εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Problems
daidalus0084
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2014 11:52 am
Επικοινωνία:

εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από daidalus0084 »

Καλημερα μετα απο λιγο καιρο που εχω στην κατοχη μου το mg tf ηθελα να πω καποια πραγματα που μου εχουν κανει εντυπωση για να καταλαβω αν οντως ειναι ιδιαιτεροτητες του αυτοκινητου η αν το δικο μου χρειαζεται καποια επισκευη.....

1) Μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση το κιβωτιο ταχυτητων του το οποιο ειναι καπως σκληρο πχ θελει αρκετα παραπανω δυναμη για να βαλεις ταχυτητα (κυριως την πρωτη ταχυτητα) αυτο δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο η αν ειναι και θεμα συμπλεκτη που οπως μου επισημανθηκε στο συνεργειο ο δικος μου ειναι αρκετα φαγωμενος και θελει συντομα αντικατασταση.

2) Δεν εχει λαμπακι οταν τελειωνει η βενζινη και πηγαινει σε επιπεδα ρεζερβας το θεωρω σοβαρη ελλειψη αν οντως ειναι ετσι και δεν ειναι καποια βλαβη του δικου μου.

3)οταν πεφτω σε λακουβα παρατηρω οτι κανει ενα τιναγμα το μπροστινο μερος κυριο μπροστα δεξια αυτο σιγουρα ειναι βλαβη του αυτοκινητου μου ,τι μπορει να ειναι ομως?
σας ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην σας κουρασα.

giorgosvi
Νέοs
Νέοs
Δημοσιεύσεις: 181
Εγγραφή: Πέμ Νοέμ 03, 2005 8:09 pm
Τοποθεσία: ΚΑΛΛΙΘΕΑ-ΛΙΒΑΔΕΙΑ
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από giorgosvi »

daidalus0084 έγραψε:Καλημερα μετα απο λιγο καιρο που εχω στην κατοχη μου το mg tf ηθελα να πω καποια πραγματα που μου εχουν κανει εντυπωση για να καταλαβω αν οντως ειναι ιδιαιτεροτητες του αυτοκινητου η αν το δικο μου χρειαζεται καποια επισκευη.....

1) Μου εχει κανει μεγαλη εντυπωση το κιβωτιο ταχυτητων του το οποιο ειναι καπως σκληρο πχ θελει αρκετα παραπανω δυναμη για να βαλεις ταχυτητα (κυριως την πρωτη ταχυτητα) αυτο δεν ξερω αν ειναι φυσιολογικο η αν ειναι και θεμα συμπλεκτη που οπως μου επισημανθηκε στο συνεργειο ο δικος μου ειναι αρκετα φαγωμενος και θελει συντομα αντικατασταση.

2) Δεν εχει λαμπακι οταν τελειωνει η βενζινη και πηγαινει σε επιπεδα ρεζερβας το θεωρω σοβαρη ελλειψη αν οντως ειναι ετσι και δεν ειναι καποια βλαβη του δικου μου.

3)οταν πεφτω σε λακουβα παρατηρω οτι κανει ενα τιναγμα το μπροστινο μερος κυριο μπροστα δεξια αυτο σιγουρα ειναι βλαβη του αυτοκινητου μου ,τι μπορει να ειναι ομως?
σας ευχαριστω πολυ και ελπιζω να μην σας κουρασα.
1) αν ειναι πολυ σκληρος θελει αλλαγη... 2)οχι δεν εχει λαμπακι... 3)ειναι φισιολογικο το τιναγμα που σου κανει γιατι πολυ απλα το μπροστινο μερος ειναι αδειο...εχει λαστιχο ρεζερβα μπροστα η ειναι με σπρευ???

daidalus0084
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2014 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από daidalus0084 »

Δεν εχει λαστιχο ρεζερβα. αν βαλω θα βελτιωθει καθολου?

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

1) Μάλλον θες συμπλέκτη και κανά ρουλεμάν.

2) Ο nicolas είχε κάνει μια πατέντα με κύκλωμα και λαμπάκι για βενζίνη, κάνε του μια ερώτηση. ;)

3) Καλύτερα να πας να το σηκώσεις σε μια ράμπα και να ρίξεις μια ματιά από κάτω στην ανάρτηση. Ισχυεί κι αυτό με τη ρεζέρβα, η οποία άμα λείπει χαλάει κάπως την κατανομή του βάρους του αυτοκινήτου, αλλά δε νομίζω ότι αυτό θα δικαιολογούσε κάτι τέτοιο.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

daidalus0084
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2014 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από daidalus0084 »

ρουλεμαν συμπλεκτη εννοουμε ετσι? βρηκα το γνησιο σετ συμπλεκτη με 190 και το ημιτασιον με 110 σκεφτομαι να παρω το ημιτασιον γιατι δεν ειμαι σε φαση να ξοδεψω πολλα το εχει δοκιμασει κανεις ? ειναι οκ η κανει προβληματα?

