην άψογη κατάσταση που το θέλεις και να το χαρείς στο δρόμο και να το χαρούμε και εμείς που συμπάσχουμε μαζί σου !!!!

Είμαι καλά και ελπίζω όλοι να είμαστε καλά

το φαντάστηκα ότι θα μου έδινες την απάντηση να αλλάξω το ψυγείο !! το πρόβλημα είναι ότι επειδή είναι αυτόματο για κάποιο λόγο συσχετίζεται η ψύξη με το κιβώτιο για αυτό δεν είναι ίδιο με όσα Ροβερ έχουν μηχανικό κιβώτιο, επιπλέον για να βγει χρειάζεται να βγει και το a/c οπότε είναι λίγο μανούβρα. το καλοκαίρι έχανε και νόμιζα ότι ήταν ένα από τα δύο σωληνάκια που συνδέονται με το κιβώτιο αλλά ο αδερφός μου είδε ότι από αυτά τελικά περνάνε οι βαλβολίνες οπότε προφανώς κάποια διαρροή από το ψυγείο καταλήγει να φαίνεται ότι πέφτει από τα δυο σωληνάκια που συνδέουν το ψυγείο με το κιβώτιο.

προς το παρόν χάνει ελάχιστα ως καθόλου λόγω του χειμώνα αλλά από το καλοκαίρι πιστεύω θα είναι πιο έντονο όπως ήταν και το καλοκαίρι που μας πέρασε.

στο ίντερνετ που έχω ψάξει δεν έχω βρει καινούργιο ψυγείο για αυτόματο ενώ για μηχανικό κιβώτιιο κυμαίνονται στα 70 ευρώ.

Τάσο ελπίζω αυτό το δίμηνο που θα κατεβαίνω Αθήνα πιο συχνά να καταφέρουμε να τα πούμε από κοντά.
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Ευχαιστώ πολύ για τις ευχές!!

Ομολογώ πως δεν ήξερα πως το αυτόματο έχει άλλο ψυγείο. Πάντως θα έλεγα κάνε κανα τηλέφωνο σε κανέναν που να εμπορεύεται ψυγεία, μήπως με τον αριθμό πλαισίου σού βρει κάτι. Στο ίντερνετ ίσως δε βρήκες, επειδή δεν είναι και τόσο σύνηθες/δημοφιλές το συγκεκριμένο μοντέλο (με το αυτόματο κιβώτιο). Είσαι σίγουρος ότι για να βγει το ψυγείο πρέπει να βγει το a/c??? Στο δικό μου θυμάμαι πολύ καλά πως δεν χρειάστηκε κάτι τέτοιο. :s Όπως καταλαβαίνεις είμαι υπέρ του καινούριο, αλλά μη ξεχνάς ότι έχω ψυχολογικά προβλήματα. :P Ίσως ένα στεγανοποιητικό ψυγείων σου δώσει λύση πολύ φτηνά και εύκολα, τελικά. Ψάξ' το λίγο. :)

Όποτε θες ευχαρίστως να πιούμε κανα καφεδάκι. ;)
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

R414
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 891
Εγγραφή: Δευ Μάιος 03, 2010 10:32 pm
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από R414 »

:off:
Οταν ειχαν ερθει τα πρωτα rover στη Βiamax oi τρελοι μαστορες εδω οσα μοντελα δεν ειχαν A/C καναν εγκατασταση σε οσους πελατες το θελαν αλλα δεν βαζαν το μεγαλυτερο ψυγειο που εκ εργοστασιου βαζαν με τις 3 κυψελες σε μοντελα με a/c..

ANTKX
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 168
Εγγραφή: Τρί Ιουν 12, 2012 10:51 am
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από ANTKX »

To a/c όντως δεν ειναι το εργοστασιακο για αυτο και σπάνια δουλεύουν σωστά η βιαμαχ πέταγε το παραμύθι οτι θα αργήσει η παραγγελία και για λόγους χαμηλού κόστους έκανε στην Ελλάδα την εγκατάσταση !! Θα έχω πιο καθαρή εικόνα απο αύριο που θα είμαι Αθήνα για να σας πώ !!
Rover 216-416 GSI(200-400XW, R8) 89-95 για πάντα !!!

crAss
Παλιός
Παλιός
Δημοσιεύσεις: 1351
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 02, 2005 1:41 pm
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από crAss »

Είχα βάλει τέτοιο υγρό όταν έσταζε λίγο το ψυγείο, έκανε αρχικά δουλειά, αλλά μετά από 2 εβδομάδες η τρυπούλα έγινε τρυπάρα και αναγκαστικά αλλάχθηκε ψυγείο...
Life is too short not to...

Άβαταρ μέλους
nikolas
Administrator
Δημοσιεύσεις: 8892
Εγγραφή: Παρ Δεκ 31, 2004 7:22 pm
Τοποθεσία: Αθήνα
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από nikolas »

Στο συγκεκριμένο υγρό (γνωστό ως φώκια) καταφεύγουν οι μηχανικοί συνήθως σε ζημιές που μπορεί να σχετίζονται με αρκετά κοστοβόρες επισκευές, σαν την τελευταία λύση πριν π.χ. το άνοιγμα του μοτέρ..
Για ψυγείο θα σου έλεγα να ψαχτείς για αλλαγή..

nikos416
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 64
Εγγραφή: Δευ Μαρ 30, 2015 4:20 pm
Επικοινωνία:

Re: Υγρό κατά των διαρροών στο σύστημα ψύξης

Δημοσίευση από nikos416 »

φιλοσ για το k seals εχω ακουση καλα λογια μου το προτηνε ενασ απο το λαν ροβερ κλαμπ αυτο με ριγμα και του εκανε δουλεια τωρα τη να σου πω

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 21 επισκέπτες