Άβαταρ μέλους
antonis132
Έμπειρος
Έμπειρος
Δημοσιεύσεις: 567
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 16, 2008 10:07 am
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από antonis132 »

με 110Ε αποφυγε αν ειναι valeo φθειρεται σχετικα γρηγορα για την δυναμη του κινητηρα που βγαζει, αλλα εχει πολυ μαλακη αισθηση οταν χρισιμοποιειται συνεχεια μεσα στην πολη
η 1η ταχυτητα ειναι ασυγχρονιστη θα πρεπει να κινειται με λιγοτερο απο 5χλμ για να την παρει
Εικόνα

daidalus0084
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2014 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από daidalus0084 »

ακομα και οταν ειναι σταματημενο μπαινει με δυσκολια η πρωτη δλδ θελει αρκετα παραπανω δυναμη απο το φυσιολογικο. μαλλον συμπλεκτης ειναι γιατι μου το ειχε πει και ο προηγουμενος ιδιοκτητης οτι χρειαζετε αλλαγη.

Tasos_7R
Support member
Δημοσιεύσεις: 2330
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 17, 2007 10:56 am
Τοποθεσία: Big In Japan
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από Tasos_7R »

Εγώ θα σου πρότεινα το γνήσιο σετ συμπλέκτη, αλλά τα οικονομικά σου τα ξέρεις εσύ καλύτερα. Βέβαια, μακροπρόθεσμα νομίζω πως επιλέγοντας το γνήσιο που θα κρατήσει παραπάνω χιλιόμετρα, θα βγεις κερδισμένος. Αν τώρα ο μηχανικός ή ο ανταλλακτικατζής σου μπορεί να σου εγγυηθεί ότι ο ιμιτασιόν θα σου βγάλει "χ" χιλιόμετρα και τον εμπιστεύεσαι, προχώρα. Αν όμως σου βγει off σε λίγα χιλιόμετρα θα ξαναπληρώνεις ανέβα-κατέβα σασμάν και καινούριο (γνήσιο) συμπλέκτη.

Όταν λέω ρουλεμάν, εννοώ μήπως τυχόν χρειάζεται και κανα ρουλεμάν πέραν αυτού του συμπλέκτη (το οποίο πάει σετ με το δισκοπλατό έτσι κι αλλιώς). Αλλά αυτό θα το δει ο μηχανικός σου που θα κατεβάσει το κιβώτιο.
Our Father,
Who doesn't recognise any other engine,
Vtec be the name,
The kingdom come,
Vtec will kick in on earth as it does in Japan,
Give us this day,
Our daily dose of vtec,
And praise our mighty roar,
And forgive those who repent against the vtec,
And deliver us from any other car that doesn't wear the H symbol,
Amen.

daidalus0084
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2014 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από daidalus0084 »

τελικα για το προβλημα με τις λακουβες η διαγνωση ηταν προβλημα στο μπαλακι στο δεξι ανω ψαλιδι... και μου ειπε οτι πρεπει να αλλαχτει ολο το ανω ψαλιδι.....

daidalus0084
Αρχάριος
Αρχάριος
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 21, 2014 11:52 am
Επικοινωνία:

Re: εντυπωσεις μετα απο λιγο καιρο με το mg tf (1800)

Δημοσίευση από daidalus0084 »

Για το Κιτ αντικαταστασης συμπλεκτη στην προσπαθεια μου να βρω απο αγγλια ενν καλο και σε καλη τιμη εχω πεσει σε διαφορες μαρκες και δεν ξερω πια να διαλεξω. Ενδεικτικα αναφερω. 1)valeo 2) sachs 3) luk 4) borg and beck 4) national . διαβασα πολυ καλα λογια για τα κιτ της luk αλλα βλεπω πως η διαμετρος του δισκου σε ολα τα υπολοιπα ειναι 215 ενω στον luk einai 220. αυτο αλλαζει κατι πρακτικα? μηπως δεν ταιριαζει ο συγγεκριμενος δισκος?αν καποιος γνωριζει θα με βοηθουσε πολυ....

Απάντηση

Επιστροφή στο “Προβλήματα”

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες